Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności.

„Z Wielkopolski do Wolnej Polski” – rusza konkurs historyczny Enei

1 października rozpoczął się konkurs historyczny poświęcony bohaterom Powstania Wielkopolskiego. Do udziału w nim zaproszeni są pasjonaci dziejów Polski z klas 7 i 8 szkół podstawowych z terenów działania Grupy Enea. Na zwycięzców czekają cenne nagrody, m.in.: laptopy, tablety oraz deskorolki i hulajnogi elektryczne. Organizatorem konkursu jest Enea.

Powstanie Wielkopolskie to największe z polskich powstań narodowych zakończonych zwycięstwem. Wyzwolenie prawie całego terenu Wielkopolski spod władzy Niemiec w 1919 r. do dzisiaj inspiruje, także najmłodsze pokolenia. To właśnie z myślą o młodzieży, Enea  wraz z Towarzystwem Projektów Edukacyjnych zorganizowały konkurs historyczny pn. „Z Wielkopolski do Wolnej Polski”, którego tematem jest „Niezapomniane zwycięstwo. Bohaterowie wczoraj i dziś”. Uczestnicy – uczniowie z klas 7 i 8 szkół podstawowych, pod opieką swoich nauczycieli, będą przygotowywać pracę o wybranym bohaterze w jednej z trzech kategorii.  

 – Jesteśmy firmą, która dba o pamięć najważniejszych wydarzeń dla naszego kraju. Takim niewątpliwie jest zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. Naszym obowiązkiem jest przypominać odwagę i heroizm tamtych dni, szczególnie młodszemu pokoleniu, nie tylko Wielkopolan – mówi Paweł Szczeszek, prezes Enei.

Konkurs, który organizujemy wspólnie ze spółką Enea poprzedziły, realizowane w szkołach podstawowych z województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, lekcje multimedialne, przygotowane przez metodyków z naszej Fundacji – mówi Paweł Zarzycki, prezes Towarzystwa Projektów Edukacyjnych.Kieruje nami nie tylko chęć rozbudzania w młodzieży pasji do historii, ale dodatkowo przedstawiamy wartości i postawy, które mogą inspirować i budować poczucie dumy z miejsca pochodzenia – dodaje Paweł Zarzycki.

Konkurs podzielony jest na dwa etapy. Pierwszy etap zgłoszeń i przesyłania prac będzie trwał do 29 października. 15 listopada rozpocznie się głosowanie internautów, którzy będą wybierać spośród prac konkursowych wyłonionych przez jury. Głosowanie potrwa do 21 listopada. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni podczas uroczystej gali podsumowującej projekt “Z Wielkopolski do Wolnej Polski - Młodzi o 27 grudnia 1918 roku ”, planowanej na początek grudnia 2021 r.

Wspólnie z Towarzystwem Projektów Edukacyjnych opracowano lekcję edukacyjną, która w prosty i przystępny sposób opowiada o historii Powstania Wielkopolskiego. Udostępniony na kanale YouTube Enei film pt.: „Nie należy dłużej czekać” jest jednym z wielu materiałów edukacyjnych, jakie zostały opracowane i udostępnione szkołom w ramach projektu.

Więcej informacji o konkursie oraz o projekcie można znaleźć na stronie:
http://www.1918pamietamy.enea.pl/