Enea Elektrownia Połaniec (Enea Połaniec) to nowa nazwa spółki zarządzającej Elektrownią Połaniec, którą Enea kupiła od francuskiego ENGIE. Po finalizacji transakcji, Enea rozpoczyna proces włączenia Połańca do innowacyjnego koncernu surowcowo-energetycznego. Funkcjonowanie Enei Połaniec w strukturach  Grupy pozwoli na realizację synergii w oparciu o wydobywczo-wytwórczy obszar Kozienice-Bogdanka-Połaniec. Enea w środę podsumowała transakcję podczas konferencji prasowej w Warszawie, w której wziął udział minister energii Krzysztof Tchórzewski.

– Zakup Elektrowni Połaniec przez Grupę Enea wpłynie na poprawę bezpieczeństwa energetycznego i pewność dostaw do odbiorców końcowych.  Wpisuje się również w realizację nowej strategii rozwoju spółki – powiedział Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

– Składam gratulacje zespołom zaangażowanym w tę ważną dla Polski transakcję. Dzięki przejęciu Połańca, Enea staje się wiceliderem na rynku energii elektrycznej w Polsce – dodał minister Tchórzewski.

Elektrownia Połaniec to jedna z młodszych elektrowni systemowych w Polsce i największy tego typu obiekt w południowo-wschodniej Polsce. Enea za ok. 1,26 mld zł pozyskała ważną elektrownię, która przeszła w ostatnich latach wart ok. 1,5 mld zł intensywny program modernizacyjny. W Połańcu działa osiem bloków energetycznych o łącznej mocy 1,9 GW.

– Inwestycja jest zgodna z naszą Strategią Rozwoju i potwierdza ważną rolę Enei w budowaniu bezpieczeństwa energetyczne kraju oraz wpisuje się w politykę energetyczną państwa. Enea Połaniec staje się ważną częścią naszej Grupy. Do ok. 15 tys. specjalistów pracujących w Enei w całej Polsce, dołączyła doświadczona kadra z Połańca. Od dziś, przez następnych wiele lat, już razem z Pracownikami Enei Połaniec będziemy budować innowacyjny koncern surowcowo-energetyczny – podkreślił Mirosław Kowalik, prezes Enei.

– Głównym celem dla Elektrowni Połaniec na najbliższe kilka lat będzie pełne wykorzystanie potencjału wytwarzania. Elektrownia spełnia wszystkie obowiązujące standardy środowiskowe i jest dostosowana do wymogów dyrektywy IED. W związku z planowanym wejściem w życie konkluzji BAT planujemy szczegółową analizę zakresu inwestycji, ale teraz skupimy się na operacyjnym zintegrowaniu Połańca z Grupą Enea – dodał prezes Kowalik.

W najbliższych tygodniach Enea Połaniec w formalny sposób przystąpi do Grupy Enea. Już teraz rozpoczyna się ewolucyjny proces integracji spółki z Grupą. Obowiązujące w Enei procedury i zasady będą wdrażanie w Elektrowni Połaniec. Dzięki temu Grupa będzie mogła zacząć korzystać z synergii jakie niesie ze sobą inwestycja i powstanie wydobywczo-wytwórczego obszaru Kozienice-Bogdanka-Połaniec.

Teraz Kozienice i Połaniec, dwie elektrownie systemowe należące do Enei, będą miały wspólny zespół tradingowy i wspólne zarządzanie portfelowe. Korzyścią dla Grupy będzie też sprawniejsze zarządzanie logistyką surowców w obszarze Kozienice-Bogdanka-Połaniec, a także wspólne zakupy biomasy dla EC Białystok i Elektrowni Połaniec. Oparty o własny surowiec, efektywny kosztowo i operacyjnie obszar będzie także wzmacniał bezpieczeństwo energetyczne kraju i pewność dostaw energii dla Klientów Enei. Przyniesie również pozytywne efekty dla społeczności regionu.

Wejście Elektrowni Połaniec do polskiego koncernu surowcowo-energetycznego to wzmocnienie pozycji jednego z najważniejszych zakładów pracy w regionie. Enea jako firma odpowiedzialna społecznie angażuje się i wspiera społeczności lokalne, a także sport i kulturę. Enea ma już w planach zaangażowanie społeczne w okolicach Połańca związane z aktywnością sportową młodzieży. Przy współpracy z klubem Stal Mielec zorganizowana zostanie Regionalna Liga Młodzieżowa Enea Cup w piłce ręcznej. Będzie to jedna z odsłon realizowanego z powodzeniem przez Eneę programu „Enea Akademia Sportu”.

Grupa Enea to jeden z liderów polskiego rynku elektroenergetycznego. Zarządza pełnym łańcuchem wartości: od węgla w kopalni po gniazdko w domu Klienta. Odpowiada za bezpieczne dostawy energii dla 2,5 mln Klientów.