Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności.

Uwaga. Przeglądasz artykuł starszy niż rok – informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne

Talenty wyłonione! – zakończyliśmy drugą edycję Enei Akademii Talentów

Jury oraz internauci wybrali zwycięzców drugiej edycji Enei Akademii Talentów. Osiemnastu uczniów otrzyma  stypendia na rozwój swoich pasji naukowych, artystycznych i sportowych. Dzięki przyznanym grantom dziewięć szkół zrealizuje dodatkowe, pozalekcyjne projekty edukacyjne.

– Wszyscy zwycięzcy drugiej edycji Enei Akademii Talentów mają już na swoim koncie sukcesy. Wielu zostało już docenionych w międzynarodowych konkursach i turniejach. Są to świetnie zapowiadający się zawodnicy, wrażliwi i utalentowani artyści oraz zdolni i pracowici przyszli naukowcy. Budujące jest również to, że znajdują czas na działalność społeczną i charytatywną – mówi Sławomir Krenczyk, prezes Fundacji Enea i juror Enei Akademii Talentów. – Mimo młodego wieku, nasi zwycięzcy mają plan na swoją przyszłość i doskonale wiedzą w jakim kierunku chcą się dalej rozwijać. Cieszymy się, że nasz program może im w tym pomóc – dodaje Sławomir Krenczyk.

Laureaci drugiej edycji Enei Akademii Talentów to mieszkańcy m.in. Poznania i Wielkopolski, Szczecina i województwa zachodniopomorskiego, Bydgoszczy i województwa pomorskiego, Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry. Wśród laureatów znaleźli się również mieszkańcy województw: podkarpackiego, lubelskiego i mazowieckiego.

W kategorii „Sport” stypendia trafią do zawodniczek trenujących sztuki walki (tj. judo, taekwondo, brazylijskie jiu-jitsu, czy karate) oraz do lekkoatletki, która specjalizuje się w tańcu, akrobatyce tanecznej i cheerleaderingu. Wśród laureatów w kategorii „Sztuka” są muzycy grający na fortepianie i akordeonie, pasjonatki tańca towarzyskiego i rysunku oraz niezwykle utalentowany filmowiec. W kategorii „Nauka” prym wiodą matematycy, programiści i informatycy. Uczniowie często łączą pasje, wygrywając jednocześnie w konkursach językowych, historycznych lub przyrodniczych.

– Ogromną wartością tego projektu jest fakt, że utalentowani młodzi ludzie przestają być anonimowi. To dla wielu może być bardzo motywujące do dalszego działania, rozwoju i pracy nad swoim talentami i zdolnościami – mówi Michał Jeliński, wioślarz, czterokrotny mistrz świata i mistrz olimpijski z Pekinu oraz juror Enei Akademii Talentów.

Projekty zgłoszone w kategorii przeznaczonej dla szkół były również bardzo ciekawe i różnorodne. Za sprawą grantu Enei Akademii Talentów w kategorii „Sport” uczniowie klasy sportowej zostaną objęci profesjonalnym, kompleksowym i dodatkowym treningiem piłkarskim. W Białymstoku zostaną zorganizowane zajęcia taneczne, a w Międzyrzeczu – szachowe. Szkoły, które otrzymają grant w kategorii „Sztuka” angażować będą swoich uczniów w zajęcia teatralne, taneczne, a także w spektakle słowno-muzyczne o tematyce historycznej.  W kategorii „Nauka” internauci docenili projekty z dziedziny robotyki, fizyki i astronomii. Nagrodzony został też projekt wsparcia kółka lotniczego, którego uczestnicy uczą się podstaw lotnictwa poprzez naukę latania dronami.

Uczniowie otrzymają jednorazowe stypendia na rozwój swoich pasji w wysokości 3 tys. zł. Szkoły otrzymają granty na realizację projektów edukacyjnych w wysokości 10 tys. zł.

Organizatorami akcji Enea Akademia Talentów są Fundacja Enea oraz Enea S.A. Patronat honorowy nad projektem objęli: Minister Edukacji Narodowej, Minister Energii, Rzecznik Praw Dziecka, Wielkopolski Kurator Oświaty, Zachodniopomorski Kurator Oświaty, Podkarpacki Kurator Oświaty, Świętokrzyski Kurator Oświaty, Lubuski Kurator Oświaty, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty oraz Mazowiecki Kurator Oświaty. Patronat medialny nad programem objęła TVP3 Poznań.

Informacje o programie, lista zwycięzców oraz prezentacje ich projektów znajdują się na stronie:
https://www.enea.pl/pl/akademiatalentow.

 

Szkoły - Laureaci II edycji Enei Akademii Talentów:

Kategoria:

  Szkoła:

Sport

 • Szkoła Podstawowa nr 21 im. Orląt Lwowskich,
  Gorzów Wlkp. 
 • Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Sybiraków,
  Białystok
 • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Powstańców Wielkopolskich,
  Międzyrzecz

Sztuka

 • Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille`a,
  Bydgoszcz
 • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy,
  Opactwo
 • Zespół Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II,
  Śrem

Nauka

 • Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza,
  Kłodawa
 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki,
  Solec Kujawski
 • Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza,
  Dąbie