Poznański Czerwiec ’56  2

BIEG Poznański Czerwiec ’56 pierwszym biegiem w Poznaniu po industrialnych terenach

67. rocznica czerwca 1956 r. celebrowana będzie także na sportowo i to w tradycyjnej formule. Ponownie na ulicach Poznania odbędzie się Bieg Czerwca ’56, choć trasa będzie inna niż w latach poprzednich. Biegaczki i biegacze pobiegną 25 czerwca z terenów Zakładów HCP pokonując m.in. ciekawe tereny przemysłowe. Do wyboru będą mieli dwa dystanse (4 i 8 km). Meta zmagań zlokalizowana będzie tradycyjnie przy muralu na ścianie hali Zakładów Cegielskiego. Organizatorzy nie rezygnują także z wirtualnej formuły, która trwać będzie przez całe obchody rocznicowe. Zapisy są już aktywne na stronie www.biegczerwca56.pl

Uczestnicy biegnąc oddają nie tylko cześć bohaterom tamtych wydarzeń, ale także wspierają samych kombatantów i to jest główny cel biegu. Tak, jak w ubiegłych latach - część wpisowego z pakietów startowych trafi bezpośrednio do kombatantów, którzy otrzymają m.in. środki ochrony osobistej i żywność. Bieg wspierają dodatkowo także sponsorzy – Totalizator Sportowy S.A oddział w Poznaniu oraz Enea S.A.

– Najwyższy czas, żeby wrócić do tradycyjnej formuły i spotkać się na biegowej trasie – podkreśla Aleksander Rosa, przedstawiciel organizatora Biegu Poznańskiego Czerwca ’56.   Chcemy zaproponować nową i bardzo ciekawą trasę, dzięki współpracy m.in. z Zakładami Cegielskiego S.A, VWP – Odlewnią, czy FPS będziemy mieli możliwość przebiegnięcia przez teren historycznych zakładów, skąd ruszył w 1956 r. wolnościowy pochód. Dzięki zaangażowaniu firm trasa przetnie zakłady i wykona pętle ulicami: Wspólną i Rolną z wbiegnięciem pod czerwcowy mural. Będzie to wyjątkowe uhonorowanie miejsca i historii – dodaje Rosa.

Bieg Lotto Poznański Czerwiec w tradycyjnej formule odbędzie się 25 czerwca o godzinie 10:00. Start i meta znajdują się na terenie Zakładów HCP. Sportowcy będą mieli do wyboru 2 dystanse (4 i 8 km) oraz kilka formatów: klasyczny, wirtualny, sztafeta (4x2 km). Odbędzie się także bieg rodzinny z najmłodszymi. Tradycyjnie na mecie wydarzenia medale będą wręczać kombatanci poznańskiego Czerwca’56.

Należąca do Totalizatora Sportowego marka LOTTO jest Partnerem Tytularnym wydarzenia. LOTTO niezmiennie  wspiera bieg od pierwszej edycji.

Totalizator Sportowy od lat stara się być obecny przy wydarzeniach, których celem jest upamiętnienie ważnych dla historii Polski dat. Jedną z nich jest niewątpliwie Poznański Czerwiec 1956 roku. Jestem pewny, że bieg będzie znakomitą lekcją historii, ale także okazją do przypomnienia bohaterów tamtych dni – powiedział Artur Woziński, dyrektor Poznańskiego Oddziału Totalizatora Sportowego.

Partnerem głównym wydarzenia już po raz kolejny została Enea – koncern energetyczny z siedzibą w Poznaniu.

– Wspierając Bieg Poznańskiego Czerwca ’56 chcemy upamiętnić bohaterów tamtych wydarzeń. Dla Grupy Enea – firmy społecznie odpowiedzialnej, związanej z Poznaniem – niezwykle ważne są wartości patriotyczne i nieustanne działanie na rzecz pamięci o historii naszego kraju. Jesteśmy z niej dumni, m.in. dlatego też ponownie zostaliśmy partnerem Biegu Czerwca ’56 –powiedział Marcin Wenzel, zastępca dyrektora Departamentu Sponsoringu, Promocji i Zarządzania Marką w Enei.

Bieg z okazji 67. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 roku jest imprezą upamiętniającą wydarzenia z tamtego okresu. Jego celem jest szerzenie wiedzy o pierwszym w PRL strajku generalnym i jego konsekwencjach dla pokoleń Polaków. W całym okresie trwania obchodów czerwcowych odbędzie się także wirtualna rywalizacja – do pokonania będą te same dystanse - medal i gadżety z biegu dostarczy do domu biegacza kurier. W ten sposób rocznicę poznańskiego czerwca można celebrować na sportowo w dowolnym czasie i miejscu.

Bieg organizowany jest przy współpracy Muzeum Poznańskiego Czerwca 1956 r. oraz IPN, które udzieliły biegowi patronatu. Zapisy na bieg dostępne pod adresem www.biegczerwca56.pl