Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności.

Pracownicy Grupy Enea „wybiegali” złotówki na organizację obozu sportowego dla 120 dzieci

Ponad 120 dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych z całej Polski wzięło udział w Enea Active Camp – warsztatach sportowo-psychologicznych organizowanych przez Fundację im. Kamili Skolimowskiej. Towarzyszył im Piotr Lisek, wicemistrzem świata w skoku o tyczce. Wydarzenie odbyło się dzięki zaangażowaniu pracowników Grupy Enea, którzy w programie „Biegamy – Zbieramy – Pomagamy” wybiegali fundusze na jego organizację.

„Biegamy – Zbieramy – Pomagamy” jest jednym z najważniejszych projektów CSR zainicjowanych przez Fundację Enea w ciągu pięciu lat jej działania, zachęcającym pasjonatów sportu do pomagania. Pracownicy Grupy Enea, startując w różnych zawodach biegowych, zbierają punkty. Fundacja przelicza je na złotówki, a zgromadzone fundusze przeznacza na działania promujące aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży.

Biegacze z Grupy Enea zdecydowali, że uzbieraną w 2018 r. sumę przeznaczą na sportowo-psychologiczne warsztaty dla dzieci, organizowane przez Fundację im. Kamili Skolimowskiej. Wydarzenie zorganizowano 30 marca tego roku w hali sportowej Politechniki Poznańskiej, gdzie ponad 120 dzieci wzięło udział w zajęciach prowadzonych przez profesjonalnych trenerów – psychologów i sportowców, na czele z Piotrem Liskiem, wicemistrzem świata i dwukrotnym halowym mistrzem Europy w skoku o tyczce.

– Enea Active Camp to inicjatywa, która oprócz promocji aktywności fizycznej stawia również na edukację dzieciaków w aspekcie psychologicznym. Cieszę się, że przygotowano taki program. Jestem przekonany, że wiedza i umiejętności zdobyte w sobotę przez uczestników, przydadzą im się nie tylko w przygodzie ze sportem, ale i w codziennym życiu. Prywatnie, fajnie było spotkać się z dziećmi, przekazać im kilka tajników skoku o tyczce – powiedział Piotr Lisek, który towarzyszył dzieciom w sportowo-psychologicznych warsztatach.

Intensywny trening wzbogacony był o rozmowy z psychologami. Trenerzy pracowali z dziećmi nad kompetencjami społecznymi, umiejętnościami interpersonalnymi. Wskazywali jak można radzić sobie ze stresem i problemami, a także jak budować pewność siebie i koncentrację.

– Finał akcji biegowej pracowników Enei to dla mnie bardzo radosne przeżycie. Uśmiechy dzieci uczestniczących w Enea Active Camp to jasny sygnał, że naprawdę warto angażować się społecznie. To, że z roku na rok jest nas coraz więcej bardzo cieszy – powiedział Jarosław Świątek z Grupy Enea, lider projektu „Biegamy – Zbieramy – Pomagamy”.

W wydarzeniu wzięli udział wychowankowie ośrodków opiekuńczo-wychowawczych z terenu działania Grupy Enea, m.in. z woj. wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego.

– Jako biegaczowi najbardziej podobał mi się moment wręczenia dzieciom medali przez biegaczy z naszej Grupy. Towarzyszyło temu wiele pozytywnych emocji, w tym radość i wzruszenie – podkreśliła Olga Jacak-Gałązka, wolontariuszka Grupy Enea i biegaczka, która przyjechała do Poznania razem z dziećmi z Domu Ojca Gwidona w Pacanowie.

W podziękowaniu dla wolontariuszy, Fundacja Enea podczas Enea Active Camp zorganizowała dla biegaczy wykłady z psychologiem sportu oraz z dietetykiem. Jednym z prowadzących był Michał Jeliński – mistrz olimpijski w wioślarstwie.

Od początku programu „Biegamy – Zbieramy – Pomagamy” podczas 311 zawodów uzbierano łącznie 44 tys. zł na sportowy rozwój dzieci i młodzieży. Tylko w ubiegłym roku biegacze wystartowali blisko 400 razy, kończąc 177 zawodów biegowych. W tym roku Fundacja Enea rozszerza formułę programu i podwaja stawkę.

– Do tegorocznej edycji, oprócz biegaczy, zapraszamy również rowerzystów i amatorów nordic walking. Cel jest ambitny, a stawka – wysoka, bo to aż 50 000 zł do wybiegania lub wyjeżdżenia. Jestem pewna, że wspólnie podołamy temu sportowemu wyzwaniu! – zachęca Joanna Sobótka-Klimczak, szefowa Biura Społecznej Odpowiedzialności Biznesu w Enei.

W najnowszej edycji akcji dodatkowe punkty zbiorą uczestnicy sportowych wydarzeń charytatywnych – takich, w ramach których środki finansowe przeznaczane są na cele dobroczynne lub wsparcie różnego rodzaju organizacji pożytku publicznego, fundacji, czy osób potrzebujących.

Program „Biegamy – Zbieramy – Pomagamy” znalazł się wśród 33 dobrych praktyk Grupy Enea opublikowanych w kolejnej edycji Raportu Forum Odpowiedzialnego Biznesu (FOB) „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”. Został wyróżniony jako jeden z wieloletnich, dobrze przyjętych programów CSR organizowanych przez Eneę.

CSR w Grupie Enea:

Grupa Enea opiera swoje działania odpowiedzialne społecznie przede wszystkim na współpracy z lokalnymi społecznościami. Ta współpraca jest możliwa dzięki zaangażowaniu i bezpośredniej aktywności pracowników. Inicjatywy edukacyjne, charytatywne i proekologiczne są realizowane przez Fundację Enea, która od 5 lat wciela w życie politykę zaangażowania społecznego Grupy.

Wśród najważniejszych programów są działania na rzecz dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów: Enea Akademia Sportu promuje aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży. We współpracy ze szkołami, Enea pomaga szkolić i trenować ok. 3 000 dzieci z Poznania, Gorzowa Wielkopolskiego i Piły. Enea Akademia Talentów to program stypendialny dla utalentowanych uczniów i szkół działających na rzecz rozwoju talentów swoich podopiecznych. W dwóch dotychczasowych edycjach Enea przyznała łącznie 58 grantów i stypendiów dla szkół oraz utalentowanych uczniów. „Enea dla pokoleń. Wspólnie o bezpieczeństwie” to cykl warsztatów, w czasie których – we współpracy ze strażakami – Fundacja Enea edukuje starsze osoby w zakresie bezpieczeństwa konsumenckiego i przeciwpożarowego.

Dużą część działalności Fundacji Enea stanowią projekty charytatywne, w których udział biorą pracownicy. „Energię mamy we krwi” to program promujący honorowe krwiodawstwo na skalę całej Grupy Enea. Krwiobusy w 2018 r. pojawiły się w najważniejszych lokalizacjach, w których działają spółki Grupy. Od marca ub.r. pracownikom Grupy Enea udało się wspólnie zebrać ponad 100 litrów krwi.

Silnym fundamentem inicjatyw na rzecz społeczności lokalnych jest wolontariat pracowniczy. W Grupie realizowane są dwa programy wolontariatu kompetencyjnego: „Pierwsza pomoc – ratownictwo przedmedyczne” oraz „Nie taki prąd straszny”, a także wolontariat akcyjny. Siłą Grupy Enea są ponadto projekty społeczne realizowane przez poszczególne spółki, w tym m.in. działania Enei Operator na rzecz ochrony rybołowa, czy ekologiczne warsztaty edukacyjne realizowane przez Eneę Wytwarzanie i Eneę Połaniec.