Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności.

Uwaga. Przeglądasz artykuł starszy niż rok – informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne

Dzieci i nauczyciele z Litwy uczestniczą w obchodach stulecia niepodległości Polski dzięki Grupie Enea

Od 3 czerwca w Polsce gości pięćdziesięcioosobowa grupa dzieci z nauczycielami z polskich szkół na Litwie, by uczyć się nowoczesnego patriotyzmu. Podczas tygodniowego pobytu biorą udział w warsztatach, wykładach, spotkaniach, które poszerzają wiedzę o historii i kulturze Polski, edukacji i współczesnym języku polskim. To druga edycja projektu „Dobra Energia ponad Granicami”, który realizuje Fundacja Enea wraz z poznańskim Caritasem.

Celem projektu jest wielopokoleniowa integracja Polaków i budowanie mostów przyjaźni ponad granicami. Pobyt w Wielkopolsce i integracja z polskimi rówieśnikami mają zachęcić rodziców i młodzież do wyboru polskich szkół oraz nauki języka polskiego, polskiej historii, kultury i tradycji, budujących więź z Ojczyzną. Przez tę inicjatywę twórcy projektu chcą podtrzymywać polską tożsamość.

– Cieszymy się, że już drugi raz możemy gościć tak liczną grupę naszych rodaków w Wielkopolsce. Ten program buduje i wzmacnia tożsamość narodową młodych Polaków, którzy uczą się w polskich szkołach na Wileńszczyźnie oraz buduje przyjaźnie z rówieśnikami w naszym regionie – mówił Sławomir Krenczyk, prezes Fundacji Enea. – Wspieramy także ich nauczycieli, organizując dla nich warsztaty dotyczące metodyki nauczania, psychologii dziecięcej i innych ważnych aspektów współczesnej edukacji. Chcemy, by  wykorzystywali ją w praktyce – dodał Sławomir Krenczyk.

Wyjątkowym wydarzeniem drugiej edycji „Dobrej Energii ponad Granicami” było widowisko muzyczno-historyczne pt. „Polska! Biało-Czerwoni ponad Granicami!”. 6 czerwca na scenie Zespołu Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Śremie wystąpili młodzi artyści z Litwy oraz trzech wielkopolskich szkół. Uzdolnione dzieci spotkały się po raz pierwszy na kilka godzin przed wydarzeniem, by po kilku próbach dać znakomity koncert, który na długo pozostanie w pamięci publiczności. Słuchacze mogli usłyszeć wiele znanych i tych mniej popularnych pieśni patriotycznych.

– Spotkanie z młodymi ludźmi i ich nauczycielami to dla nas ogromna satysfakcja. Jestem pod wrażeniem muzycznych talentów, które zaprezentowały się na scenie w czasie naszego koncertu – mówił Andrzej Kojro, prezes Enei Operator i inicjator akcji „Dobra Energia ponad Granicami”. – Tak znakomite wspólne występy dzieci z Polski i Litwy dowodzą,  że mamy wielu młodych, nowoczesnych patriotów, którzy będą dbali o rozwój Polski i ojczystego języka – dodał Andrzej Kojro.

Goście z Litwy mają jeszcze w planach wyjazd do Warszawy.

Organizatorem Projektu jest Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Fundatorem projektu – Fundacja Enea. Patronat honorowy nad drugą edycją programu objęli: Maria Koc – Wicemarszałek Senatu, Zbigniew Hoffmann – Wojewoda Wielkopolski oraz Arcybiskup Stanisław Gądecki – Metropolita Poznański.