Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności.

Uwaga. Przeglądasz artykuł starszy niż rok – informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne

„Enea dla pokoleń. Wspólnie o bezpieczeństwie” - nowy program Fundacji Enea

Już 28 kwietnia w Kórniku rozpocznie się pierwsza edycja nowego programu CSR Fundacji Enea  „Enea dla pokoleń. Wspólnie o bezpieczeństwie”. To działanie zaprojektowane z myślą o seniorach, którzy w czasie organizowanych dla nich warsztatów, będą rozmawiać o bezpieczeństwie. Z mieszkańcami dziesięciu gmin spotkają się przedstawiciele Enei oraz strażacy. W inauguracji programu udział wzięli organizatorzy akcji: Fundacja Enea, Państwowa Straż Pożarna oraz Stowarzyszenie My50+ .

Akcja skierowana jest do rodzin wielopokoleniowych, w których najstarsze pokolenie odgrywa bardzo ważną rolę,  m.in. poprzez angażowanie się w codzienne życie rodzinne i aktywny udział w opiece oraz wychowywaniu wnuków lub prawnuków. Jej celem jest edukacja, kształtowanie świadomości konsumenckiej i wsparcie ochrony przeciwpożarowej w gospodarstwach domowych. Podczas organizowanych w gminach spotkań dla seniorów, będą przekazywane informacje o tym jak poruszać się w gąszczu zapisów umów handlowych, jak zachować się w czasie spotkania
z odwiedzającym dom przedstawicielem handlowym i jakie praktyki stosują nieuczciwi sprzedawcy.

- Chcemy być blisko naszych Klientów i wspierać ich w różnych dziedzinach życia. Mamy świadomość, że działalność Grupy Enea – producenta, dystrybutora i sprzedawcy energii – ma wpływ na środowisko i społeczeństwo, w którym wszyscy funkcjonujemy. Dlatego tak ważne jest dla nas bezpieczeństwo i to o nim chcemy rozmawiać w czasie warsztatów, na które serdecznie zapraszam – mówił Sławomir Krenczyk, prezes Fundacji Enea.

Uczestnicy spotkań dowiedzą się ponadto jak reagować na nagłe wyłączenia prądu, które mogą się pojawić np. w wyniku gwałtownych zjawisk pogodowych i co robić, gdy w domu pojawi się ogień. Omawiane będą również działania prewencyjne związane z zatruciami tlenkiem węgla (czadem) oraz zasady udzielania pierwszej pomocy.

- To jest nasz wspólny głos w sprawie bezpieczeństwa. Projekt jest wyrazem naszej troski  i wspólnych działań tych instytucji i organizacji społecznych, które znają potrzeby seniorów  i dostrzegają ich potencjał i zaangażowanie. Najważniejsza dla nas jest edukacja i profilaktyka pożarowa, która ma na celu wzrost świadomości o skutkach zagrożeń, kształtowanie prawidłowych nawyków i umiejętności reagowania w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu – powiedział bryg. Andrzej Bartkowiak, Wielkopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 28 kwietnia w Kórniku, kolejne w gminach: Kościan, Wronki, Kostrzyn, Miasteczko Krajeńskie, Czerwieńsk, Żary, Strzelno, Recz i Barlinek. Ostatnie będą miały miejsce w listopadzie. Warsztatowy charakter spotkań sprawi, że uczestnicy będą bezpośrednio angażowani w przebieg każdego z nich, biorąc udział również w praktycznych zadaniach i wyzwaniach. Wszyscy otrzymają materiały edukacyjne. Na każdym spotkaniu pięciu uczestników, którzy jako pierwsi prawidłowo wypełnią quiz zostanie obdarowanych czujkami dymu i czadu. Seniorzy będą się spotykać w dni powszednie (poza warsztatami w Kórniku), dlatego organizatorzy zadbają również o opiekę i zabawę dla ich podopiecznych – wnuków i prawnuków. Zapisów można dokonywać telefonicznie pod nr telefonu: 881 356 823 w dni powszednie w godzinach 8.00-16.00.

- Jesteśmy przekonani, że dzięki profesjonalizmowi naszych partnerów: Fundacji Enea  i Państwowej Straży Pożarnej, przyczynimy się do wzrostu świadomości konsumenckiej  i bezpieczeństwa seniorów oraz ich rodzin. Nasz wspólny projekt pełni jeszcze inną, ważną funkcję: ma nie tylko uczyć i utrwalać dobre nawyki, ale też integrować międzypokoleniowo – podkreślała Anna Dolska, prezes Stowarzyszenia My50+. 

Organizatorami projektu „Enea dla pokoleń. Wspólnie o bezpieczeństwie” są Fundacja Enea, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu oraz Stowarzyszenie My50+. Honorowy patronat objęli Wojewodowie: Wielkopolski, Lubuski i Zachodniopomorski, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej oraz Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu. Informacje o programie oraz kolejnych terminach spotkań znajdują się na stronie www.my60plus.pl

CSR w Grupie Enea:

Grupa Enea opiera swoje działania odpowiedzialne społecznie przede wszystkim na współpracy z lokalnymi społecznościami. Ta współpraca jest możliwa dzięki zaangażowaniu i bezpośredniej aktywności pracowników, których jest ponad 16 tys. Inicjatywy edukacyjne, charytatywne i proekologiczne są realizowane przez Fundację Enea, która istnieje od 2014 roku i wciela w życie politykę zaangażowania społecznego Grupy. Wśród najważniejszych programów są: Enea Akademia Sportu promująca aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży oraz Enea Akademia Talentów – program stypendialny dla utalentowanych uczniów i szkół działających na rzecz rozwoju talentów swoich podopiecznych. Granty i stypendia przyznawane są w kategoriach nauka, sztuka i sport.

Dużą część działalności Fundacji stanowią projekty charytatywne, w których udział biorą pracownicy. Za sprawą „Biegamy – Zbieramy – Pomagamy” pracownicy startujący w różnych zawodach biegowych zbierają punkty, które są przeliczane na złotówki. Zgromadzone fundusze Fundacja przeznacza na działania wspierające sportowe talenty u dzieci i młodzieży. „Energię mamy we krwi” to pierwszy na skalę całej Grupy program promujący honorowe krwiodawstwo. Krwiobusy pojawią się we wszystkich najważniejszych lokalizacjach, w których działają spółki Grupy.

Silnym fundamentem inicjatyw na rzecz społeczności lokalnych jest wolontariat pracowniczy. W Grupie realizowane są dwa programy wolontariatu kompetencyjnego: „Pierwsza pomoc – ratownictwo przedmedyczne” oraz „Nie taki prąd straszny” i wolontariat akcyjny.