Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności.

Uwaga. Przeglądasz artykuł starszy niż rok – informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne

Lasy Państwowe i Enea Operator razem dla rybołowa

Lasy Państwowe i Enea Operator, odpowiadająca za sieć dystrybucyjną w północno-zachodniej Polsce, współdziałają na rzecz ochrony rybołowa - to jeden z najrzadszych ptaków drapieżnych. Wkrótce na słupach wysokiego napięcia w województwach zachodniopomorskim i lubuskim zostaną zamontowane 22 platformy lęgowe.

Rybołów to średniej wielkości ptak drapieżny. Żywi się wyłącznie rybami, na które poluje w spektakularny sposób, rzucając się z powietrza i zanurzając całkowicie w wodzie. Do gniazdowania potrzebuje okazałych sosen o płaskiej koronie. Chętnie korzysta też ze sztucznych platform umieszczanych na słupach energetycznych wysokiego napięcia. Do Polski wraca z zimowisk pod koniec marca. Dlatego to dobry moment, by przygotować rybołowom bezpieczne miejsca do zakładania gniazd. W Polsce jest jeszcze wiele do zrobienia. W 2019 r. lęgowe ptaki odnotowano jedynie w 27 rewirach.

– Mamy nadzieję, że nasze działania na rzecz rybołowa zakończą się sukcesem, tak jak było to w przypadku bielika – mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych.Zainicjowana przez leśników ochrona strefowa tego gatunku poskutkowała ogromnym wzrostem liczebności. Na progu przemian ustrojowych w Polsce i proekologicznych zmian wprowadzonych w polskim leśnictwie mieliśmy ok. 200 par bielików. Dziś liczba par bielików, będących pierwowzorem godła narodowego, wynosi ok. 1 400.

­­– Dzięki podpisanemu w zeszłym roku porozumieniu z Lasami Państwowymi i zaangażowaniu Enei Operator, energetycy czynnie włączają się w ochronę rybołowa. Nasza spółka chętnie realizuje lub włącza się w projekty proekologiczne. Bardzo się cieszę, że zapowiadane przez nas działania, są właśnie realizowane, zgodnie z przyjętymi wspólnie harmonogramami. Liczymy, że już wkrótce na zamontowanych przez energetyków platformach pojawią się rybołowypowiedział Andrzej Kojro, prezes Enei Operator.

Montaż platform lęgowych to jedno z działań w ramach projektu „Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce”, który realizują Lasy Państwowe. Do tej pory na terenach leśnych zamontowano już 250 bezpiecznych platform lęgowych na drzewach. Tam, gdzie ptaki zbudują gniazdo, leśnicy tworzą strefę ochronną. W takich miejscach zarządzające danym terenem nadleśnictwa rezygnują z prowadzenia gospodarki leśnej - priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa i spokojnego lęgu ptakom. Efekty przedsięwzięcia, które rozpoczęło się wiosną 2017 r., mają także wymiar naukowy. Ornitolodzy przy pomocy najnowszych technik - nadajników satelitarnych, fotopułapek i testów genetycznych - prowadzą badania i gromadzą wiele nowych, nieznanych dotąd informacji o rybołowach, ich kondycji, zwyczajach, migracjach.