Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności.

Uwaga. Przeglądasz artykuł starszy niż rok – informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne

Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie już w ten weekend w Poznaniu

Po wielu miesiącach treningów nadszedł moment najważniejszego dla wioślarzy startu w tym roku – w Mistrzostwach Europy w Wioślarstwie, które odbędą się od 9 do 11 października na Torze Regatowym Malta w Poznaniu. Ze względu na pandemię i bardzo dużo odwołanych i przełożonych z tego powodu zawodów, Mistrzostwa w Poznaniu są jedną z najważniejszych tegorocznych imprez tego typu na świecie.

Początkowo Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie miały odbyć się na początku czerwca. Z powodu pandemii koronawirusa rozegranie zawodów w pierwotnym terminie było niemożliwe. Ogłoszenie nowej daty rywalizacji (9-11 października) sprawiło, że wioślarski sezon 2020 wreszcie nabrał znaczenia. Do Poznania zjedzie ponad 600 zawodników, w tym kilkudziesięciu parawioślarzy. Polskę reprezentować będzie 32 zawodników, w tym trzech parawioślarzy. Z klubów poznańskich do kadry narodowej na Mistrzostwa Europy powołanych zostało troje zawodników: Wiktor Chabel, Weronika Deresz i Jaclyn Halko, wszyscy reprezentujący Posnanię RBW. Wszyscy oni mają duże szanse by stanąć na podium. Swój przyjazd do Poznania potwierdziła większość liczących się federacji starego kontynentu. Dla większości zawodników będzie to prawdziwy sprawdzian po nietypowym sezonie.

Mamy przynajmniej cztery osady, które będą mogły bić się o medale – powiedział Bogdan Gryczuk, dyrektor sportowy Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich. – Męska czwórka bez sternika, czwórka podwójna kobiet, męska czwórka podwójna i dwójka podwójna. Do walki na pewno włączy się tez dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet – dodał Bogdan Gryczuk.             

Polski Związek Towarzystw Wioślarskich w drodze po medale wspiera od 2017 roku Enea – poznański koncern energetyczny. Firma jest z polskimi wioślarzami przez cały cykl przygotowawczy i występy na najważniejszych imprezach sportowych.

Tegoroczne Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie będą dla zawodników najważniejszym sprawdzianem w tym sezonie. Tym bardziej cieszymy się, że odbędą się one w Poznaniu – mieście, z którego wywodzi się Enea i tu ma swoją siedzibę. Enea, jako sponsor generalny PZTW, zapewnia zawodniczkom i zawodnikom potrzebną stabilizację i pozwala im skupić się na budowaniu formy i przygotowaniach. Liczymy, że nasze wsparcie pomoże sportowcom w zdobyciu kolejnych trofeów – powiedział Marcin Wenzel, kierownik Biura Komunikacji w Enei.

Mistrzostwa w Poznaniu odbędą się w nowej rzeczywistości epidemicznej, wprowadzone zostały specjalne przepisy, których głównym celem będzie zapewnienie wszystkim uczestnikom bezpieczeństwa. Kibice rywalizację będą mogli obejrzeć z górnych pięter trybun pod warunkiem zachowania reżimu sanitarnego: odpowiedniej odległości, zasłaniania nosa i ust oraz wypełnienia ankiety. Dodatkowo liczba widzów na trybunach będzie mocno ograniczona, ale całość Mistrzostw Europy w Wioślarstwie będzie również transmitowana online  - na oficjalnej stronie European Rowing Championships, niedzielne finały będzie można także zobaczyć w TVP Sport.