Enea nagrodziła laureatów konkursu „Dobre nawyki oszczędzania” (1)

Enea nagrodziła laureatów konkursu „Dobre nawyki oszczędzania”

Pięć szkół branżowych odebrało symboliczne czeki – nagrody w konkursie Enei „Dobre nawyki oszczędzania”. Uczestnikami byli uczniowie z całej Polski. Laureatami zostali pomysłodawcy nagrań  wideo z najciekawszymi sposobami na rozsądne gospodarowanie energią. Konkurs grantowy dla szkół był częścią kampanii edukacyjnej Enei „Niech #DobreNawykiEnei staną się zwyczajem” kierowanej do odbiorców w każdym wieku. Jej dwaj bohaterowie: Krzyś Elektryk i Krzysztof Bystry uczą i zachęcają do oszczędzania energii.

Grupa Enea, wicelider w produkcji energii elektrycznej w Polsce, prowadzi działania  edukacyjne, zachęcając Polaków w każdym wieku do oszczędzania energii i zmieniania swoich codziennych nawyków związanych z użytkowaniem sprzętów zasilanych prądem. Aby poznać perspektywę młodzieży na kwestie związane z oszczędzaniem energii elektrycznej, firma przygotowała  konkurs dla uczniów szkół technicznych i branżowych z całej Polski. Jego uczestnicy mieli za zadanie przygotować krótkometrażowy film (trwający od 30 sekund do 3 minut), w którym uczniowie i nauczyciele przedstawią swoje sposoby na rozsądne gospodarowanie energią.

Jury konkursu wybrało pięć zwycięskich produkcji filmowych. Oceniano oryginalność pomysłu i spojrzenia na tematykę konkursu, liczyło się również ogólne wrażenie estetyczne, atrakcyjność i chwytliwość propozycji wideo. Najbardziej spodobał się film uczniów Technikum nr 1 im. Hipolita Cegielskiego w Środzie Wielkopolskiej, którzy przekonywali jak duża moc sprawcza idzie za dobrymi nawykami oszczędzania energii. Nagrody zdobyli również uczniowie: Technikum nr 3 im. Bohaterów Szarży pod Krojantami w Chojnicach, Zespołu Szkół Zawodowych im. J. Ruszkowskiego w Pułtusku, Zespołu Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK "Jędrusie" z Połańca i Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich we Wronkach. Młodzi ludzie są zgodni, oszczędzanie energii nie wymaga dużego wysiłku, a zapewnia oszczędności na rachunku za energię i jest wyrazem troski o przyszłość naszej planety.

Pula grantów w konkursie wyniosła blisko 40 000 zł. Zwycięska szkoła ze Środy Wielkopolskiej odebrała czek o wartości 15 000 zł, pozostali laureaci nagrody finansowe o odpowiednio mniejszej wartości. Szkoły przeznaczą je na rozwój zainteresowań i uzdolnień uczniów, np. na organizację wycieczek szkolnych, wyposażenie sal lekcyjnych, zakup pomocy naukowych, sprzętu elektronicznego, finansowanie udziału uczniów w kołach naukowych, konkursach czy olimpiadach.

Wierzymy, że bezpieczeństwo energetyczne to nie tylko nieprzerwane i stabilne dostawy energii elektrycznej, ale również oszczędzanie i rozważne korzystanie z zasobów energetycznych. Stąd potrzeba edukacji, już od najmłodszych lat i pokazywanie dobrych nawyków, które powinniśmy stosować w życiu codziennym. Cieszymy się, że nasz konkurs spotkał się w odzewem uczniów z całej Polski, a my mogliśmy poznać ważną dla nas – dorosłych – perspektywę młodego pokolenia. Młodzi ludzie udowadniają, że proste zmiany mogą wiele zdziałać. Gratuluję zwycięzcom i zachęcam do dawania dobrego przykładu w swoim otoczeniu i lokalnych społecznościach – podkreśla Paweł Majewski, prezes Enea S.A.

W czasie gdy energia elektryczna jest w centrum uwagi, niezwykle istotne jest edukowanie na temat jej rozsądnego zużywania. Dlatego Grupa Enea realizuje akcję edukacyjną, która skierowana jest do wszystkich grup wiekowych, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży. Pod hasłem „Niech #DobreNawykiEnei staną się zwyczajem” Enea zachęca do oszczędzania energii. Z przedszkolakami i najmłodszymi swoją wiedzą dzieli się Krzyś Elektryk, starszym odbiorcom dobre rady przekazuje  Krzysztof Bystry. Z postaciami i ich dobrymi nawykami można zapoznać się na stronie:  https://www.enea.pl/dobre-nawyki.

 

Film, który zdobył pierwszą nagrodę: