Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności.

Uwaga. Przeglądasz artykuł starszy niż rok – informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne

Enea ponownie mecenasem Teatru Wielkiego w Poznaniu

Enea kontynuuje współpracę z Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Po uroczystej premierze „Macbetha” Verdiego, przedstawiciele firmy i teatru ogłosili decyzję o dalszym partnerstwie w rozpoczynającym się sezonie artystycznym 2016/2017.

– Cieszymy się, że Enea będzie nadal wspierać Teatr Wielki, najlepszą scenę naszego regionu. Poznańska Opera gwarantuje najwyższy poziom artystyczny i jest źródłem dobrej energii dla publiczności – zaznaczył Mikołaj Franzkowiak, wiceprezes Enei. – Nasze partnerstwo jest wyrazem zaangażowania Enei w promocję kultury i dowodem na to, że współpraca firm z najważniejszymi instytucjami kultury przynosi wzajemne korzyści. Wielu naszych Klientów mieszka i pracuje w Wielkopolsce, dlatego zależy nam na wspieraniu przedsięwzięć ważnych dla mieszkańców naszego miasta i regionu – dodał.

– Jesteśmy dumni, że Enea, aktywnie wspierająca ważne dla rozwoju i komfortu społeczeństwa lokalnego obszary, objęła swym mecenatem Teatr Wielki. Jesteśmy przekonani, że oznacza to owocną i satysfakcjonującą dla obu stron współpracę, którą będziemy kontynuować – powiedziała Renata Borowska-Juszczyńska, dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu jest jedną z najbardziej cenionych instytucji kultury w Wielkopolsce. Tworzy spektakle na najwyższym poziomie artystycznym, a różnorodny repertuar, łączący muzyczne arcydzieła z unikatową wyobraźnią realizatorów, to jej największy atut. Dowiedli tego twórcy opery „Macbeth”, której uroczysta premiera rozpoczęła na deskach poznańskiej Opery nowy sezon artystyczny. Za realizację piątkowej premiery odpowiadał brytyjsko-francuski reżyser Olivier Fredj oraz Gabriel Chmura, ceniony w kraju i na świecie dyrygent, odpowiedzialny za kierownictwo muzyczne.

Premierowy „Macbeth” jest  interpretacją opery Giuseppe Verdiego na podstawie tragedii Szekspira. Spektakl to niekończący się sen, pełen napięcia, ironii i szalejących namiętności. Podczas premiery granice pomiędzy rzeczywistością i fantazją rozmywały się na scenie poznańskiej Opery, która dostarczyła publiczności wielu niezapomnianych emocji. Spektakl uzupełniały surrealistyczne projekcje wideo, zainspirowane kolażami francuskiego artysty Jeana Lecointre. W roli tytułowej wystąpił urugwajski baryton, Dario Solari.

Enea konsekwentnie angażuje się w najważniejsze wydarzenia kulturalne regionu. Kontynuuje zapoczątkowaną przed dwoma laty współpracę z Teatrem Wielkim, ale była też w tym roku m.in. partnerem wydarzeń festiwalowych: Enea Spring Break i Enter Enea Festival. Wspiera również piętnastą edycję Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.

Enea to renomowany sprzedawca, dystrybutor i producent energii elektrycznej oraz cieplnej. Odpowiada za bezpieczne dostawy energii do 2,5 mln Klientów. Sieci Enei pokrywają 20 proc. kraju, w skład Grupy wchodzi także największa polska elektrownia na węgiel kamienny – Elektrownia Kozienice. Lubelski Węgiel Bogdanka to z kolei najbardziej efektywne przedsiębiorstwo górnicze w Polsce. Enea jest głównym odbiorcą produktów kopalni, a Bogdanka to największy dostawca węgla dla aktywów wytwórczych koncernu. Obie firmy są notowane na warszawskiej giełdzie. Jesienią 2015 r. Grupa Enea stała się właścicielem łącznie 66 proc. akcji LW Bogdanka.