Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności.

Uwaga. Przeglądasz artykuł starszy niż rok – informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne

Poznaliśmy zwycięzców Enei Akademii Talentów

Jury, w skład którego weszli m.in. przedstawiciele świata nauki, sztuki i sportu oraz internauci wybrali zwycięzców pierwszej edycji Enei Akademii Talentów. W gronie najlepszych, którym Fundacja Enea przekaże stypendia i granty znalazło się 22 uczniów oraz 9 szkół.

Do Enei Akademii Talentów zgłaszali się uczniowie ze szkół podstawowych (od V klasy wzwyż) i gimnazjalnych, którzy prezentowali swoje talenty oraz publiczne szkoły podstawowe i gimnazjalne z pomysłami na projekty wspierające rozwój zainteresowań uczniów. Programem objęte były dzieci z obszarów, na których Grupa Enea jest szczególnie aktywna biznesowo. Zgłaszano projekty szkolne i indywidualne w trzech kategoriach: nauka, sztuka i sport.

Najlepszych uczniów wskazało jury oraz internauci. W gronie zwycięzców znalazło się 22 młodych ludzi, 11 ze szkół podstawowych i tyle samo ze szkół gimnazjalnych. W obu kategoriach wiekowych wybrano laureatów w dziedzinie nauka, sztuka i sport – podkreślił Sławomir Krenczyk, prezes Fundacji Enea. Stypendyści to uczniowie ze szkół miejskich i wiejskich, m.in. z Bieżynia, Bydgoszczy, Goleniowa, Lublina, Połańca, Poznania, Santocka, Stargardu, Szczecina, Zielonej Góry i Zwolenia.

To najlepsi z najlepszych, którzy zachwycili nas swoimi talentami, dojrzałością i chęcią dalszego rozwoju – dodał Krenczyk. Wśród nich są pasjonaci historii, matematyki, przyszli programiści, muzycy, miłośnicy rysunku i fotografii, trenujący karate, lekkoatletykę czy koszykówkę. Wszyscy otrzymają stypendia w wysokości 3 000 zł, które w całości będą mogli przeznaczyć na rozwój swoich umiejętności  i pasji.

Szkoły zostały wyłonione przez internautów – głosowanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, a najlepiej oceniane projekty zdobyły ponad 40 000 głosów. Wybrane placówki otrzymają granty o wartości 10 000 zł na realizację projektów rozwijających zainteresowania swoich uczniów. Wśród nagrodzonych są szkoły z Białegostoku, Bydgoszczy, Gorzowa Wielkopolskiego, Międzyrzecza, Opactwa, Poznania, Śremu i Zalasewa.

Cieszymy się, że praca włożona w przygotowanie projektu i zadanie konkursowe zaowocowały zajęciem premiowanego miejsca w finale konkursu. Tym bardziej, że jesteśmy przekonani, że jego realizacja przyniesie naszym uczniom dużo radości – powiedziała Joanna Dłuska, koordynatorka projektu ze Szkoły Podstawowej nr 53 w Bydgoszczy, do której uczęszczają uczniowie niewidomi i słabo widzący. – Dziękujemy wszystkim, którzy się zaangażowali, głosowali, a także Enei za pomysł wspierania tego i podobnych projektów – dodała Dłuska. Dzięki grantowi uczniowie tej szkoły wezmą udział w warsztatach „Świat filmu w świecie słowa”, w czasie których poznają zasady opisywania filmów i stosowania audiodeskrypcji.

Za sprawą Enei Akademii Talentów młodzi konstruktorzy z Gorzowa Wielkopolskiego będą mogli rozwijać swoje kompetencje informatyczne i techniczne, a uczniowie z Zalasewa – doskonalić umiejętności wioślarskie. Szkoła w Opactwie, która nie ma hali gimnastycznej, zakupi profesjonalny sprzęt do ćwiczeń, by uczniowie mogli przygotowywać się do rywalizacji w zawodach sportowych. W poznańskiej szkole „Łejery” powstanie przyszkolny ogródek meteorologiczny, a młodzież będzie obserwować pogodę za pomocą profesjonalnej aparatury. Dzieci z białostockiej podstawówki zrealizują projekt plastyczny „Cztery pory roku na Podlasiu”, uczniowie z Międzyrzecza będą badać jakość wody w pobliskich rozlewiskach, a w bydgoskim gimnazjum zorganizowane zostaną zawody sportowe dla niepełnosprawnych uczniów. W Śremie powstanie escape room „Ku wolności” – młodzi twórcy zaaranżują wnętrze nawiązujące do okresu odzyskania przez Polskę niepodległości, wymyślą zadania i wyzwania dla graczy.

Cieszymy się bardzo z wygranej. Rywalizacja przy głosowaniu była bardzo zacięta, ale wspólna mobilizacja dała zwycięski efekt – podkreśliła Katarzyna Zegar, uczennica klasy III śremskiego gimnazjum.

Pierwsi stypendyści Enei Akademii Talentów udowadniają, że nasza młodzież jest kreatywna, ma ogromny potencjał, chce się rozwijać i swoim entuzjazmem oraz działaniami może inspirować innych do podejmowania ciekawych inicjatyw. Taki właśnie jest nasz cel. Grupa Enea, chcąc być blisko społeczności lokalnych, w których jest osadzona, wspiera je i aktywizuje na różnych płaszczyznach działania. Uczestnicy pierwszej edycji Enei Akademii Talentów przekonali nas, że warto inwestować w młode talenty i wspierać je w rozwoju i doskonaleniu, inspirować innych do działania – dodał Sławomir Krenczyk.

Organizatorami akcji Enea Akademia Talentów są Fundacja Enea oraz Enea SA. Patronat honorowy objęli: Minister Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, Zachodniopomorski Kurator Oświaty, Świętokrzyski Kurator Oświaty, Podkarpacki Kurator Oświaty, Lubuski Kurator Oświaty oraz Lubelski Kurator Oświaty.

Informacje o programie, lista zwycięzców oraz prezentacje ich projektów znajdują się na stronie https://www.enea.pl/pl/akademiatalentow.

 

Lista zwycięskich szkół:

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Juliusza Słowackiego, Białystok
  • Szkoła Podstawowa nr 53, Bydgoszcz
  • Gimnazjum nr 43, Bydgoszcz
  • Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Sportowymi im. Szarych Szeregów, Gorzów Wielkopolski
  • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Powstańców Wielkopolskich, Międzyrzecz
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Opactwo
  • Szkoła Podstawowa nr 83 "Łejery" im. Emilii Waśniowskiej, Poznań
  • Zespół Szkół Katolickich, Śrem
  • Szkoła Podstawowa nr 2, Zalasewo