Marek Lelątko

Członek Zarządu ds. Finansowych

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w zakresie strategii, finansów i controllingu. Praktyk zarządzania dużymi i zróżnicowanymi zespołami oraz złożonymi strukturami organizacyjnymi; ekspert w zakresie księgowości, finansów i controllingu, a także opracowywania i wdrażania strategii, budowania systemów informacji zarządczej, restrukturyzacji, reorganizacji, automatyzacji procesów i zarządzania projektami.

Doświadczenie zdobywał pracując dla międzynarodowego koncernu Vattenfall, podczas współpracy z funduszem inwestycyjnym CVC Capital Partners (inwestycja w PKP Energetyka), a także pełniąc kluczowe stanowiska w polskich grupach energetycznych.

Od 1998 r. przez ponad 10 lat związany ze spółką Vattenfall Distribution Poland, w której m.in. zarządzał controllingiem. W latach 2009-2014 pracował w spółce Tauron Dystrybucja – jako dyrektor Departamentu Controllingu, a także p.o. dyrektor Departamentu Finansów i Rachunkowości. Od 2014 do 2016 r. Członek Zarządu ds. Finansowych w Enei Operator, gdzie zarządzał m.in. obszarem finansowym, ubezpieczeń, zarządzania ryzykiem, IT i logistyki. W latach 2016-2024 pracował w PKP Energetyka (aktualnie PGE Energetyka Kolejowa), gdzie przez ponad 6 lat był dyrektorem Departamentu Controllingu, a następnie odpowiadał za obszar sprzedaży energii i wdrażanie strategii Zielonej Kolei.

Absolwent finansów i bankowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach (specjalność: rachunkowość) oraz programu Executive MBA na Stockholm University School of Business i na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Ukończył także studia podyplomowe w zakresie zarządzania finansami przedsiębiorstw na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach oraz szkolenie CGMA Finance Leadership Program (w ramach certyfikacji CIMA).