Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności.

Uwaga. Przeglądasz artykuł starszy niż rok – informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne

Enea Połaniec – nowa spółka Grupy Enea

Enea Elektrownia Połaniec (Enea Połaniec) to nowa nazwa spółki zarządzającej Elektrownią Połaniec, którą Enea kupiła od francuskiego ENGIE. Po finalizacji transakcji, Enea rozpoczyna proces włączenia Połańca do innowacyjnego koncernu surowcowo-energetycznego. Funkcjonowanie Enei Połaniec w strukturach  Grupy pozwoli na realizację synergii w oparciu o wydobywczo-wytwórczy obszar Kozienice-Bogdanka-Połaniec. Enea w środę podsumowała transakcję podczas konferencji prasowej w Warszawie, w której wziął udział minister energii Krzysztof Tchórzewski.

– Zakup Elektrowni Połaniec przez Grupę Enea wpłynie na poprawę bezpieczeństwa energetycznego i pewność dostaw do odbiorców końcowych.  Wpisuje się również w realizację nowej strategii rozwoju spółki – powiedział Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

– Składam gratulacje zespołom zaangażowanym w tę ważną dla Polski transakcję. Dzięki przejęciu Połańca, Enea staje się wiceliderem na rynku energii elektrycznej w Polsce – dodał minister Tchórzewski.

Elektrownia Połaniec to jedna z młodszych elektrowni systemowych w Polsce i największy tego typu obiekt w południowo-wschodniej Polsce. Enea za ok. 1,26 mld zł pozyskała ważną elektrownię, która przeszła w ostatnich latach wart ok. 1,5 mld zł intensywny program modernizacyjny. W Połańcu działa osiem bloków energetycznych o łącznej mocy 1,9 GW.

– Inwestycja jest zgodna z naszą Strategią Rozwoju i potwierdza ważną rolę Enei w budowaniu bezpieczeństwa energetyczne kraju oraz wpisuje się w politykę energetyczną państwa. Enea Połaniec staje się ważną częścią naszej Grupy. Do ok. 15 tys. specjalistów pracujących w Enei w całej Polsce, dołączyła doświadczona kadra z Połańca. Od dziś, przez następnych wiele lat, już razem z Pracownikami Enei Połaniec będziemy budować innowacyjny koncern surowcowo-energetyczny – podkreślił Mirosław Kowalik, prezes Enei.

– Głównym celem dla Elektrowni Połaniec na najbliższe kilka lat będzie pełne wykorzystanie potencjału wytwarzania. Elektrownia spełnia wszystkie obowiązujące standardy środowiskowe i jest dostosowana do wymogów dyrektywy IED. W związku z planowanym wejściem w życie konkluzji BAT planujemy szczegółową analizę zakresu inwestycji, ale teraz skupimy się na operacyjnym zintegrowaniu Połańca z Grupą Enea – dodał prezes Kowalik.

W najbliższych tygodniach Enea Połaniec w formalny sposób przystąpi do Grupy Enea. Już teraz rozpoczyna się ewolucyjny proces integracji spółki z Grupą. Obowiązujące w Enei procedury i zasady będą wdrażanie w Elektrowni Połaniec. Dzięki temu Grupa będzie mogła zacząć korzystać z synergii jakie niesie ze sobą inwestycja i powstanie wydobywczo-wytwórczego obszaru Kozienice-Bogdanka-Połaniec.

Teraz Kozienice i Połaniec, dwie elektrownie systemowe należące do Enei, będą miały wspólny zespół tradingowy i wspólne zarządzanie portfelowe. Korzyścią dla Grupy będzie też sprawniejsze zarządzanie logistyką surowców w obszarze Kozienice-Bogdanka-Połaniec, a także wspólne zakupy biomasy dla EC Białystok i Elektrowni Połaniec. Oparty o własny surowiec, efektywny kosztowo i operacyjnie obszar będzie także wzmacniał bezpieczeństwo energetyczne kraju i pewność dostaw energii dla Klientów Enei. Przyniesie również pozytywne efekty dla społeczności regionu.

Wejście Elektrowni Połaniec do polskiego koncernu surowcowo-energetycznego to wzmocnienie pozycji jednego z najważniejszych zakładów pracy w regionie. Enea jako firma odpowiedzialna społecznie angażuje się i wspiera społeczności lokalne, a także sport i kulturę. Enea ma już w planach zaangażowanie społeczne w okolicach Połańca związane z aktywnością sportową młodzieży. Przy współpracy z klubem Stal Mielec zorganizowana zostanie Regionalna Liga Młodzieżowa Enea Cup w piłce ręcznej. Będzie to jedna z odsłon realizowanego z powodzeniem przez Eneę programu „Enea Akademia Sportu”.

Grupa Enea to jeden z liderów polskiego rynku elektroenergetycznego. Zarządza pełnym łańcuchem wartości: od węgla w kopalni po gniazdko w domu Klienta. Odpowiada za bezpieczne dostawy energii dla 2,5 mln Klientów.