Enea Operator zacznie stosować technologię VR (1)
Uwaga. Przeglądasz artykuł starszy niż rok – informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne

Enea Operator zacznie stosować technologię VR podczas szkoleń z prac pod napięciem i czynności łączeniowych

Nowatorskie zastosowanie wirtualnej rzeczywistości w energetyce pomoże pracownikom Enei Operator w szkoleniach z technologii prac pod napięciem (PPN) oraz czynności łączeniowych. Głównym celem trwającego projektu badawczo-rozwojowego jest budowa innowacyjnego i kompleksowego systemu wirtualnej rzeczywistości do prowadzenia szkoleń pracowników służb technicznych. System już teraz zawiera interaktywne wirtualne scenariusze szkoleniowe dla wybranych 15 głównych punktów zasilających (GPZ), stacji średniego napięcia (SN) oraz ośrodka szkoleniowego prac pod napięciem (PPN).

Pracownicy Enei Operator zrealizowali szkolenia, w trakcie których po raz pierwszy skorzystali z wirtualnej rzeczywistości. Uczestnicy mogli wejść w interakcję z wirtualnym światem za pomocą gogli i specjalnych kontrolerów. Takie połączenie pozwala nie tylko obejrzeć VR-owe odwzorowania istniejącej infrastruktury, ale również przeprowadzić symulację zadań wykonywanych przez elektromonterów w codziennej pracy.

Dzięki tej technologii uczestnik może „wejść w strefę pracy”, co zwiększa jego zaangażowanie w szkolenie oraz poszerza wiedzę w praktyce. Uczestnik szkolenia nie jest wyłącznie obserwatorem, lecz aktywnym uczestnikiem całości szkolenia. Technologia VR będzie wykorzystywana również podczas szkoleń PPN w przypadku złych warunków atmosferycznych panujących na naszym poligonie szkoleniowym w Łagowie. Niewątpliwą zaletą zastosowania techniki wirtualnej rzeczywistości jest możliwość przedstawienia materiału na goglach VR pracownikom dozoru, którzy nie posiadają jeszcze kwalifikacji zawodowych do wykonywania pracy elektromontera – opowiada Krzysztof Jenek, koordynator ds. prac pod napięciem w Enei Operator.

To nowatorskie na skalę światową rozwiązanie zakłada budowę systemu mającego zdolność do przeprowadzenia szkolenia pracowników na GPZ-ach oraz stacjach SN/nn, na cyfrowych modelach stacji, z zastosowaniem metod realistycznej interakcji z animowanymi, trójwymiarowymi obiektami reprezentującymi infrastrukturę elektroenergetyczną.

Testowana procedura jest bardzo skomplikowana i składa się z kilkudziesięciu czynności. System jest jednym z bardziej złożonych tego typu rozwiązań na świecie, zawiera odwzorowanie 25 rzeczywistych obiektów infrastruktury energetycznej i docelowo będzie zawierał tyle samo interaktywnych oraz elastycznych scenariuszy szkoleniowych.

Najważniejszą cechą nowoczesnego systemu VR wykorzystywanego do szkoleń będzie możliwość swobodnego rozszerzania zawartych w nim treści o kolejne scenariusze i obiekty infrastruktury energetycznej. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu tzw. inżynierii wiedzy oraz częściowej automatyzacji procesu przygotowania treści, m.in. z zastosowaniem technik digitalizacji.

Dla nowych pracowników, którzy nie mają doświadczenia w pracy na sieci, jest to świetne wprowadzenie przed kursem i próba tego, z czym wiąże się ten zawód – powiedział Jakub Bukowski, uczestnik szkolenia i elektromonter pogotowia Enei Operator.

Dodatkowym atutem zastosowania technologii VR jest możliwość przedstawienia obiektów infrastruktury energetycznej  i wykonywanych na niej czynności uczniom klas technicznych oraz studentom na kierunku elektrycznym bądź energetycznym.

Realizowany przez Eneę Operator projekt „Elastyczny system zwiększania kompetencji pracowników służb technicznych z zastosowaniem technik rzeczywistości wirtualnej” jest współfinansowany ze środków unijnych w kwocie 3 050 641 zł w ramach Programu Badawczego „Szybka ścieżka dla dużych przedsiębiorstw i konsorcjów” wdrażanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Wartość całego projektu wynosi 6 260 305 zł.