Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności.

Wyłoniliśmy finalistów konkursu ENERGIA+ !nnowacje

Do ścisłego finału wybrano pięć projektów, które powalczą o milion złotych. Ich autorzy zaprezentują teraz bezpośrednio proponowane technologie i rozwiązania, a pomysły zostaną poddane ostatecznej weryfikacji. Ogłoszenie wyników konkursu zaplanowano na 30 października.

Do konkursu zgłoszono ponad 30 projektów. Komisja konkursowa, w skład której wchodzą przedstawiciele Enei, Polskiego Instytutu Badań i Rozwoju oraz GIZA Polish Ventures sprawdziła zgłoszenia pod kątem innowacyjności i konkurencyjności pomysłu, możliwości zastosowania w elektroenergetyce w obszarze wytwarzania, dystrybucji lub handlu. Rozpatrywano również poziom gotowości technologicznej zgłaszanych rozwiązań oraz potencjał ich komercjalizacji i wdrożenia. Sprawdzono strukturę własności intelektualnej i przemysłowej oraz zwrócono uwagę na kompetencje i komplementarność zespołu zgłaszającego pomysł.

W październiku odbędą się spotkania, na których innowatorzy zaprezentują i omówią zgłoszone pomysły przed komisją konkursową. Ze względu na ochronę danych osobowych oraz zachowanie poufności zgłaszanych pomysłów, o szczegółowych wynikach pierwszego etapu konkursu informujemy tylko osoby bezpośrednio zainteresowane.

Przypomnijmy, w ogłoszonym w maju konkursie ENERGIA+ !nnowacje poszukiwani są innowatorzy i wynalazcy z pomysłami w dziedzinie elektroenergetyki, które będą mogły być wdrożone w perspektywie maksymalnie 2-3 lat. Zwycięzca otrzyma milion złotych na inwestycję w spółkę, w której będzie rozwijana nagrodzona technologia. Finansowanie będzie pochodziło z różnych źródeł. Enea, Giza Polish Ventures i Polski Instytut Badań i Rozwoju przekażą po 200 tys. złotych, w zamian za objęcie części udziałów w spółce technologicznej, założonej przez zwycięzcę konkursu. Dodatkowo projekt otrzyma bezzwrotne finansowanie w wysokości 400 tys. złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Laureat konkursu otrzyma również możliwość testowania autorskiej technologii w strukturach Grupy Enea, wsparcie biznesowe Enei oraz funduszu Giza i wsparcie technologiczne Polskiego Instytutu Badań i Rozwoju.

Wdrażanie innowacji i nowych technologii jest jednym z głównych czynników wpływających na konkurencyjność przedsiębiorstw na rynku. Enea doskonale to rozumie, realizując budowanie swojej przewagi konkurencyjnej poprzez innowacyjność, traktując ją jako istotny czynnik rozwoju nowoczesnej firmy opartej na wiedzy. Innowacje to jeden z trzech nowych elementów w strategii korporacyjnej Grupy Enea, którą firma zaktualizowała we wrześniu.

Informacje o konkursie: http://www.enea.pl/pl/grupaenea/konkurs-innowacyjny