Enea Operator buduje instalację magazynowania energii – podpisano umowę o dofinansowanie z NFOŚiGW
Enea Operator podpisała umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie projektu „Budowa instalacji magazynowania energii w celu dostosowania pracy sieci elektroenergetycznej Enea Operator sp. z o.o. do rozwoju energetyki rozproszonej”. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach programu priorytetowego „Wsparcie wykorzystania magazynów oraz innych urządzeń na cele stabilizacji sieci – program dla Operatorów Sieci Dystrybucyjnej”.
W ramach projektu powstanie kontenerowa instalacja magazynowania energii elektrycznej w technologii litowo-jonowej o mocy 8 MW i pojemności 8MWh. Inwestycja obejmie również przebudowę rozdzielni sieciowej RS Smolnica w powiecie złotowskim, w miejscowości Debrzno-Wieś. To newralgiczny obszar o wydłużonych ciągach zasilania i promieniowej strukturze sieci, położony na granicy z innym operatorem sieci dystrybucyjnej.
Maksymalna kwota dofinansowania przyznanego przez NFOŚiGW wynosić będzie 22,2 mln zł. Ostateczna wartość projektu ustalona zostanie w drodze przetargu. Środki te umożliwią budowę kompleksowego systemu magazynowania energii z pełnym oprogramowaniem do monitoringu i sterowania oraz przebudowę rozdzielni średniego napięcia 15 kV RS Smolnica do układu dwusystemowego z automatyką i nową infrastrukturą. Dodatkowo inwestycja wzmocni sieć średniego napięcia, co w konsekwencji przełoży się na znaczącą poprawę wskaźników jakości energii elektrycznej w przyłączonych obwodach.
– Magazyn energii zostanie w pełni zintegrowany z siecią średniego napięcia, pełniąc funkcję bufora energii pozwalającego na rezerwowe pokrycie zapotrzebowania w przypadku awarii zasilania z Głównego Punktu Zasilania oraz interwencje w przypadku nieprawidłowych wartości napięcia u klientów – podkreśla Marek Szymankiewicz, prezes Enei Operator. – Lokalizacja magazynu w głębi sieci umożliwi awaryjne zasilanie aż trzech linii średniego napięcia, co znacząco poprawi ciągłość dostaw energii i ograniczy czas trwania oraz częstotliwość przerw. Dzięki dużej mocy i pojemności instalacja będzie w stanie skutecznie stabilizować parametry jakościowe energii – dodaje Marek Szymankiewicz.
Projekt zwiększy także elastyczność pracy sieci i umożliwi efektywniejsze przyłączanie odnawialnych źródeł energii, szczególnie w sytuacjach, gdy moc generowana lokalnie przekracza znamionowe możliwości transformatorów. Magazyn energii będzie mógł być wykorzystywany do lokalnego bilansowania technicznego, symetryzacji obciążenia, regulacji napięcia oraz kompensacji mocy biernej, znacząco zwiększając niezawodność i bezpieczeństwo działania systemu elektroenergetycznego w szczególności na terenie powiatu złotowskiego.
Uzyskanie dofinansowania to kolejny, ważny krok w budowaniu nowoczesnej, inteligentnej sieci elektroenergetycznej i realizacji strategicznych celów transformacji energetycznej.
Podziel się na: