W weekend odbędzie się III edycja Enea Żnin Triathlon (7)

W weekend odbędzie się III edycja Enea Żnin Triathlon

Ponad 1350 zawodników zgłosiło się do startu 26 maja 2024 r. Organizatorzy zapowiadają rekordową frekwencję i mnóstwo atrakcji dla kibiców. Z roku na rok zawody Enea Żnin Triathlon przyciągają coraz więcej uczestników. Dwa lata temu, w pierwszej edycji zawodów wystartowało blisko 600 zawodników, w drugim sezonie do startu zgłosiło się już blisko 1100 uczestników. Niedzielne wydarzenie na pewno ustanowi kolejny rekord liczby uczestników. Warto być częścią tego rodzinnego, sportowego święta!

Co wpływa na tak duże zainteresowanie zawodami w stolicy Pałuk?

Z pewnością jest to rodzinna atmosfera oraz niezliczone atrakcje dla rodzin zawodników, kibiców i dzieci. Cukrownia Żnin, która jest gospodarzem wydarzenia, stała się turystyczną wizytówką Żnina i idealnym miejscem do organizacji jednej z największych imprez triathlonowych w Polsce. Jeżeli dodamy do tego szybkie trasy, dogodny dojazd i możliwość wyboru aż trzech dystansów, to mamy przepis na wymarzone zawody na rozpoczęcie sezonu startowego lub debiut w triathlonie! W Enea Żnin Triathlon startują bowiem nie tylko wyczynowi sportowcy, ale przede wszystkim setki amatorów, dla których triathlon jest sposobem na utrzymanie formy i zdrowy styl życia. Blisko 30% uczestników startujących w Enea Żnin Triathlon to debiutanci, którzy właśnie tym występem rozpoczną swoją przygodę z triathlonem. Na starcie staną też zawodnicy niepełnosprawni, którzy ruszą na trasę indywidualnie i w tandemach z przewodnikami.

Zawody triathlonowe w Żninie odbywają się na trzech dystansach:

  • 1/8 (475 m pływania, 22,5 km jazdy rowerem, 5,25 km biegu) – dedykowany debiutantom lub sprinterom
  • 1/4 (950 m pływania, 45 km jazdy rowerem, 10,55 km biegu) – dla bardziej doświadczonych zawodników
  • 1/2 (1900 m pływania, 90 km jazdy rowerem, 21,1 km biegu) – rekomendowany dla tych, którzy lubią wysiłek trwający nieprzerwanie od 4 do 6 godzin

Na każdym dystansie można startować indywidualnie lub w 3-osobowych sztafetach (w których każdy z uczestników pokonuje jedną z dyscyplin wchodzących w skład triathlonu).

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Cukrowni Żnin w ten weekend i kibicowania rekordowej liczby zgłoszonych zawodników. Zawody przyciągają do stolicy Pałuk nie tylko gości z całej Polski, ale też reprezentantów innych krajów: Francji, Niemiec, Anglii, Serbii czy Holandii. Niezmiernie cieszy nas szybki rozwój zawodów, ale też zaangażowanie samorządu, lokalnych służb i partnerów wydarzenia, dzięki którym z roku na rok możemy podnosić poziom organizacyjny zawodów − powiedział Aleksander Skorecki, organizator zawodów.

− W weekend zapowiada się wspaniała pogoda, dlatego gorąco zachęcamy wszystkich mieszkańców Żnina i okolic oraz rodziny zawodników do skorzystania z licznych atrakcji, które czekają na terenie zawodów w sobotę i niedzielę. Swoją obecność na zawodach zapowiedzieli między innymi Joanna Jóźwik (lekkoatletka, multimedalistka Mistrzostw Europy) czy Sebastian Chmara (lekkoatleta, obecnie zapalony triathlonista), który wystartuje w niedzielę, a w sobotę poprowadzi objazd trasy razem z Jakubem Graczykowskim, konferansjerem zawodów − powiedział Jakub Kubiński, organizator zawodów.


Trasy i przebieg rywalizacji
Centrum zawodów jest Cukrownia Żnin, na której terenie mieszczą się starty, strefa zmian i meta zawodów. Uczestnicy najpierw zmierzą się z pływaniem w Jeziorze Dużym Żnińskim, następnie ruszą na rower w kierunku Chomętowa. Ostatnią konkurencją będzie bieg, którego trasa została wyznaczona częściowo wzdłuż jeziora, z widowiskowym przebiegiem przez teren Cukrowni Żnin. Warto odwiedzić teren wydarzenia, wesprzeć zawodników oraz skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych dla zawodników i kibiców z okazji tego sportowego święta!

Plan startów
NIEDZIELA, 26 maja 2024 r.

07:00 – dystans 1/2
10:00 – dystans 1/4
13:00 – dystans 1/8

Komplet informacji o zawodach, ich harmonogram oraz mapy tras znajdują się na stronie www.ZninTriathlon.pl

Wydarzenia towarzyszące

Enea Żnin Triathlon to nie tylko sportowa rywalizacja, ale także wiele atrakcji dla mieszkańców Żnina, kibiców oraz rodzin zawodników. Dla jednych i drugich moc atrakcji przygotowała firma energetyczna Enea – sponsor tytularny zawodów.

ENEA TRI-Fun

Najmłodszych fanów sportu zapraszamy do zabawy i rywalizacji w zawodach dla dzieci i młodzieży: Enea Tri-Fun. Zostaną one rozegrane w niedzielę, 26 maja 2024 r., o godzinie 15:30.

Zawody są bezpłatne, nie trzeba się na nie wcześniej rejestrować.

Konkurencje i klasyfikacje:
BIEG I – (2023 – 2018) – Bieg dystans ok. 150 m, DYSTANS KRÓTKI  - 15:30
BIEG II – (2017 – 2012) – Bieg dystans ok. 300 m, DYSTANS ŚREDNI  - 15:35
BIEG IV – (2011 – 2007) – Bieg dystans ok. 1500m (2 pętle), DYSTANS DŁUGI  - 15:45


STREFY ENEI

Strefa Mocy Enei dostępna będzie dla wszystkich finiszerów Enea Żnin Triathlon. Stanie w niej mosiężny dzwon, w który może uderzyć każdy z zawodników odnotowując swój debiutancki start w triathlonie, pobicie rekordu osobistego lub po prostu świętując ukończenie zawodów. Moment uderzenia w dzwon będzie można uwiecznić stając na tle specjalnie przygotowanej ścianki lub skorzystać z fotobudki, przy której dostępne będą triathlonowe tabliczki motywujące.

Strefa Energii Enei to miejsce przygotowane szczególnie z myślą o kibicach. Już w sobotę będzie można skorzystać z gier i zabaw, a także rodzinnych eksperymentów naukowych. Dzieci będą mogły nauczyć się, jak można pozyskiwać energię z różnych źródeł naturalnych oraz przekształcać ją w energię zasilającą urządzenia elektryczne. Poznają też zasady działania elektrowni wiatrowej i słonecznej. Nie zabraknie też warsztatów wprowadzających dzieci w świat druku 3D. Zorganizowane zostaną także szkolenia z udzielania pierwszej pomocy. Dla biorących aktywny udział w zabawach przygotowane są gadżety pomagające w głośnym kibicowaniu. Będzie można również skorzystać z fotobudki 360, a po wszystkich atrakcjach odpocząć – Enea zapewnia także w swojej strefie leżaki .

Wsparcie przez Eneę triathlonu wpisuje się w naszą filozofię społecznej odpowiedzialności biznesu – poprzez wspieranie zawodów zachęcamy do aktywnego stylu życia, uprawiana sportu, dbania o zdrowie i kondycję fizyczną. Tym bardziej niezmiernie cieszy nas, że w zawodach wspieranych przez Eneę startują też jej pracownicy. Trzymamy kciuki za wszystkich zawodników i zapraszamy do naszych stref! − powiedziała Berenika Ratajczak, rzeczniczka prasowa Enei.

Wyniki na żywo

Kibice mogą też śledzić postępy zawodników na trasie i sprawdzać, na jakim etapie rywalizacji znajdują się wspierani przez nich triathloniści lub liderzy zawodów. Link do aktualizowanych na żywo wyników jest już dostępny na oficjalnej witrynie wydarzenia.