Enea wspiera pasjonatów energetyki ze swojej sieci szkół patronackich. Rozstrzygnięto konkurs „Moc na start”
Enea, jako odpowiedzialny pracodawca, wspiera uczniów na ścieżce zawodowej już na etapie szkoły średniej. Z myślą o nich firma zorganizowała konkurs, w którym uczniowie szkół patronackich Enei mogli zdobyć stypendia na rozwój swoich pasji. To kolejna inicjatywa podejmowana przez Eneę w ramach realizacji programu patronackiego w szkołach branżowych i technikach.
Pierwsza, pilotażowa edycja konkursu była kierowana do uczniów szkół objętych patronatem Grupy Enea. To trzynaście placówek na terenie działania Grupy. W nich kształcą się przyszli eksperci branży energetycznej oraz potencjalni pracownicy Enei. Do finału dostało się sześć dwuosobowych drużyn z pięciu szkół patronackich – z Bydgoszczy, Chodzieży, Połańca, Poznania i Szczecina.
– Uczestnicy konkursu walczyli o stypendia w wysokości 3 000 zł, które będą mogli przeznaczyć na realizacje indywidualnych celów, zgodnie ze specjalnym planem stypendialnym. Dla jednych będzie to zakup sprzętu elektronicznego, dla innych – programów do nauki zawodu. Wszystko po to, by rozwijać praktyczne umiejętności i zainteresowanie pracą w branży – tłumaczy Aneta Pelczarska, dyrektor Departamentu Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Enei.
Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym dwuosobowe zespoły uczniów, we współpracy z nauczycielami, opracowywały koncepcję swojej wizji energetyki przyszłości. W drugim, finałowym etapie sześć najlepszych zespołów zaprezentowało przygotowane rozwiązania. Podczas finału zorganizowanego w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej konkursowe jury, składające się z ekspertów Enei i Politechniki Poznańskiej, wyróżniło trzy zwycięskie zespoły uczniów z Chodzieży, Połańca i Szczecina.
Konkurs „Moc na start” został objęty honorowym patronatem m.in. Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Jego celem jest promowanie wśród młodzieży wiedzy o energetyce – o nowoczesnych, innowacyjnych rozwiązaniach stosowanych w tej branży, a także o trendach i przed nią stojących wyzwaniach. Konkurs, dzięki zaangażowaniu ekspertów Enei, którzy dzielą się swoją wiedzą z uczniami, rozwija zainteresowania poznawcze i badawcze uczniów oraz ich praktyczne umiejętności.
Dla Enei współpraca ze szkołami jest istotnym elementem budowania nowoczesnego, opartego o nowe technologie i współpracę z ekspertami, szkolnictwa branżowego i technicznego. Dynamicznie rozwijający się rynek pracy wymaga od pracodawców aktywnego uczestnictwa w procesie kształcenia przyszłych specjalistów. Dlatego Enea aktywnie włącza się w rozwój kompetencji uczniów klas elektrycznych i energetycznych w szkołach należących do jej sieci patronackiej. Robi to m.in. poprzez wsparcie doposażania szkolnych pracowni, przyjmowanie uczniów na praktyki, przeprowadzanie warsztatów z doradztwa zawodowego dla uczniów i nauczycieli w ramach programu „Fajna szkoła – dobry zawód – niezła kariera” oraz organizację pokazów ratowniczych. Ponadto Grupa Enea organizuje wycieczki edukacyjne dla uczniów, m.in. na coroczne targi EXPOPOWER w Poznaniu oraz na poligon szkoleniowy Enei Operator w Łagowie (woj. lubuskie), a także wspólnie ze szkołami promuje kształcenie w zawodach takich jak technik elektryk i technik energetyk.
***
Uczestnicy konkursu:
- Zespół Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Chodzieży:
„Współpraca fotowoltaicznych źródeł energii elektrycznej z siecią niskiego napięcia”
(laureaci stypendium)
- Zespół Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie” w Połańcu:
„Ekologiczne miasto przyszłości”
(laureaci stypendium)
- Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Szczecinie:
„Wizja energetyki przyszłości”
(laureaci stypendium)
- Zespół Szkół Elektrycznych w Bydgoszczy:
„Elektromobilność w smart city”
- Zespół Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Chodzieży:
„Czy sieć smart grid na pewno jest bezpieczna”
- Technikum Energetyczne im. Henryka Zygalskiego w Poznaniu:
„Energetyka odnawialna. Czy to ma sens?”
Podziel się na: