Najlepszy projekt w Konkursie ENERGIA+ !nnowacje został wybrany
To pierwszy taki konkurs w kraju. Inicjatywa miała pobudzić innowacyjność w Polsce i tak się stało. Autorzy wybranego projektu mogą otrzymać łącznie 1 mln złotych finansowania na rozwój swojego pomysłu.
Organizatorzy czekali na pomysły, które w ciągu 2-3 lat będzie można wprowadzić w życie. Zgłoszono ponad 30 wartościowych projektów, które zostały wnikliwie sprawdzone przez Komisję Konkursową, w skład której weszli eksperci Polskiego Instytut Badań i Rozwoju, Funduszu GIZA Polish Ventures oraz Enei.
– Innowacje oraz nowe technologie to dla nas niezwykle ważny kierunek rozwoju. Chcemy tworzyć i wzmacniać relacje nauki i biznesu – wyjaśnia prezes Enei, Krzysztof Zamasz. – Angażujemy się w liczne projekty mające na celu pobudzanie innowacji w energetyce i całej gospodarce. Wyłoniony w finale konkursu projekt ma duży potencjał komercyjnego rozwoju. Chcemy go przetestować w naszej spółce dystrybucyjnej - dodaje.
Wybrany projekt dotyczy możliwości zautomatyzowania sposobu prowadzenia inspekcji linii wysokiego napięcia, poprawiającego niezawodność i bezpieczeństwo funkcjonowania kluczowych elementów sieci dystrybucyjnej. Konieczność skrócenia liczby i czasu trwania przerw awaryjnych wymaga od operatorów sieciowych dbałości o zarządzany majątek i bieżącej wiedzy o jego stanie technicznym. Prowadzenie ręcznych inspekcji coraz częściej nie wystarcza do zapewnienia niezawodnego i bezpiecznego dostarczanie energii, szczególnie na kluczowych liniach napowietrznych wysokiego napięcia, stanowiących kręgosłup sieci.
Pomysłodawcami wybranego rozwiązania są młodzi ludzie, absolwenci i studenci uczelni technicznych o profilach: automatyka i robotyka oraz inżynieria materiałowa. Uczestniczą w licznych projektach badawczych i konkursach, w tym m.in. największym w Polsce turnieju robotów mobilnych Robomaticon. Połączenie wiedzy, doświadczenia i pasji młodych polskich naukowców oraz możliwości współpracy z fachowcami z elektroenergetyki i funduszy Venture Capital powinno zdecydowanie podnieść szanse na sukces rynkowy pomysłu.
Projekt został doceniony ze względu na: innowacyjność proponowanego rozwiązania, zgodność ze Strategią Grupy Enea, możliwość przetestowania proponowanych rozwiązań w oparciu o infrastrukturę Enei Operator oraz największy potencjał komercjalizacji. Pozostałe propozycje, które znalazły się w gronie finalistów obejmowały obszary wytwarzania i dystrybucji energii elektrycznej oraz efektywności energetycznej.
Kolejnym krokiem będzie przeprowadzenie szczegółowych analiz wybranego projektu pod kątem prawnym, technologicznym, własności intelektualnej i przemysłowej. Jeżeli wyniki analiz będą pozytywne, strony rozpoczną ustalanie warunków transakcji, a następnie utworzą spółkę, która zostanie wyposażona przez organizatorów konkursu w niezbędne środki finansowe (w drodze inwestycji kapitałowej).
- Wyłonienie zwycięzcy nie kończy naszych poszukiwań nowatorskich rozwiązań dla energetyki – podkreśla Krzysztof Zamasz. – Podjęliśmy decyzję o utworzeniu w Grupie funduszu venture capital, dzięki czemu już wkrótce zaczniemy aktywnie poszukiwać wsparcia finansowego i organizacyjnego dla pomysłów polskich naukowców, które będziemy chcieli wdrażać u siebie.
Podziel się na: