Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności.

Poczuj magię świąt w rozświetlonym Poznaniu

Na poznaniaków i odwiedzających miasto czeka w tym roku wyjątkowa świąteczna iluminacja. Stolica Wielkopolski została rozświetlona blaskiem bożonarodzeniowych ozdób, obok których w tym roku pojawiły się  przestrzenne instalacje 3D, nawiązujące do legend, historii i dawnej architektury miasta. Dekoracje zostały wykonane i zamontowane przez Eneę Oświetlenie.

Świąteczny wystrój na dobre zagościł już w Poznaniu. Najważniejsze ulice i place, m.in. Rondo Kaponiera, Święty Marcin, Fredry, Gwarna, Plac Wolności, 27 Grudnia, Paderewskiego i Stary Rynek ozdobione zostały świetlnymi dekoracjami. Świątecznie zrobiło się wokół rynków: Jeżyckiego, Wildeckiego i Łazarskiego, Placu Bernardyńskiego i Placu Wielkopolskiego.

Nowością są instalacje przestrzenne, wiele z nich nawiązuje do historii i architektury miasta. Na Placu Mickiewicza można spotkać Świętego Marcina, ulicą Paderewskiego przejść przez bramę świetlną inspirowaną elementami z architektury Ratusza. Na Starym Rynku warto zatrzymać się przy jednej z fontann, wszystkie cztery zyskały bowiem własne iluminacje. Z gwarnego Rynku można się udać na Plac Kolegiacki, by przejść przez otwarte drzwi portyku nieistniejącej dziś Kolegiaty św. Marii Magdaleny. Stamtąd zaś wyruszyć w kierunku Śródki – koniecznie przez Chwaliszewo, gdzie na ul. Głównej stoi przęsło dawnego mostu. Na katedrę na Ostrowie Tumskim spoglądają legendarni bracia Lech, Czech i Rus. Stamtąd warto przejść na Śródkę malowniczo rozświetlonym Mostem Jordana.

Poznańskie instalacje to ponad pół tysiąca energooszczędnych elementów świetlnych, w których znajduje się ok. 1,4 mln diod LED. Enea Oświetlenie przygotowała i zainstalowała świąteczne iluminacje w około 160 miastach i miasteczkach, m.in. Szczecinie, Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze, Pile, Wałczu i Jeleniej Górze.