Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności.

Uwaga. Przeglądasz artykuł starszy niż rok – informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne

Enea partnerem klientów dbających o środowisko naturalne. Firma dostarczy energię z OZE dla JTI Polska

JTI Polska, firma z branży tytoniowej, wybrała ofertę Enei na zakup energii elektrycznej wytworzonej z OZE. Zakupiona energia produkowana jest w źródłach zeroemisyjnych należących do Grupy Enea, co potwierdzone jest gwarancjami pochodzenia. JTI Polska podkreśla, że jako światowy lider branży tytoniowej i najszybciej rozwijająca się firma na polskim rynku tytoniowym, starannie dba o dobór partnerów, aby możliwe było spełnienie postawionych sobie wysokich wymagań, m.in. w zakresie ochrony środowiska naturalnego.

Jak podaje JTI Polska, branża tytoniowa jest w szczególny sposób zaangażowana w działania, których  celem jest ograniczenie wpływu jej działalności na środowisko, zarówno na poziomie globalnym, jak i w szczególności lokalnym. Działania te koncentrują się na wszystkich aspektach – od sposobu pozyskiwania surowców, po oddziaływanie na środowisko w zakresie logistyki dla gotowego produktu. Aby możliwa była realizacja ambitnych celów w tym zakresie, przemysł tytoniowy podejmuje wiele działań, zwracając szczególną uwagę m.in. na racjonalne gospodarowanie wodą, czy ograniczenie emisji CO2.

– Od 2007 roku, kiedy zakład w Starym Gostkowie stał się częścią koncernu JTI, realizujemy globalną politykę zrównoważonego rozwoju i ograniczania wpływu na środowisko naturalne. Najwyższym priorytetem jest zgodność z polskimi wymaganiami prawnymi, umowami międzynarodowymi i  korporacyjnymi zobowiązaniami w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. W 2017 roku postawiliśmy sobie za cel osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla, pochodzącego z wytwarzania  zużywanej przez nasz zakład energii elektrycznej.  Stopniowo, rok po roku zwiększaliśmy odsetek energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych, dochodząc w 2020 roku do założonego celu 100%. Oprócz tego, każdego roku wdrażamy zmiany technologiczne i organizacyjne zmierzające do zmniejszenia ilości energii zużywanej na jednostkę produkcji. W 2018 roku nasz system zarządzania energią został certyfikowany na zgodność z normą ISO 50001 – powiedział Wojciech Zięba, dyrektor ds. Bezpieczeństwa Pracy i Ochrony Środowiska EHS, JTI Polska.

Chcąc realizować założone cele, polski oddział koncernu JTI zdecydował się na zakup energii elektrycznej z gwarancjami pochodzenia. Oferta Enei okazała się najbardziej konkurencyjna i od 2020 roku zakład w Starym Gostkowie (woj. łódzkie) zasilany jest energią elektryczną, która została wytworzona w odnawialnych źródłach energii, czego potwierdzeniem są cyklicznie przekazywane gwarancje pochodzenia energii wytworzonej w zeroemisyjnych źródłach należących do Grupy Enea.

– Dbałość o zrównoważony rozwój to kierunek, który obserwujemy na rynku energii od dawna. Enea stale potwierdza, że potrafi wsłuchiwać się w potrzeby klientów. Pomagając naszym partnerom biznesowym w realizacji ich celów środowiskowych, potwierdzamy, że dbałość o środowisko naturalne wpisana jest również w DNA naszej firmy – powiedział Tomasz Siwak, wiceprezes Enei ds. handlowych.

W całej Europie widoczne jest rosnące zainteresowanie rozwiązaniami proekologicznymi, szczególnie wśród coraz bardziej świadomych wpływu na środowisko przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujących ideę zrównoważonego rozwoju. Wiele z nich poszukuje rozwiązań o neutralnym wpływie na środowisko, także w zakresie energii elektrycznej, która jest niezbędna w procesie produkcji.

W trend ten wpisuje się również inny produkt z portfolio Enei skierowany do dużego biznesu. Enea Optima to system do kompleksowej analizy parametrów energii elektrycznej zużywanej w przedsiębiorstwie. Unikalne cechy aplikacji pozwalają np. na ograniczenie zużycia energii elektrycznej, co bezpośrednio przekłada się na korzyści dla środowiska naturalnego. Ważna jest też możliwość pozyskiwania danych w czasie rzeczywistym, dzięki czemu uzyskuje się zwiększenie bezpieczeństwa pracy i funkcjonowania urządzeń. Narzędzie to jest również pomocne w zarządzaniu zużyciem energii powiązanym z wprowadzeniem tzw. opłaty mocowej.

– Zmiany zachodzące na rynku energii, także w Polsce, stanowią wyzwanie dla wielu przedsiębiorców. Enea wspiera swoich klientów również w tym zakresie. Staramy się dostarczyć naszym klientom kompletne narzędzia i wsparcie merytoryczne, dzięki czemu mogą oni wykorzystać potencjał transformacji energetycznej – dodał Tomasz Siwak, wiceprezes Enei.

Jest to kolejna umowa Enei na sprzedaż energii w pełni pochodzącej ze źródeł OZE Grupy.

O Grupie Enea:

Grupa Enea to jeden z największych koncernów energetycznych w Polsce współodpowiedzialny za bezpieczeństwo energetyczne kraju. Dostarcza energię do ponad 2,7 mln klientów. Jest wiceliderem polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie produkcji energii elektrycznej. Grupa zarządza pełnym łańcuchem wartości na rynku energii elektrycznej: od paliwa, poprzez produkcję energii elektrycznej, dystrybucję, sprzedaż i obsługę klienta. Enea aktywnie uczestniczy w transformacji sektora energetycznego i rozwija odnawialne źródła energii.

 

O JTI:

JTI Polska powstała w 2008 roku, po przejęciu przez JTI brytyjskiej Grupy Gallaher, do której należały zakłady w Starym Gostkowie. Od tamtej pory firma zainwestowała w Polsce ponad miliard dolarów. JTI jest najszybciej rozwijającą się firmą na polskim rynku tytoniowym i zatrudnia obecnie ponad 2800 osób. W jej ofercie znajdują się produkty tytoniowe marek Winston, Camel i LD oraz e-papierosy Logic Compact. W 2019 roku firma utworzyła w Warszawie Globalne Centrum Usług Biznesowych, w którym znajdzie zatrudnienie 850 osób.

JTI (Japan Tobacco International) to czołowa międzynarodowa firma tytoniowa działająca w ponad 130 krajach, należąca do Grupy Japan Tobacco. Siedzibą JTI jest Genewa (Szwajcaria). JTI zatrudnia na całym świecie ponad 45 tys. osób i przez siedem ostatnich lat była wyróżniana nagrodą Global Top Employer przyznawaną najlepszym międzynarodowym pracodawcom.