Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności.

Uwaga. Przeglądasz artykuł starszy niż rok – informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne

Enea dodała energii klasyce

Zakończył się XV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego. Przez dwa tygodnie skrzypkowie z całego świata rywalizowali w kolejnych etapach konkursu. Główną nagrodę zdobyła Veriko Tchumburidze. Enea wpierała to prestiżowe wydarzenie.

Areną rywalizacji ponad 40 wirtuozów skrzypiec z blisko 20 krajów świata była Aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Konkurs zainaugurowano koncertem orkiestry pod batutą Krzysztofa Pendereckiego, honorowego przewodniczącego jury, a zakończono tradycyjną uroczystą galą laureatów. Triumfowała najmłodsza wśród finalistów, 20-letnia Veriko Tchumburidze reprezentująca Gruzję i Turcję. Za brawurowe wykonanie koncertu skrzypcowego Dmitrija Szostakowicza otrzymała owacje na stojąco.

– Jesteśmy dumni, że wspieramy jeden z najstarszych konkursów muzycznych na świecie – podkreślił Mikołaj Franzkowiak, wiceprezes Enei, który uczestniczył w gali finałowej. – To wydarzenie o międzynarodowym charakterze, które dobrze promuje polską kulturę – dodał.

W rywalizacji wzięli udział młodzi muzycy m.in. z Ukrainy, Kanady, Kazachstanu, Korei Południowej, Francji, Rosji, Nowej Zelandii, Japonii, USA i Izraela. Polskę reprezentowała m.in. Celina Kotz, utalentowana skrzypaczka z Poznania. – Tego typu konkursy gromadzą muzyków, którzy pod względem technicznym i wykonawczym grają wspaniale; nie ma lepszych i gorszych – komentowała  uczestniczka konkursu. – W konkursie mówimy o czymś, co jest niemierzalne; mówimy o wrażliwości – dodała.

Enea zadbała o to, by tej wrażliwości i energii płynącej z muzyki nie zabrakło również mieszkańcom Poznania. Firma zapewniła relację na żywo z koncertu laureatów, którą śledzić można było w Strefie Melomana w auli Akademii Muzycznej w Poznaniu. Zorganizowała również okolicznościowe koncerty w poznańskich galeriach handlowych, podczas których rozbrzmiewały utwory na skrzypce i fortepian autorstwa Wieniawskiego, Bacha i Paganiniego. W tak nietypowej scenerii każdy, mógł choć na chwilę oderwać się od codziennych obowiązków i przenieść się do niezwykłego świata muzyki klasycznej. Wśród atrakcji znalazły się konkursy z nagrodami i warsztaty dla dzieci, podczas których mogły m.in. własnoręcznie wykonać instrument muzyczny.

W tegorocznej edycji konkursu Polskę reprezentowali: Maciej Burdzy, Weronika Dziadek, Celina Kotz, Robert Łaguniak, Anna Malesza, Amelia Maszońska, Jan Mazur, Anna Orlik, Maja Syrnicka oraz Maria Włoszczowska, która znalazła się w gronie laureatów konkursu, zdobywając VI nagrodę.

Enea to renomowany sprzedawca, dystrybutor i producent energii elektrycznej oraz cieplnej. Odpowiada za bezpieczne dostawy energii do 2,5 mln Klientów. Sieci Enei pokrywają 20 proc. kraju, w skład Grupy wchodzi także największa polska elektrownia na węgiel kamienny ‑ Elektrownia Kozienice. Lubelski Węgiel Bogdanka to z kolei najbardziej efektywne przedsiębiorstwo górnicze w Polsce. Enea jest głównym odbiorcą produktów kopalni, a Bogdanka to największy dostawca węgla dla aktywów wytwórczych koncernu. Obie firmy są notowane na warszawskiej giełdzie. Jesienią 2015 r. Grupa Enea stała się właścicielem łącznie 66 proc. akcji LW Bogdanka.