Biegamy zajawka
Uwaga. Przeglądasz artykuł starszy niż rok – informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne

Pracownicy Grupy Enea biegają, zbierają i pomagają. Dodali energii zawodom Poland Business Run

Za nami jedenasta edycja charytatywnego biegu Poland Business Run. Pracownicy Grupy Enea stworzyli jedną z najliczniejszych reprezentacji spośród 1 500 firm. Wystartowało 165 osób w 33 drużynach. Jedna z nich, ekipa „Enea Team Challenge” była najszybsza w Polsce wśród drużyn startujących w rywalizacji wirtualnej. Pracownicy Enei, sponsora strategicznego zawodów, uczestnicząc w nich, zaangażowali się również w kolejną edycję programu Fundacji Enea pn. „Biegamy – Zbieramy – Pomagamy”.

Każdy biegacz pięcioosobowej sztafety Poland Business Run pokonał dystans 4 km. Do zawodów zapisało się 32 tys. biegaczy z ponad 1 500 firm. Na Błoniach w Krakowie wystartowało 9 tys. zawodników. Pozostali – w wirtualnej rywalizacji, w ramach której kilometry można było pokonać na samodzielnie wybranej trasie, zapisując wynik za pomocą aplikacji w smartfonie lub na stronie internetowej.

W charytatywnej rywalizacji wystartowało 165 pracowników Grupy Enea, m.in. w Poznaniu, Kozienicach, Gorzowie Wielkopolskim, Chodzieży, Lesznie i innych miastach z terenu działania Grupy. To największa liczba w historii startów energetyków z Enei. Tegoroczna edycja to również sukces jednej z ekip Enei. Biegacze z drużyny „Enea Team Challenge” byli najlepsi w kraju wśród startujących na własnych trasach. Zespół w składzie Przemysław Nowak, Kamil Gmiński, Tomasz Rębiś, Przemysław Starzyński i Krzysztof Celuch zakończył zawody z czasem 1:12:44.

– Cieszymy się, że pracownicy naszej Grupy tak licznie decydują się na sportową aktywność i osiągają takie sukcesy. Jako firma odpowiedzialna społecznie, aktywnie włączamy się w działania promujące zdrowy tryb życia i pomaganie – podkreśla Artur Murawski, dyrektor Departamentu Public Relations i Komunikacji w Enei. – Nasze zaangażowanie w Poland Business Run jako sponsora strategicznego to jednak nie wszystko. Oprócz środków zebranych przez organizatora na rzecz potrzebujących, efektem niedzielnego biegu są również dodatkowe setki kilometrów wybiegane przez pracowników naszej Grupy w projekcie „Biegamy – Zbieramy – Pomagamy”. Dzięki temu jesteśmy coraz bliżej wspólnego celu, jakim jest uzbieranie 50 tys. zł na termomodernizację wybranego domu dziecka – dodaje Artur Murawski.

„Biegamy – Zbieramy – Pomagamy” to jeden z najważniejszych projektów społecznych zainicjowanych przez Fundację Enea, zachęcający pracowników do pomagania. W połowie sierpnia ruszyła jego kolejna edycja. Uczestnicy akcji w czasie codziennych aktywności, których dystans to minimum 1,5 km, rejestrują je w specjalnej aplikacji, zbierając punkty przeliczane na złotówki. Dodatkowo punktowane jest dotarcie do pracy ekologicznym środkiem transportu oraz wykonanie kilku aktywności sportowych dziennie.

Szczytny cel akcji, którym jest uzbieranie 50 tys. zł jest coraz bliżej. Pracownikom Grupy Enea udało się zgromadzić już ponad 400 tys. punktów, co daje ponad 60% docelowej kwoty. Ich aktywność mierzona jest już w dziesiątkach tysięcy kilometrów – dotychczas biegając, spacerując, jeżdżąc na rowerze lub na rolkach, osiągnęli wspólnie ponad 55 tys. km!

Przy okazji tegorocznej edycji projektu „Biegamy – Zbieramy – Pomagamy” promujemy również cele zrównoważonego rozwoju. Po zebraniu określonej liczby punktów użytkownicy aplikacji otrzymują cenne informacje uświadamiające im, jakie są cele zrównoważonego rozwoju, w jaki sposób realizuje je Enea oraz jak każdy z nas może pomóc je osiągać – tłumaczy Joanna Mularczyk, kierownik Biura Społecznej Odpowiedzialności w Enei.

Akcja potrwa do końca września. Po zakończeniu wyzwania zorganizowane zostanie wydarzenie dla dzieci z domów dziecka, na które Enea zaprosi znanych sportowców oraz pracowników, by wspólnie promować zdrowy tryb życia i zapobiegać wykluczeniu społecznemu.

Enea od lat angażuje się w promowanie sportu, np. poprzez edukację dzieci w ramach projektu Enea Akademia Sportu, czy w propagowanie aktywności fizycznej, w takich projektach jak Poland Business Run. Firma wspiera ten charytatywny bieg od 2018 r. To między innymi dzięki zaangażowaniu pracowników Grupy Enea organizatorzy pomogą w tym roku w sumie 100 osobom z całej Polski, które zmagają się z niepełnosprawnością ruchową lub przeszły mastektomię. Dofinansowane zostaną protezy kończyn, wózki aktywne i sportowe, turnusy rehabilitacyjne i konsultacje psychologiczne.

– Ogromnie się cieszę, że mogliśmy znów pokonać wspólne kilometry, realizując szczytne cele. Bardzo dziękuję biegaczom, sponsorom i partnerom, bez których nie byłoby to możliwe – podkreśla Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run.

Historia Poland Business Run sięga 2012 r., kiedy w Krakowie zorganizowano pierwszą charytatywną sztafetę. Liczba miast biorących udział w biegu z roku na rok rosła – w 2019 r. zawody zorganizowano  już w 9 miastach. Także liczba biegaczy rosła – z tysiąca uczestników w dwa lata zwiększyła się do 12 tys., by w 2022 r. osiągnąć poziom 32 tys. osób zgłoszonych do biegu.