Fundacja Enea wsparła zakup cennego eksponatu (Fot  MAP) (5)
Uwaga. Przeglądasz artykuł starszy niż rok – informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne

Fundacja Enea wsparła zakup cennego eksponatu dla Muzeum „Pamięć i Tożsamość”

Za sprawą wsparcia od Fundacji Enea, w kolekcji budowanego Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. Jana Pawła II w Toruniu pojawi się nowy, cenny eksponat. To średniowieczny miecz, który według ekspertów pochodzi z X/XI wieku. Ten rzadki przedmiot będzie można zobaczyć, odwiedzając wystawę stałą. Fundacja Enea jest mecenasem polskiej sztuki. W ubiegłym roku wsparła powrót na Zamek Królewski w Warszawie dzieł z kolekcji Stanisława Augusta.

Uroczyste ofiarowanie eksponatu odbyło się na Jasnej Górze, podczas XXXII Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja. Przekazali go minister aktywów państwowych Jacek Sasin, prezes zarządu Enea SA Paweł Majewski oraz Andrzej Jaworski, przewodniczący rady Muzeum Pamięć i Tożsamość.

Miecz pochodzi z obszaru Europy Środkowej i ma około tysiąca lat. W dostępnych zbiorach publicznych niewiele jest przykładów broni z tego okresu zachowanych w tak dobrym stanie. Choć takie znaleziska pojawiają się w polskich wykopaliskach, najczęściej ich stan zachowania jest bliski krytycznemu.

- Ochrona dziedzictwa kulturowego i wspieranie wszelkich inicjatyw, które temu służą to jedna z misji spółek z udziałem Skarbu Państwa. Spółki te nie raz już pokazywały, że rozumieją tę swoją rolę i doskonale się z niej wywiązują. Są one przecież jednym z głównych mecenasów polskich instytucji kulturymówił Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. – Cieszę się, że dzięki Fundacji Enea do muzeum „Pamięć i Tożsamość” będzie mógł trafić tak cenny eksponat.

Przekazany przez Fundację Enea egzemplarz średniowiecznej broni ma wyraźne, nabijane złotem, zdobienia z motywami chrześcijańskimi. Na główni widoczny jest znak ryby flankowany dwoma krzyżami równoramiennymi. Po drugiej stronie analogicznie skrzydło pomiędzy krzyżami. Eksperci i historycy podkreślają, że to bez wątpienia unikatowy egzemplarz, o ogromnej wartości historycznej dla polskiego i europejskiego społeczeństwa.

Przekazujemy Muzeum „Pamięć i Tożsamość” ten tysiącletni, rzadki w skali europejskiej eksponat, mając poczucie dobrze wypełnionego obowiązku wobec kolejnych pokoleń Polaków. Ochrona dziedzictwa kulturowego – materialnego i niematerialnego – świadczy również o kultywowaniu wspólnoty cywilizacyjnej. Jako firma odpowiedzialna społecznie z radością wsparliśmy toruńskie Muzeum, przyczyniając się do upamiętniania wydarzeń historycznych oraz budowania postaw patriotycznych – podkreślił Paweł Majewski, prezes zarządu Enea S.A., przekazując średniowieczny miecz.

Eksponat będzie można podziwiać na wystawie stałej w powstającym Muzeum ,,Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu, które będzie prezentować historię Polski od chrześcijańskich początków jej państwowości po współczesność. Na dzieje kraju nad Wisłą można tu spojrzeć z wielu perspektyw, spełniając przesłanie św. Jana Pawła II, który uważał, że wydarzenia historyczne powinny być rozumiane przez pryzmat odwiecznych prawd filozoficznych i teologicznych. Celem muzeum będzie promocja historii Polski, polskiego dziedzictwa, kultywowanie idei wolności i solidarności zarówno w przestrzeni krajowej, jak i międzynarodowej.

Działająca od dziewięciu lat Fundacja Enea aktywnie wspiera lokalne społeczności, realizując na ich rzecz projekty, m.in. z zakresu edukacji, bezpieczeństwa, ochrony i promocji zdrowia, sportu, ekologii, walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym, czy ochrony dziedzictwa kulturowego. Dzięki przekazanemu w ubiegłym roku wsparciu finansowemu, na Zamek Królewski w Warszawie powróciły dzieła z kolekcji króla Stanisława Augusta.