Enea Operator zbuduje magazyn energii do stabilizacji pracy sieci

Enea Operator zbuduje magazyn energii do stabilizacji pracy sieci

Enea Operator wybuduje magazyn energii o mocy 8 MW, którego zadaniem będzie stabilizacja pracy sieci i poprawa jakości dostarczanej energii elektrycznej. Inwestycja powstanie na terenie rozdzielni sieciowej Smolnica k. miejscowości Lipka w powiecie złotowskim (woj. wielkopolskie).

Enea Operator uzyskała zgodę Urzędu Regulacji Energetyki na wybudowanie bateryjnego magazynu energii u zbiegu trzech ciągów linii średniego napięcia w okolicy miejscowości Lipka w powiecie złotowskim w Wielkopolsce.  Głównym powodem powstania magazynu na tym obszarze jest dynamiczny rozwój energetyki rozproszonej oraz konieczność zapewnienia i podniesienia jakości dostaw energii elektrycznej na zasilanych obszarach.

Magazyny energii w sieci dystrybucyjnej to już nie przyszłość, a teraźniejszość. Są niezbędne zwłaszcza w tych lokalizacjach, w których dzięki ich montażowi zagwarantujemy niezawodność i ciągłość dostaw energii elektrycznej, zmniejszymy potrzebę modernizacji sieci oraz wesprzemy efektywne i bezpieczne funkcjonowanie systemu energetycznego – powiedział Marek Szymankiewicz, prezes Enei Operator. – Jednym słowem poprawimy jakość energii elektrycznej dostarczanej naszym Klientom.   

Planowany magazyn o mocy 8 MW i pojemności 8 MWh będzie największym magazynem energii wybudowanym przez Eneę Operator oraz jednym z największych w kraju. Jego głównymi celami będą oprócz stabilizacji mocy czynnej, także przesuwanie szczytów obciążeń związanych zarówno z wytwarzaniem, jak i odbiorem energii, stabilizacja napięcia w głębi sieci średniego oraz niskiego napięcia, symetryzacja obciążenia sieci, kompensacja mocy biernej, redukcja odkształceń napięcia oraz zasilanie awaryjne. W ramach inwestycji, której koszt szacowany jest na 35 mln zł, spółka stara się również o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pt. „Wsparcie wykorzystania magazynów oraz innych urządzeń na cele stabilizacji sieci – program dla Operatorów Sieci Dystrybucyjnej”. Budowę magazynu energii spółka planuje zakończyć w 2026 roku.