Gnieźnieński Park Trzech Kultur rozbłysnął tysiącami świątecznych światełek. Iluminację na terenie zrewitalizowanego parku uroczyście zapalili Tomasz Budasz, prezydent Gniezna oraz Mariusz Kądziołka, prezes Enei Oświetlenie. Będzie ona ozdobą miasta i parku przez cały okres świąteczno-noworoczny. Jej wykonaniem i montażem zajęła się Enea Oświetlenie.

Świąteczny nastrój na dobre zagościł już w Gnieźnie. Główne ulice zostały ozdobione świetlnymi dekoracjami. Nowością jest instalacja w Parku Trzech Kultur, który na nowo został udostępniony mieszkańcom. Odwiedzający to miejsce będą mogli podziwiać rzeźby świetlne stworzone z kilkudziesięciu tysięcy energooszczędnych lampek. Do ich wykonania zużyto ponad 10 kilometrów kurtyn, łańcuchów i węży świetlnych. Z ponad 180 tysięcy punktów świetlnych powstały bajkowe instalacje, m.in. prezenty i bramy świetlne otoczone girlandami. Najbardziej okazałą z nich jest wysoka na pięć metrów karoca. Jest też podświetlany tron Świętego Mikołaja, który po zmroku będzie dużą atrakcją nie tylko dla najmłodszych.

Bardzo się cieszę, że wspólnie z miastem Gniezno możemy sprawić radość mieszkańcom i przyczynić się do stworzenia niepowtarzalnego świątecznego nastroju. Iluminacja świetlna w Gnieźnie powstała z wykorzystaniem najnowszych, energooszczędnych i ekologicznych technologii – powiedział Mariusz Kądziołka, prezes Enei Oświetlenie. – Zachęcam do wieczornego spaceru, podczas którego w pełni będzie można podziwiać świąteczne dekoracje – dodał.

Dzisiejsze otwarcie cieszy podwójnie, po pierwsze dlatego, że otwieramy park, który – nareszcie funkcjonalny i bezpieczny – będzie służył mieszkańcom, a po drugie mamy tu świąteczne iluminacje dzięki Enei, której bardzo dziękuję. Do tej pory na gnieźnieńskich osiedlach nie było aż tak świątecznego klimatu – mówił Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

Park Trzech Kultur, zlokalizowany w samym sercu osiedla Tysiąclecia, był rewitalizowany od marca 2018 r. Pojawiły się nowe ścieżki, elementy małej architektury (ławki, krzesła, stojaki rowerowe), siłownia zewnętrzna, stolik do gry w szachy i plac zabaw. Posadzono nowe drzewa i krzewy, park zyskał 2,8 ha powierzchni nowych trawników. Dookoła powstała ścieżka pieszo-rowerowa, a przy nowym wejściu od ul. Roosevelta pojawiły się trzy szklane, podświetlane tablice informacyjne z rysem historycznym parku.

Bożonarodzeniową instalację w Parku Trzech Kultur będzie można oglądać do końca stycznia.