Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności.

Enea wsparła święto kultury, nauki i technologii w 100. urodziny Stanisława Lema

12 września obchodziliśmy 100. rocznicę urodzin wybitnego pisarza, filozofa i futurologa, patrona roku 2021. Enea została mecenasem kampanii Ogarnij hejt zwracającej uwagę na zagrożenia obecnej w internecie cyberprzemocy.

Przez kilka dni Kraków, w którym pisarz spędził większość życia, stał się miejscem dyskusji i spotkań   zagorzałych fanów twórczości Lema i tych, którzy do tej pory nie mieli z nią styczności, ludzi kultury, nauki i entuzjastów nowych technologii. W ramach festiwalu pn. Bomba Megabitowa odbyły się premiery książkowe, spotkania z tłumaczami książek pisarza, warsztaty, koncerty, pokazy filmowe, spektakle teatralne oraz improwizacje sceniczne. Wiele miejsca poświęcono dyskusjom.

Enea zaproponowała festiwalowiczom swoją strefę popularnonaukową, w której dzieci i dorośli doświadczali technologii poprzez zabawę, np. budując i programując roboty.

Jednym z najważniejszych działań Enei realizowanych w Roku Lema jest edukacja i popularyzacja wiedzy o zasadach bezpiecznego korzystania z sieci i zapobieganiu cyberprzemocy w ramach projektu Ogarnij hejt. Już wkrótce uczniowie, ich rodzice i nauczyciele z trzydziestu szkół, które zakwalifikowały się do programu, wezmą udział w bezpłatnych warsztatach, ucząc się bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z komputerów, internetu i mediów społecznościowych. Poznają narzędzia umożliwiające rozpoznanie cyberprzemocy, dowiedzą się jak jej zapobiegać i przeciwdziałać.

- Zapobieganie cyberprzemocy stało się szczególnie istotne w czasie pandemii covid-19, kiedy nawet zajęcia szkolne prowadzone były w sieci. Jako Enea zaangażowaliśmy się w akcję Ogarnij hejt, by pomóc młodzieży i dorosłym w walce z tą formą nienawiści. Edukując o cyberprzemocy, zwracamy uwagę zarówno na ofiary, jak i agresorów, po to, by skutecznie przeciwdziałać skutkom i przyczynom tego zjawiska – podkreślała Anna Lutek, dyrektor Departamentu Public Relations i Komunikacji w Enei, która wzięła udział w panelu pn. Ogarnij hejt podczas Bomby Megabitowej.   

W szkołach podstawowych, które wezmą udział w projekcie i znajdują się na obszarze dystrybucji Enei, już wkrótce rozpoczną się warsztaty. Placówki otrzymają dodatkowo materiały edukacyjne i dydaktyczne, by kontynuować temat w przyszłości oraz raport dotyczący skali cyberprzemocy w szkole, który powstaje na podstawie ankiet wypełnianych podczas zajęć. Na zakończenie projektu Ogarnij hejt we współpracy z Eneą powstanie raport dotyczący  stanu cyberprzemocy w polskich szkołach.

Patronat nad kampanią Ogarnij Hejt objęło Ministerstwo Cyfryzacji.