Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności.

Uwaga. Przeglądasz artykuł starszy niż rok – informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne

Ponad 13 mln zł na modernizację sieci Enei Operator w Zachodniopomorskiem

Ułatwienia w przyłączaniu do sieci energetycznej odnawialnych źródeł energii, optymalizacja potencjału sieci oraz zwiększenie bezpieczeństwa i niezawodności dostaw energii - to cele projektu realizowanego w Pyrzycach przez Eneę Operator. Projekt otrzymał dofinansowanie z funduszy unijnych, a jego realizacja potrwa do 2023 r.

Mieszkańcy i przedsiębiorcy z województwa zachodniopomorskiego z okolic Pyrzyc zainteresowani wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii i produkcją własnego prądu wkrótce będą korzystać ze zmodernizowanej sieci energetycznej. Głównym elementem projektu Enei Operator jest przebudowa stacji elektroenergetycznej (WN/SN) transformującej wysokie napięcie na średnie w Pyrzycach. Prace obejmą kompleksową modernizację obiektu, w tym wymianę rozdzielnicy średniego napięcia, wymianę transformatorów na jednostki o wyższej mocy, przebudowę części liniowych średniego napięcia, a także modernizację systemu telemechaniki i systemu łączności.

Wartość inwestycji to ponad 13,5 mln zł, w tym 4 mln zł  pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. Zarząd Enei Operator i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego podpisali umowę o dofinansowaniu tego ważnego projektu, którego celem jest zwiększenie potencjału sieci elektroenergetycznej do odbioru energii z OZE.

Podpisanie kolejnej umowy na dofinansowanie naszych działań ze środków Unii Europejskiej wspomaga konsekwentną realizację programu tworzenia sieci inteligentnej na obszarze północno-zachodniej Polski. Realizacja tego projektu pozwoli nam przede wszystkim zdecydowanie efektywniej zarządzać zdalnie siecią, a także zredukować straty energii elektrycznej. Poszerzy również możliwości przyłączania odnawialnych źródeł energii, co jest priorytetem w proekologicznych działaniach Grupy Enea – poinformował Andrzej Kojro, prezes Enei Operator.

Korzyści z modernizacji odczują także mieszkańcy innych regionów województwa, ponieważ modernizacja dotyczy stacji energetycznej kluczowej dla sieci w całym regionie. Enea Operator poprawi warunki zasilania, wzrośnie poziom bezpieczeństwa, ciągłości i niezawodności dostaw energii elektrycznej w Zachodniopomorskiem. Zakończenie całości prac przewidziano na 2023 r.