Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności.

Uwaga. Przeglądasz artykuł starszy niż rok – informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne

„Dobra Energia ponad Granicami” dla dzieci z Litwy

Pięćdziesięcioro dzieci z Litwy wraz z trójką opiekunów odwiedziło Polskę na zaproszenie Fundacji Enea i Caritas Archidiecezji Poznańskiej. W trakcie dziesięciodniowego pobytu mieli okazję zwiedzić m.in. Bramę Poznania, Katedrę Poznańską, Pałac w Rogalinie, Muzeum w Szreniawie i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wizyta dzieci w Polsce to część projektu „Dobra Energia ponad Granicami”, który ma na celu m.in. szerzenie polskiej tradycji, historii i języka na Litwie oraz budowanie więzi przyjaźni pomiędzy młodymi Polakami na Litwie i w kraju.

Ideą projektu „Dobra Energia ponad Granicami” jest zachęcenie rodziców dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia do wyboru polskich szkół oraz nauki języka polskiego, polskiej historii, kultury oraz tradycji, budujących więź z Ojczyzną. Przez tę inicjatywę twórcy projektu chcą podtrzymywać polską tożsamość. Dlatego Fundacja Enea wraz z Caritas Archidiecezji Poznańskiej zorganizowała dla dzieci z Litwy 10-dniowy turnus w ośrodku charytatywno-wypoczynkowych Bojanowe Gniazdo w Zaniemyślu.

– To jest szczególny turnus bo przeznaczony dla dzieci pochodzenia polskiego z Litwy, z okręgu wieleńskiego. Dzięki naszemu partnerowi Enei udało się zaprosić 53 dzieci wraz z opiekunami – powiedział ks. Waldemar Hanas, dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

– Dla nas jest to duża satysfakcja, że możemy pomóc tym dzieciom. To owoc patriotyzmu i tej dobrej energii ponad granicami – powiedział Andrzej Kojro, prezes Enei Operator, inicjator projektu.

Mam nadzieję, że przyjazd gości z Wileńszczyzny stał się początkiem wielu nowych przyjaźni z rówieśnikami z Wielkopolski. To jeden z celów naszej akcji, by łączyć młodych ludzi z tych regionów – powiedział Sławomir Krenczyk, prezes Fundacji Enea.

Dzieci z Litwy na brak atrakcji i nudę narzekać z pewnością nie mogły. Ich czas wypełniony był wycieczkami, spotkaniami z nowymi przyjaciółmi, warsztatami i grami. By goście z Litwy mogli lepiej poznać historie Polski wybrali się na wycieczkę śladami pierwszych Piastów, odwiedzili Bramę Poznania ICHOT, muzeum Genius Loci i Katedrę Poznańską. Nie mogło też zabraknąć wizyty w skansenie Biskupin i w Katedrze Gnieźnieńskiej. Dzieci uczestniczyły także w przedstawieniu "Orzeł i Krzyż" - największym widowisku historycznym w Polsce, odbywającym się w Parku Dzieje w Murowanej Goślinie. Miały także okazję zwiedzić poznańską starówkę i Muzeum Rogala, gdzie poznały sposób produkcji rogala świętomarcińskiego według oryginalnej receptury.

– Dzieci bardzo chętnie się zgłosiły by przyjechać do Polski. Staraliśmy się by pojechały te, które mają w domu gorsze warunki. Niektóre z tych dzieci nigdy nie wyjechały na prawdziwe wakacje, nigdy nie były w Polsce. Nie da się określić słowami jak wspaniale się tu o nas troszczą. Nie zdążymy nawet o czymś pomyśleć, a już wszystko jest wspaniale zorganizowane. Nie ma odpoczynku, ale to dla nas bardzo radosny czas – powiedziała Lidia Wojtkiewicz, opiekunka kolonii.

Przebywający z dziećmi nauczyciele z Litwy mieli także okazję uczestniczyć w specjalnie dla nich zorganizowanych, przez Katolickie Centrum Edukacji i Kultury, szkoleniach,  m.in. z dydaktyki i metodyki, które odbyły się w Zespole Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Śremie. Fundacja Enea wraz z Caritas zorganizowała także dla gości piknik integracyjny w Zaniemyślu. Nie zabrakło warsztatów z malowania kubków, pokazów rzemiosła, strzelania z łuku, a także grillowania, pływania kajakiem po Jeziorze Raczyńskim i przeprawy na Wyspę Edwarda. Był to niezwykły dzień, wypełniony zabawą, dzieleniem się opowieściami o życiu w Polsce i Litwie oraz zawieranymi nowymi znajomościami. Na zakończenie wizyty w Polsce dzieci wraz z opiekunami odwiedziły Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Na Litwę zabiorą ze sobą wiele wspomnień.

– Mam bardzo dużo dobrych wrażeń z tego wyjazdu, fajne jest to, że mogliśmy tu poznać dużo nowych przyjaciół – powiedziała Gabriela, uczestniczka kolonii. - Było świetnie! Chciałabym pojechać na taki obóz jeszcze raz – dodała.

– Tęsknie za Wilnem, ale za Polską też będę tęsknić i chciałabym wrócić. W Polsce miałam okazję poznać najmilszych i bardzo serdecznych ludzi. Właśnie dzięki nim miałam tak wspaniałe wakacje w Polsce – powiedziała Paulina, uczestniczka kolonii.

– Mieliśmy tu wiele ciekawych wycieczek i warsztatów. Wieczorem często organizowano dla nas ognisko. Bardzo dziękuję Caritas i Enei za ten piękny obóz – powiedział Robert.

– Jestem pod ogromnym wrażeniem wyjazdu do Polski i zapamiętam te wakacje na długo. Zaskoczył mnie tak obfity program, zobaczyliśmy bardzo dużo jak na tak krótki czas. Jestem zachwycona wszystkim co zorganizowano dla nas – powiedziała Emilia.

Poprzez inicjatywę „Dobra Energia ponad Granicami” Fundacja Enea wraz z Caritas Archidiecezji Poznańskiej chce krzewić polską tożsamość, język, kulturę i tradycję wśród młodych Polaków mieszkających na Litwie. Dlatego też, oprócz zorganizowania ich wizyty w Polsce, Fundacja Enea cały czas prowadzi zbiórkę książek, które zostaną wysłane do polskich szkół na Litwie.