Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności.

Uwaga. Przeglądasz artykuł starszy niż rok – informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne

Enea Połaniec założyła dębowy park z okazji 40-lecia Elektrowni Połaniec

40 sadzonek dębów, w tym sadzonka słynnego Dębu Bartek, utworzyło w okolicach Połańca nowy park, który powstał z inicjatywy Enei Połaniec. Jest to część działań proekologicznych związanych z przypadającym w 2019 r. 40-leciem Elektrowni Połaniec. W sadzeniu drzewek pomogła grupa przedszkolaków, dla których była to cenna lekcja ekologii. Projekt został zrealizowany we współpracy z Nadleśnictwem Staszów.

Park usytuowany jest przy Elektrowni Połaniec. Pierwsze, symboliczne sadzonki zostały wkopane do ziemi przez przedstawicieli Enei Połaniec i Lasów Państwowych. Swoje drzewka posadziły też dzieci, którym pomagali wolontariusze Grupy Enea.

–  Park 40-lecia Elektrowni Połaniec to żywy pomnik dla pracowników oraz mieszkańców Połańca, który  stanie się trwałym wspomnieniem minionych lat. Tak jak te drzewa teraz, kiedyś rosła Elektrownia, a wraz z nią przybywało ludzi i rozwijało się miasto oraz infrastruktura. Przez następne dziesięciolecia dęby przypominać będą o tym wyjątkowym dniu, jak i o historii Elektrowni Połaniec i jej wspaniałej, fachowej załogi – powiedział Lech Żak, prezes Enei Połaniec.

Nadleśnictwo Staszów przekazało Enei Połaniec sklonowaną sadzonkę Dębu Bartek – pomnika przyrody rosnącego w Zagnańsku, którego wiek określa się na prawie 700 lat. Sadzonka została wcześniej starannie wyhodowana przez pracowników Lasów Państwowych w ramach prowadzonego projektu ochrony, zachowania i promocji Bartka.

Niech ten dąb, rosnąc w otoczeniu swoich braci z lasów Nadleśnictwa Staszów, stanie się świadkiem i symbolem naszej wspólnej troski o dobry stan otaczającej Nas przyrody – lasów, łąk i pól, wody, ziemi i powietrza – powiedział Adam Lubera, Nadleśniczy Nadleśnictwa Staszów.

Wydarzenie wzbogaciły informacje dotyczące sadzenia, rozwoju i pielęgnacji drzew, przekazane dzieciom przez pracowników Nadleśnictwa Staszów. Dzięki temu dzieci miały okazję dowiedzieć się jak same mogą zadbać o środowisko. Nauczyły się również jak ogromną rolę w środowisku odgrywają drzewa, które pochłaniają dwutlenek węgla i wytwarzają tlen.

– Warto to robić, ponieważ im więcej drzew rośnie na Ziemi, tym lepiej dla środowiska. Chcemy edukować przyszłe pokolenia o ekologii i roli drzew – mówiła Wioletta Ziętarska z Filii nr 2 Przedszkola Publicznego w Połańcu.

Realizacja projektu „Park 40-lecia Elektrowni Połaniec” jest jednym ze społecznie odpowiedzialnych działań Enei Elektrowni Połaniec, które związane są z troską Grupy Enea o środowisko. „Park 40-lecia Elektrowni Połaniec” jest pierwszą z kilku zaplanowanych na ten rok inicjatywach realizowanych wspólnie z Lasami Państwowymi w ramach Enea Eko Projektów.