enea akademia talentow 1290x470 (002)
Uwaga. Przeglądasz artykuł starszy niż rok – informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne

Enea Akademia Talentów wspiera rozwój pasji i talentów młodych ludzi

Rozpoczęła się IV edycja programu stypendialnego Enea Akademia Talentów. Uczniowie oraz organizacje z inicjatywą staną przed szansą zdobycia dodatkowych środków finansowych na rozwój swoich pomysłów, pasji i zainteresowań. W tej edycji stypendia będą przyznawane aż w czterech kategoriach. Zwycięzców, którym Fundacja Enea przekaże stypendia w wysokości 3 000 zł i granty o wartości 10 000 zł poznamy na początku 2023 r.  

Enea Akademia Talentów jest propozycją dla uczniów szkół podstawowych (od IV klasy) i ponadpodstawowych oraz szkół i organizacji z inicjatywą, które stawiają na aktywne wspieranie uzdolnionej młodzieży. O granty w wysokości 10 000 zł mogą ubiegać się organizacje, w tym: publiczne szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, organizacje pozarządowe (m.in. fundacje i stowarzyszenia), kluby sportowe, uczniowskie kluby sportowe oraz związki sportowe, państwowe i samorządowe instytucje kultury, które przedstawią autorskie programy edukacyjne dla młodych ludzi. Stypendia w wysokości 3 000 zł zostaną przyznane utalentowanym uczniom na realizację ich pasji i zainteresowań. Chętni – młodzież i organizacje – mogą zgłaszać się w czterech kategoriach: nauka, sztuka, sport i ekologia. Programem objęte są dzieci i instytucje z obszarów, na których Grupa Enea jest szczególnie aktywna biznesowo – przede wszystkim z województw północno-zachodnich, a także okolic Kozienic, Połańca, Białegostoku i Łęcznej na Lubelszczyźnie.

Sukces poprzednich edycji pokazał jak ważne jest wspieranie obszaru edukacji i rozwoju szkół oraz organizacji. Tegoroczna odsłona programu to kolejne szanse na pozyskanie środków na wysokiej jakości edukację młodych ludzi. Granty w kategoriach nauka, sztuka, sport, ekologia mogą trafić do szkół, organizacji, domów dziecka, klubów sportowych i innych placówek, które stawiają sobie za cel rozwój młodzieży – komentuje Artur Murawski, dyrektor Departamentu Sponsoringu, Promocji i Zarządzania Marką w Enei.

Zainteresowani mogą zgłaszać się od 14 listopada do 11 grudnia. Aplikowanie możliwe jest wyłącznie poprzez stronę internetową: akademiatalentow.enea.pl. Spośród zgłoszeń jury wybierze maksymalnie 48 uczniów i 20 organizacji kwalifikujących się do drugiego etapu. W nim finaliści będą musieli przygotować zadanie, w formie filmiku, w którym pokażą jak wykorzystają swoje stypendium. Zadanie to powinno inspirować innych do ubiegania się o stypendia. Rolą organizacji z inicjatywą będzie udowodnienie, że ich projekt będzie rozwijać zdolności młodych ludzi i inspirować inne organizacje do poszukiwania innowacyjnych sposobów na rozwój talentów.

Najlepsi zostaną wybrani przez grono jury oraz w toku głosowania internautów. Zwycięzców – uczniów oraz szkoły i organizacje – poznamy na początku 2023 r.

Udział w naszym programie daje organizacjom nie tylko wsparcie finansowe, ale przede wszystkim wpływa na ich rozwój oraz motywację do nowych działań. W poprzednich edycjach podjęły się one  organizacji turniejów, warsztatów malarskich wspierających osoby z wadami słuchu i mowy, czy też stworzenia mobilnych stanowisk do warsztatów z programowania i tworzenia elektroniki użytkowej. Do konkursu można zgłosić nowe projekty, jak również te, które organizacja realizuje od lat. Cel jest jeden – wsparcie edukacji i zachęcanie dzieciaków do odkrywania nowych pasji i zainteresowań – komentuje Joanna Mularczyk, kierownik Biura Społecznej Odpowiedzialności Biznesu w Enei.

W trzech poprzednich edycjach programu Enea Akademia Talentów stypendia zdobyło sześćdziesięciu uczniów. Wśród nich są młodzi ludzie trenujący sporty walki i lekkoatletykę, pasjonaci historii i matematyki, konstruktorzy i programiści, muzycy, miłośnicy rysunku, tańca czy fotografii. Za sprawą grantów przekazanych dwudziestu siedmiu szkołom i organizacjom, ich uczniowie i podopieczni brali  udział w dodatkowych zajęciach sportowych, tanecznych i teatralnych oraz realizowali projekty z dziedziny robotyki i fizyki. Spośród pomysłów zgłoszonych przez szkoły i organizacje nagrodzono m.in. koncepcję wykorzystania pszczół do wykrywania zapachów i zmian nowotworowych poprzez oddech osób chorych/pacjentów; projekt warsztatów teatralnych oraz dziennikarskich; działania popularyzujące wiedzę przyrodniczą i ekologiczną, programowanie i tworzenie elektroniki użytkowej; organizację turnieju koszykówki i projekt terapii niekonwencjonalną metodą malarską dla dzieci z wadami słuchu i mowy.

Organizatorami akcji są Fundacja Enea oraz Enea. Więcej informacji oraz regulaminy konkursu znajdują się na stronie projektu akademiatalentow.enea.pl.