Enea dodała energii klasyce
Zakończył się XV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego. Przez dwa tygodnie skrzypkowie z całego świata rywalizowali w kolejnych etapach konkursu. Główną nagrodę zdobyła Veriko Tchumburidze. Enea wpierała to prestiżowe wydarzenie.
Areną rywalizacji ponad 40 wirtuozów skrzypiec z blisko 20 krajów świata była Aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Konkurs zainaugurowano koncertem orkiestry pod batutą Krzysztofa Pendereckiego, honorowego przewodniczącego jury, a zakończono tradycyjną uroczystą galą laureatów. Triumfowała najmłodsza wśród finalistów, 20-letnia Veriko Tchumburidze reprezentująca Gruzję i Turcję. Za brawurowe wykonanie koncertu skrzypcowego Dmitrija Szostakowicza otrzymała owacje na stojąco.
– Jesteśmy dumni, że wspieramy jeden z najstarszych konkursów muzycznych na świecie – podkreślił Mikołaj Franzkowiak, wiceprezes Enei, który uczestniczył w gali finałowej. – To wydarzenie o międzynarodowym charakterze, które dobrze promuje polską kulturę – dodał.
W rywalizacji wzięli udział młodzi muzycy m.in. z Ukrainy, Kanady, Kazachstanu, Korei Południowej, Francji, Rosji, Nowej Zelandii, Japonii, USA i Izraela. Polskę reprezentowała m.in. Celina Kotz, utalentowana skrzypaczka z Poznania. – Tego typu konkursy gromadzą muzyków, którzy pod względem technicznym i wykonawczym grają wspaniale; nie ma lepszych i gorszych – komentowała uczestniczka konkursu. – W konkursie mówimy o czymś, co jest niemierzalne; mówimy o wrażliwości – dodała.
Enea zadbała o to, by tej wrażliwości i energii płynącej z muzyki nie zabrakło również mieszkańcom Poznania. Firma zapewniła relację na żywo z koncertu laureatów, którą śledzić można było w Strefie Melomana w auli Akademii Muzycznej w Poznaniu. Zorganizowała również okolicznościowe koncerty w poznańskich galeriach handlowych, podczas których rozbrzmiewały utwory na skrzypce i fortepian autorstwa Wieniawskiego, Bacha i Paganiniego. W tak nietypowej scenerii każdy, mógł choć na chwilę oderwać się od codziennych obowiązków i przenieść się do niezwykłego świata muzyki klasycznej. Wśród atrakcji znalazły się konkursy z nagrodami i warsztaty dla dzieci, podczas których mogły m.in. własnoręcznie wykonać instrument muzyczny.
W tegorocznej edycji konkursu Polskę reprezentowali: Maciej Burdzy, Weronika Dziadek, Celina Kotz, Robert Łaguniak, Anna Malesza, Amelia Maszońska, Jan Mazur, Anna Orlik, Maja Syrnicka oraz Maria Włoszczowska, która znalazła się w gronie laureatów konkursu, zdobywając VI nagrodę.
Enea to renomowany sprzedawca, dystrybutor i producent energii elektrycznej oraz cieplnej. Odpowiada za bezpieczne dostawy energii do 2,5 mln Klientów. Sieci Enei pokrywają 20 proc. kraju, w skład Grupy wchodzi także największa polska elektrownia na węgiel kamienny ‑ Elektrownia Kozienice. Lubelski Węgiel Bogdanka to z kolei najbardziej efektywne przedsiębiorstwo górnicze w Polsce. Enea jest głównym odbiorcą produktów kopalni, a Bogdanka to największy dostawca węgla dla aktywów wytwórczych koncernu. Obie firmy są notowane na warszawskiej giełdzie. Jesienią 2015 r. Grupa Enea stała się właścicielem łącznie 66 proc. akcji LW Bogdanka.
Podziel się na: