Enea podpisała porozumienie o współpracy badawczej w obszarze magazynowania energii
Enea oraz Electric Power Research Institute (EPRI) podpisały umowę, na mocy której Grupa Enea będzie uczestniczyć w programach badawczych dotyczących magazynowania energii oraz generacji rozproszonej.
Obszar współpracy obejmie wyzwania związane z magazynowaniem energii, integracją magazynów z rozproszonymi źródłami energii i mikrosieciami oraz tworzeniem nowych usług w oparciu o magazyny energii.
Dzięki udziałowi w programie, Grupa Enea będzie miała możliwość uzyskania fachowej wiedzy od EPRI oraz wymiany doświadczeń z pozostałymi uczestnikami badań. Wspólne badania pomogą zidentyfikować i ocenić korzyści płynące z wykorzystania magazynowania energii, jak również poznać nowe technologie magazynowania oraz wyciągnąć wnioski z wdrożeń i integracji w Stanach Zjednoczonych oraz innych krajach.
Udział w programie badawczym zwiększy wewnętrzne możliwości wdrożenia i wykorzystania magazynowania energii w Grupie Enea. Program badawczy obejmuje i integruje wiele działań, w tym ocenę technologii, modelowanie ekonomiczne i techniczne, mające na celu wsparcie planowania i eksploatacji sieci dystrybucyjnej oraz demonstracje technologii. Udział w programie pozwala ponadto m.in. na dostęp do szeregu narzędzi oraz wyników badań umożliwiających ocenę kosztów, wartości i ograniczeń danej technologii magazynowania energii.
Wspomniane technologie zapewnią korzyści dla systemu elektroenergetycznego, w tym zwiększoną jakość energii, efektywność operacyjną i większą integrację z odnawialnymi źródłami energii.
Grupa Enea to wicelider polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie produkcji energii elektrycznej. Zarządza pełnym łańcuchem wartości na rynku energii elektrycznej: od paliwa, poprzez produkcję energii elektrycznej, dystrybucję, sprzedaż i obsługę Klienta. Odpowiada za bezpieczne dostawy energii do 2,6 mln Klientów.
Do Enei Operator należy sieć dystrybucyjna w północno-zachodniej Polsce (ok. 1/5 powierzchni kraju). Grupa zatrudnia w całej Polsce ponad 16,1 tys. pracowników, którzy tworzą innowacyjny koncern surowcowo-energetyczny. Do Grupy należą dwie ważne elektrownie systemowe: Elektrownia Kozienice i Elektrownia Połaniec. W ramach Grupy Enea działa również Lubelski Węgiel Bogdanka – kopalnia jest głównym dostawcą surowca do należących do Grupy elektrowni. Działalność Grupy obejmuje również energetykę cieplną w zakładach w Białymstoku, Obornikach i Pile.
Grupa Enea w liczbach:
6,2 GW zainstalowanej mocy elektrycznej
391 mln ton potencjału 3 obszarów koncesyjnych
122,4 tys. km linii dystrybucyjnych wraz z przyłączami
Ponad 16,1 tys. Pracowników
2,6 mln Klientów
Electric Power Research Institute, Inc. (EPRI, www.epri.com) prowadzi prace badawczo-rozwojowe związane z wytwarzaniem, dostarczaniem i użytkowaniem energii elektrycznej. Jest to niezależna organizacja non-profit, skupiająca naukowców i inżynierów ze środowisk akademickich i przemysłowych, aby pomóc w rozwiązywaniu problemów związanych z energią elektryczną, m.in. niezawodnością, wydajnością, przystępnością cenową, zdrowiem, bezpieczeństwem i środowiskiem. Członkowie zrzeszeni w EPRI stanowią ok. 90% podmiotów wytwarzających i dostarczających energie elektryczną w Stanach Zjednoczonych, a międzynarodowe uczestnictwo obejmuje ponad 30 krajów. Główne biura i laboratoria EPRI znajdują się w Palo Alto w Kalifornii, Charlotte (Karolina Północna), Knoxville (Tennessee) i Lenox (Massachusetts).
Podziel się na: