Widok na Elektrownię Połaniec od strony transformatorów blokowych

Nowy transformator blokowy dla Enei Połaniec

Enea Połaniec podpisała umowę z firmą EthosEnergy na dostawę nowego transformatora blokowego i kontynuuje swoje zaangażowanie w bezpieczeństwo i efektywność energetyczną.

Enea Elektrownia Połaniec, czołowy producent energii elektrycznej w południowo-wschodniej Polsce, kontynuuje inwestycje w nowoczesne rozwiązania technologiczne. Podpisała umowę z firmą EthosEnergy na dostawę transformatora blokowego o mocy 290 MVA i napięciu 400 kV, który będzie przeznaczony dla bloku nr 9 wykorzystującego jako paliwo biomasę (tzw. "Zielony Blok"). Wartość umowy wynosi 25 mln złotych.

– Bezpieczeństwo produkcji energii jest dla nas priorytetem. Nowy transformator blokowy, który wprowadzimy do naszego zakładu, nie tylko zwiększy wydajność i efektywność naszych operacji, ale także umożliwi nam pracę na wysokim poziomie. To krok w kierunku zapewnienia stabilności naszej produkcji, co ma kluczowe znaczenie dla dostarczania energii w sposób niezawodny i bezpieczny – podkreślił Jacek Janas, p.o. prezes Enei Połaniec.

– Firma EthosEnergy, dzięki swojemu ponad 40-letniemu doświadczeniu w sektorze energetycznym, stała się zaufanym partnerem. Umowa obejmuje nie tylko dostawę transformatora, ale także wykonanie niezbędnych obliczeń, projektowanie oraz spełnienie wszystkich norm i wymagań dotyczących pracy transformatora – podkreślił Jerzy Król, dyrektor Pionu Remontów w Enei Połaniec.

Transformatory blokowe to istotne ogniwa łączące elektrownię z siecią elektroenergetyczną. Pełnią ważną rolę w przesyłaniu energii elektrycznej z elektrowni do odbiorców w sposób nieprzerwany i niezawodny. Nowy transformator dla Elektrowni Połaniec zagwarantuje sprawną pracę bloku nr 9. Dodatkowo dzięki konfiguracji, umożliwiającej pracę na wyprowadzeniu mocy z bloków energetycznych nr 5, 6 i 7, poprawi również regulacyjność i wydłuży czas eksploatacji tych jednostek. Nowe urządzenie poprawi efektywność przesyłu energii, co pozwoli zaoszczędzić 1500 MWh energii elektrycznej w skali roku. Umowa z EthosEnergy przewiduje dostawę nowego urządzenia w 2026 roku. Transformator spełni wszystkie wymagania eksploatacyjne sieci przesyłowej oraz zapewni optymalne działanie i wydajność elektrowni.