Poland Business Run 2023: ponad 36 tys. osób pobiegło dla potrzebujących
36 445 biegaczy, ponad półtora tysiąca zaangażowanych firm i pomoc dla co najmniej stu osób z niepełnosprawnościami narządów ruchu i po mastektomii. Tak w liczbach przedstawia się bieg charytatywny Poland Business Run 2023, który odbył się 3 września. To już 12. edycja zawodów, na dodatek rekordowa pod względem liczby uczestników.
Poland Business Run 2023 tak jak w ubiegłym roku odbył się stacjonarnie w Krakowie oraz w formule wirtualnej. Każdy biegacz 5-osobowej sztafety pokonał dystans czterech kilometrów biegu w słusznej sprawie – by pomóc osobom z niepełnosprawnościami i po mastektomii.
Fundacja Poland Business Run, główny organizator zawodów, świętuje kolejny sukces. W tym roku do charytatywnej sztafety zapisało się prawie 36 500 przedstawicieli firm i korporacji. To o ponad cztery tysiące więcej niż rok temu.
– Co roku dołączają do nas kolejne firmy gotowe biegać i pomagać. Z każdą kolejną edycją nas Państwo zaskakujecie, za co bardzo dziękujemy. A przez to, że coraz więcej osób dołącza do naszej inicjatywy, my możemy realnie pomagać w stawianiu pierwszych kroków o protezie, zapewniać wygodne i indywidualnie dopasowane wózki, sfinansować sprzęt dla sportowców z niepełnosprawnością oraz zapewniać rehabilitację po amputacji i mastektomii, która jest na wagę złota – powiedziała podczas zawodów Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run.
Część biegaczy Poland Business Run 2023 spotkała się w Krakowie, gdzie w ramach tradycyjnych zawodów sztafetowych przekazywali pałeczkę w strefie zmian i rywalizowali z innymi zawodnikami. Pozostali wystartowali z aplikacją i przez całą niedzielę można było ich spotkać na popularnych ścieżkach biegowych, nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach.
– 9000 osób pobiegło w zorganizowanych zawodach w Krakowie, a kolejne 2500 osób również w stolicy Małopolski, ale po własnej trasie z aplikacją. Wirtualnie wystartowało też 5000 biegaczy w Warszawie, 5000 w Katowicach i na Śląsku, w Poznaniu 2500, w Łodzi prawie 2000 osób. Bardzo dużo firm zgłosiło się też we Wrocławiu, Trójmieście czy Lublinie. Pozostałe sztafety wystartowały w mniejszych polskich miejscowościach oraz w innych krajach, nawet tak odległych jak Kanada, USA, Singapur, Chiny czy Malezja – komentuje Marta Hernik, dyrektor zarządzająca Fundacji Poland Business Run.
Wyniki zawodów wirtualnych są jeszcze weryfikowane, ale znamy już najszybsze drużyny zawodów w Krakowie. I miejsce zajęła Manufaktura Mieszkań Poznań, II miejsce – #AdamCzerwińskiTeam, III miejsce – STATE STREET 1. Najszybsza kobieca sztafeta to Aniołki Czerwińskiego. Nieoficjalnie w zawodach wirtualnych trzecie miejsce zajęła drużyna reprezentującą Grupę Enea – Enea Dream Team. Zespół w składzie Przemysław Nowak, Kamil Gmiński, Tomasz Rębiś, Przemysław Starzyński i Krzysztof Celuch zakończył zawody z czasem 1:13:43.
W stolicy Małopolski po starcie biegacze integrowali się podczas pikniku w Parku Jordana, gdzie organizatorzy i sponsorzy wydarzenia przygotowali obszerną ofertę atrakcji, m.in. koncert Nicka Sincklera, strefę chillout, konkursy z nagrodami, fotobudki i food trucki. Odbyły się też biegi dla dzieci na krótkich dystansach.
– Enea, jako firma odpowiedzialna społecznie, już od pięciu lat jest sponsorem Poland Business Run. Dla wielu osób, także naszych pracowników, wydarzenie jest często początkiem przygody ze sportem i zorganizowanymi zawodami. W tym roku byliśmy jedną z największych firmowych reprezentacji podczas tegorocznego biegu - Enea wystawiła aż 40 drużyn, które pobiegły w podwójnie szczytnym celu! Oprócz środków zebranych przez organizatora na rzecz osób z niepełnosprawnościami, każdy kilometr wybiegany przez naszych pracowników zaliczamy na poczet naszego projektu wolontariackiego Biegamy-Zbieramy-Pomagamy, gdzie zebrane fundusze przekazujemy na cele charytatywne – powiedział Artur Murawski, dyrektor Departamentu Sponsoringu, Promocji i Zarządzania Marką w Enei.
Już wiadomo, że środki zebrane z opłat startowych pozwoliły pomóc 94 osobom po amputacjach i z innymi problemami w obrębie narządów ruchu oraz po mastektomii, a kolejne wnioski beneficjentów są rozpatrywane. Do tej pory dofinansowanych zostało 19 protez kończyn, 16 wózków lub innych sprzętów oraz 71 turnusów rehabilitacyjnych po amputacji i mastektomii.
Wśród beneficjentów Poland Business Run jest 49-letnia Izabela z Legnicy, która przeszła amputację lewej nogi. By mogła wrócić do pracy, spędzać czas z wnukami i zajmować się ukochanym ogrodem, otrzyma rehabilitację z nauką chodu o protezie. Kolejnym podopiecznym Fundacji Poland Business Run, dla którego wystartowała sztafeta, jest 9-letni Edgar z Małopolski, który zmaga się z przewlekłym zapaleniem szpiku i kości. Dzięki nowej ortezie i rehabilitacji będzie mógł walczyć o zdrowie i sprawność. 69-letni Marek to lekarz z Sieradza, który przeszedł amputację prawej nogi na skutek sepsy. Dofinansowanie do protezy i turnusu rehabilitacyjnego z nauką chodu pozwoli mu wrócić do samodzielności.
Osoby, które nie brały udziału w zawodach, również mogą pomóc potrzebującym. W ramach akcji Pomagaj Bardziej można przekazać dowolną kwotę za pomocą opcji “Przelew na telefon” w aplikacji bankowej na numer Fundacji Poland Business Run: 519 815 815. Firmy mogą również wpłacać darowizny poprzez przelew tradycyjny na stronie Fundacji. Liczy się każda złotówka, bo zebrane środki pomogą w zakupie sprzętu i rehabilitacji dla kolejnych osób.
Sponsorami Strategicznymi biegu są firmy: UBS, Standard Chartered i Enea. Kolejna edycja zawodów Poland Business Run, które są wielkim świętem biegania i pomagania, we wrześniu 2024. Więcej informacji na www.PBR.pl.
Podziel się na: