Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności.

Blisko 100 osób z Ukrainy mieszka w kozienickim Hotelu „Energetyk”

W należącym do Enei Wytwarzanie Hotelu „Energetyk” w Kozienicach zakwaterowanych jest około 100 uchodźców z Ukrainy. To w zdecydowanej większości kobiety z dziećmi, które przyjechały z różnych miejscowości. Grupa Enea przygotowała blisko 400 miejsc w swoich ośrodkach wczasowych dla uciekających przed wojną mieszkańców Ukrainy. Do tej pory znalazło w nich schronienie około 250 osób.

Rodziny mieszkające w Kozienicach przybyły podstawionym przez elektrownię autokarem, który zabrał je z jednego z centrów recepcyjnych. W hotelu uchodźcy mają zapewnione bezpłatne noclegi, pełne wyżywienie, opiekę medyczną sprawowaną m. in. przez lekarzy z Ukrainy, dostęp do tłumaczy, psychologa i pedagoga. Do dyspozycji mieszkańców jest pralnia, sala zabaw dla najmłodszych, sala komputerowa z dostępem do internetu. Część komputerów została wyposażona w klawiatury z nakładkami w cyrylicy. Poruszanie się po hotelu ułatwiają tabliczki informacyjne w języku ukraińskim, a chętni mogą zaszczepić się przeciwko COVID-19. Hotel przyjmuje również zwierzęta domowe, którym zapewniona jest opieka weterynaryjna.

Dzięki zaangażowaniu pracowników Elektrowni Kozienice, ze wsparciem władz elektrowni, władz samorządowych, mieszkańców i ludzi dobrej woli udało się przygotować hotel na przyjazd uchodźców. Wszystkim zaangażowanym w organizację tego miejsca ogromnie dziękuję – podkreśla Tomasz Siwak, wiceprezes Enei. – Jako Grupa dokładamy wszelkich starań, by w ośrodkach przez nas udostępnionych nasi goście czuli się dobrze i bezpiecznie, by mogli nabierać sił i odzyskiwać równowagę. Z całego serca życzymy im tego, deklarując naszą chęć i gotowość do pomocy – dodaje Tomasz Siwak.

Na miejscu uchodźcom pomagają wolontariusze z Elektrowni Kozienice, hotel jest objęty opieką Grupy Ratowników Przedmedycznych Enei Wytwarzanie. Dodatkowego wsparcia udzielił sponsorowany przez Eneę Wytwarzanie klub siatkówki E. Leclerc Moya Radomka Radom, który w ramach wspólnie prowadzonej akcji zaopatrzył mieszkańców hotelu w środki higieny i czystości. W działania na rzecz uchodźców czynnie angażuje się kozienicki szpital,  samorządy gminne w Kozienicach, Przyłęku i Tczowie, władze powiatowe w Kozienicach, a także kozienicki Powiatowy Urząd Pracy.

Mieszkający w hotelu uzyskali już numery PESEL. Organizację tego procesu przyspieszyło uruchomienie punktu fotograficznego w hotelu. Zorganizowano spotkanie z przedstawicielami Powiatowego Urzędu Pracy, a także z przedstawicielem firmy telekomunikacyjnej PLUS, która przekazuje karty SIM oraz pomaga przy aktywowaniu numerów. Pozwala to na szybkie uruchomienia profili zaufanych.

Grupa Enea wspiera rządowe działania pomocowe, odpowiadając na apel Wicepremiera Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych. Spółki Grupy angażują się w organizację pomocy w swoich lokalnych środowiskach. Obecnie w Grupie trwa zbiórka najpotrzebniejszych artykułów i rzeczy dla uchodźców przebywających w ośrodkach wczasowych Grupy oraz punktach recepcyjnych.  

TT infografika UA Kozienice

Jednocześnie, Enea jako firma odpowiedzialna za bezpieczeństwo energetyczne państwa, w pełni zabezpiecza ciągłość działania swoich aktywów wytwórczych i infrastruktury dystrybucyjnej, zapewniając nieprzerwane dostawy energii elektrycznej oraz ciepła.