ENEA Akademia Talentow baner MEDIAENEA 1290x470
Uwaga. Przeglądasz artykuł starszy niż rok – informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne

Blisko 330 000 zł otrzymają zwycięzcy IV edycji Enei Akademii Talentów

56 uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz 25 szkół i organizacji znalazło się w finale IV edycji Enei Akademii Talentów. Ich pomysły na rozwój talentów oceniało jury oraz internauci. Stypendia o wartości 3 000 zł wywalczyło 43 uczniów. 20 szkół oraz organizacji otrzyma granty w wysokości 10 000 zł, które przeznaczą na organizację dodatkowych zajęć i projektów wspierających rozwój młodzieży.

Enea Akademia Talentów jest propozycją dla uczniów szkół podstawowych (od IV klasy) i ponadpodstawowych oraz szkół i organizacji z inicjatywą, które stawiają na aktywne wspieranie uzdolnionej młodzieży. Chętni mogą zgłaszać się w czterech kategoriach: nauka, sztuka, sport i ekologia. Czekają na nich stypendia i granty, dzięki którym mogą rozwijać swoje talenty. Programem objęte są dzieci i instytucje z obszarów, na których Grupa Enea jest szczególnie aktywna biznesowo – przede wszystkim z województw północno-zachodnich, a także okolic Kozienic, Połańca, Białegostoku i Łęcznej na Lubelszczyźnie.

Wśród nagrodzonych uczniów IV edycji Enei Akademii Talentów w kategorii sport są m.in. tenisistka, miłośniczka squasha, zapaśniczka, miłośnicy tańca, żeglarstwa, gimnastyczka specjalizująca się w skokach na ścieżce, rekordzistka świata juniorek na dystansie 50 m w pływaniu w płetwach (finswimming), orientalistki czyli pasjonatki biegów na orientację czy Mistrz Świata do lat 16 w szachach szybkich. Dzięki stypendium od Enei, swoje naukowe pasje będą mogli rozwijać np. pasjonaci elektroniki, biologii czy matematyk. W oczach jury i internautów uznanie zyskali również młodzi muzycy: mistrzowie gitary, gry na fortepianie i śpiewu, przyszła artystka sceny musicalowej czy fotograf przyrody.

Spośród pomysłów zgłoszonych przez szkoły i organizacje nagrodzono m.in.: organizację wakacyjnych zajęć edukacyjnych i teatralnych, rozwój Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, organizację dziecięcego turnieju piłkarskiego, imprezy sportowej w wieloboju dla najmłodszych, półkolonii popularyzujących dyscyplinę pływania artystycznego, warsztatów muzyki i tańca kresowego czy wyjazdu młodzieży do Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, znajdującego się w Gorcach.       

W tej edycji zwycięzców wyłoniło jury oraz internauci, którzy oddali blisko 46 000 głosów. Nagrody w postaci stypendiów o wartości 3 000 zł oraz grantów o wartości 10 000 zł trafią do 63 zwycięzców. Łączna pula nagród wyniosła 329 000 zł.

- IV edycja Enei Akademii Talentów była rekordowa pod względem liczby zgłoszeń. O wsparcie finansowe dla swoich pomysłów na rozwój aplikowało blisko 600 uczniów oraz 100 organizacji. Jury oraz internauci przyznali 43 stypendia i 20 grantów. Nagrodzeni wyróżniają się nie tylko talentem i pracowitością, angażują się również w życie społeczne, szkolne, są organizatorami akcji charytatywnych, wolontariuszami. Zwycięzcy to mistrzowie w swoich dyscyplinach. Cieszymy się, że za sprawą Enei Akademii Talentów o sukcesach naukowych, sportowych czy artystycznych tych młodych ludzi może dowiedzieć się szerokie grono odbiorców – podkreśla Artur Murawski, dyrektor Departamentu Sponsoringu, Promocji i Zarządzania Marką w Enei.

Laureaci IV edycji Enei Akademii Talentów to mieszkańcy województw: wielkopolskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, zachodniopomorskiego, mazowieckiego i lubuskiego.  

W ostatniej edycji konkursu stypendia zdobyło dwudziestu uczniów natomiast granty przyznano dziewięciu organizacjom i szkołom działającym na rzecz młodzieży. Od początku istnienia projektu, łącznie w projekcie na rozwój talentów Enea przekazała 779 000 zł. Organizatorami akcji są Fundacja Enea oraz Enea. Więcej informacji na stronie projektu akademiatalentow.enea.pl.