DSC01963

Enea ruszyła w „Podróż po wiedzę!”

Merytoryczna dyskusja, różne perspektywy i ważne pytania. Tak zaczął się cykl spotkań „Podróż po wiedzę”, któremu partneruje Enea. Serię debat, które do końca roku odbywać się będą w całej Polsce, zainaugurowano w piątek 10 kwietnia Poznaniu w Centrum Kultury Zamek. Organizatorem projektu jest Tygodnik „Polityka”.

Spotkanie otworzyła Dalida Gepfert, wiceprezeska zarządu ds. korporacyjnych Enei, która - wspólnie z redaktorem naczelnym Tygodnika Polityka Jerzym Baczyńskim - przywitała gości i uroczyście zainaugurowała rozpoczęcie projektu.

- Enea, jako spółka energetyczna, jest świadoma swojej roli i odpowiedzialności, nie tylko tej głównej, oczywistej, w dostarczaniu energii, ale też wspieraniu dostępu do rzetelnej wiedzy. Dlatego od lat wspólnie działamy zarówno z uczelniami, mediami jak i instytucjami kultury. Wiemy, że bez wiedzy trudno podejmować dobre, świadome decyzje – podkreśliła Dalida Gepfert, wiceprezeska Enei ds. korporacyjnych.

Centralnym punktem poznańskiego spotkania była dyskusja pt. „Dlaczego fakty do nas nie przemawiają?” – temat szczególnie aktualny w kontekście wyzwań klimatycznych i roli informacji we współczesnym świecie. W trakcie debaty szukano odpowiedzi na pytanie „Dlaczego – mimo dostępu do rzetelnej wiedzy – tak często ignorujemy fakty, zwłaszcza te dotyczące klimatu i przyszłości naszej planety?”.

O zmianach klimatu można mówić różnymi naukowymi językami. Psychologiczny opisuje emocje, jakie ten problem budzi i to, jak człowiek sobie z nimi radzi. Neurobiologiczny pozwala na wgląd w działanie mózgu świadomego zagrożenia, a jednocześnie ulegającemu pokusie szukania nie prawdy, tylko wygodnej pewności. Językiem socjologicznym da się zdiagnozować wpływ, jaki w kwestiach klimatycznych wywierają na jednostki i społeczeństwa portale społecznościowe, media oraz politycy. I kto jakie partykularne interesy dzięki temu realizuje . W trakcie piątkowej poznańskiej debaty przyglądano się zmianom klimatu z tych trzech perspektyw, szukając odpowiedzi na to, co wpływa na nasze myślenie i sposób odbierania faktów.

W rozmowie udział wzięły naukowczynie i ekspertki: dr Julia Wahl (Instytut Biologii i Ewolucji Człowieka, Wydział Biologii UAM), Dominika Zaremba (Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, SWPS) oraz dr Dominika Czerniawska-Szejda (Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW).

Rozmowę poprowadziła Katarzyna Czarnecka, wicenaczelna „Pulsara” – portalu popularnonaukowego „Polityki”.

Wydarzenie było nie tylko okazją do wysłuchania ekspertek, ale również do stworzenia  przestrzeni do zadawania ważnych pytań i spojrzenia na temat klimatu z nowej, nieoczywistej perspektywy. W świecie nadmiaru informacji ekspertki i zgromadzeni  goście wspólnie próbowali odpowiedzieć na to, co sprawia, że jedne fakty poruszają, a inne pozostają bez echa.

Wydarzenie zakończył koncert multiinstrumentalisty (kontrabas+elektronika) Jacka Mazurkiewicza z projektem BioFoNIA.

Poznańskie spotkanie było pierwszym z cyklu „Podróż po wiedzę”. Kolejne, poświęcone innym tematom, odbędą się w maju w Gdyni, w czerwcu w Krakowie, we wrześniu w Warszawie, w październiku w Lublinie, w listopadzie w Szczecinie, by zakończyć się wielkim finałem w grudniu w Katowicach. O szczegółach dotyczących poszczególnych spotkań i tematów na nich poruszanych organizatorzy będą informować na bieżąco na profilu portalu pulsar: https://www.facebook.com/projektpulsar.