Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności.

Enea trzeci rok z rzędu mecenasem Teatru Wielkiego w Poznaniu

Enea kontynuuje współpracę z Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Po uroczystej premierze „Legendy Bałtyku” Feliksa Nowowiejskiego, przedstawiciele firmy i teatru ogłosili decyzję o dalszym partnerstwie w sezonie artystycznym 2017/2018. Dodatkową atrakcją dla widzów i spacerujących w pobliżu Opery poznaniaków było niezwykłe oświetlenie budynku.

Enea aktywnie angażuje się w rozwój poznańskiej kultury i promocję regionu. Dlatego też już trzeci rok z rzędu została mecenasem Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Opera jest jedną z najbardziej cenionych instytucji kultury w Wielkopolsce. Tworzy spektakle na najwyższym poziomie artystycznym, a różnorodny repertuar, łączący muzyczne arcydzieła z unikatową wyobraźnią realizatorów, to jej największy atut.

– To dla nas zaszczyt, że Enea kolejny rok jest mecenasem instytucji tak ważnej dla lokalnej społeczności.  Szczególnie bliska naszemu sercu jest Opera w Poznaniu, mieście w którym swoją siedzibę ma także Enea. Pokazujemy, że współpraca firm z najważniejszymi instytucjami kultury przynosi wzajemne korzyści. Od lat więc wspieramy polską kulturę na najwyższym poziomie i jesteśmy z tego dumni – powiedział Piotr Adamczak, wiceprezes Enei ds. handlowych.

Bardzo się cieszymy, że po raz kolejny możemy współpracować z Eneą, której leży na sercu rozwój kultury. Dzięki naszemu Mecenasowi jesteśmy w stanie zrobić o wiele więcej. Możemy realizować przedsięwzięcia, o których nie moglibyśmy marzyć bez dodatkowego wsparcia finansowego. Razem jesteśmy w stanie  budować wspólną wartość – teatr operowy oferujący sztukę na najwyższym poziomie – powiedziała Renata Borowska-Juszczyńska, dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Mecenat symbolicznie zainaugurowano w dniu premiery „Legendy Bałtyku” Feliksa Nowowiejskiego. Jej światowa premiera miała miejsce właśnie na scenie Opery Poznańskiej prawie sto lat temu, 8 listopada 1924 roku. Przedstawienie opowiada historię rybaka Domana, starającego się o rękę Bogny. Jej ojciec, sprzyjający bogatemu kupcowi Luborowi, wysyła Domana po skarb Juraty, legendarnej władczyni zatopionego miasta. W roli Domana wystąpił Pavlo Tolstoy. W obsadzie znaleźli się też m.in. Wioletta Chodowicz, Aleksander Teliga, Szymon Komasa, Magdalena Wilczyńska-Goś i Robert Gierlach.

Z okazji kontynuacji współpracy Enei z Operą i premiery „Legendy Bałtyku”, na gmachu teatru pojawiła się wyjątkowa wizualizacja. Była ona atrakcją nie tylko dla widzów przedstawienia, ale także dla spacerujących w pobliżu Opery poznaniaków, którzy z zainteresowaniem przyglądali się „ożywionemu” budynkowi.  

Enea konsekwentnie angażuje się w najważniejsze wydarzenia kulturalne regionu. Jest mecenasem Opery na Zamku w Szczecinie oraz Filharmonii Zielonogórskiej. Od kilku lat jest partnerem wydarzeń festiwalowych: Enea Spring Break i Enter Enea Festival. Wsparła również piętnastą edycję Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.