Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności.

Enea wspiera najlepsze młodzieżowe projekty społeczne w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii

Podczas Wielkiego Finału Zwolnionych z Teorii wyłoniono najlepsze projekty nastolatków działających społecznie i chcących zmieniać na lepsze swoje najbliższe otoczenie. Wśród nich znalazły się projekty wspierane przez Eneę, która objęła swoim patronatem tematykę związaną z edukacją i promocją nauk ścisłych. Jeden z nich, „Code::Girls” – kampania społeczna pokazująca potencjał kobiet do osiągania znakomitych wyników w dziedzinie informatyki – zdobył nagrodę specjalną. 

Ponad cztery tysiące młodych ludzi z całej Polski, tysiąc projektów społecznych, z których skorzystało przeszło 6 milionów osób to efekt ostatniej edycji Zwolnionych z Teorii – największej olimpiady  projektów społecznych w Polsce, którą wspierała Enea. Przez kilka ostatnich miesięcy uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci realizowali projekty, które faktycznie wpływały na ich otoczenie. Działania młodzieży wspierane były przez mentorów oraz za pośrednictwem platformy Zwolnieni z Teorii, na której dostępne były praktyczne porady i wskazówki dla uczestników.

Jako partner ścieżki Edukacja i nauki ścisłe podzieliliśmy się z młodymi ludźmi naszą wiedzą i kompetencjami. Zaprosiliśmy ich na warsztaty, na których mogli się dowiedzieć jak skutecznie i efektywnie promować swoje pomysły i działania w mediach społecznościowych. Dzięki temu uczestnicy nauczyli się jak wyróżnić się w natłoku otaczających nas informacji i wzbudzić zainteresowanie odbiorców – podkreśla Agata Goor, p.o. kierownika Biura Społecznej Odpowiedzialności Biznesu w Enei.

Wśród projektów wspieranych przez Eneę znalazły się m.in. edukacyjna akcja dla najmłodszych zwracająca uwagę na bezpieczeństwo na drodze; projekt dla ośmioklasistów, pomagający im w przygotowaniach do egzaminu; działania promujące edukację finansową, robotykę i programowanie czy akcja dotycząca mediacji rówieśniczej w rozwiązywaniu konfliktów.

W Wielkim Finale nagrodzono 16 projektów Złotymi Wilkami. Nowością tegorocznej edycji była nagroda specjalna – Złoty Wilk za zmianę, czyli dostosowanie projektu do nieoczekiwanych okoliczności i warunków związanych z pandemią.

Ostatnie miesiące pokazały nam jak bardzo ważną kompetencją, nie tylko w realizowaniu projektów społecznych, ale także w szkole czy biznesie, jest umiejętność zarządzania zmianą. Pandemia spowodowała, że taką umiejętnością musiała wykazać się większość uczestników olimpiady. Jednak po wielu rozmowach z uczestnikami okazało się, że bardzo dużo projektów zarządzało zmianą już wcześniej, dlatego podjęliśmy decyzję, że konieczne jest stworzenie takiej kategorii, doceniającej niezbędną już kompetencje w dzisiejszym świecie – tłumaczy Paula Bruszewska, prezes Fundacji Zwolnieni z Teorii.

Zwycięzcą został projekt „Code::Girls”, kampania społeczna pokazująca potencjał kobiet do osiągania znakomitych wyników w dziedzinie informatyki. Jej autorkami są uczennice VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wybuch pandemii uniemożliwił im organizację międzynarodowej konferencji naukowo-praktycznej „Kobiety w IT (nie)możliwy sukces”.

Z pomocą naszego partnera, firmy Enea, dniami i nocami zmieniałyśmy naszą stronę i koncepcję tak, aby stworzyć platformę konferencyjną i przeprowadzić wydarzenie online. Udało nam się. W konferencji wzięło udział ponad 600 osób z 6 różnych państw – mówiły podczas gali Wielkiego Finału Patrycja Wasielewska oraz Agnieszka Mańke, autorki projektu „Code::Girls”.

Zapewnienie dobrej jakości edukacji jest jednym z Celów Zrównoważonego Rozwoju, w realizację którego włącza się aktywnie Grupa Enea. Firma od lat wspiera kształcenie dzieci i młodzieży, angażując się w projekty edukacyjne, dzięki którym ich odbiorcy zdobywają wiedzę m.in. z zakresu bezpieczeństwa, energetyki, ekologii i wielu innych dziedzin. Grupa objęła swoim patronatem piętnaście szkół branżowych, a kształcący się w nich na kierunkach energetycznych korzystają z zajęć praktycznych prowadzonych przez specjalistów z Grupy Enea. Od 2018 r. realizowany jest - wraz z Politechniką Poznańską - program studiów dualnych, dzięki któremu studenci uczą się zawodu w rzeczywistym środowisku pracy. Enea wspiera również młode talenty. Młodzi zdolni, którzy chcą rozwijać swoje pasje naukowe, sportowe i artystyczne mogą się ubiegać o stypendia w programie Enea Akademia Talentów.