mistrzynie papaya quick @k35photo 029

Pokaz przedpremierowy filmu „Mistrzynie” w Westfield Arkadia – siła kobiet na ekranie i poza nim. Enea sponsorem głównym produkcji.

22 kwietnia w warszawskim kinie w Westfield Arkadia odbył się pokaz przedpremierowy filmu dokumentalnego „Mistrzynie”, którego bohaterkami są wybitne polskie sportsmenki. Wydarzenie zgromadziło ponad 700 osób reprezentujących świat sportu, mediów, kultury oraz biznesu. Produkcję wspiera Enea – sponsor główny, Orlen – mecenas filmu oraz Westfield – partner filmu.

Gospodarzami wieczoru byli przedstawiciele producenta – Papaya Films oraz partnerów filmu: Enei,  Orlenu i Westfield Arkadia. Pokaz przedpremierowy cieszył się dużym zainteresowaniem i przyciągnął wielu widzów, nie zabrakło przedstawicieli świata sportu, mediów oraz partnerów projektu.

– Od lat wspieramy inicjatywy, które mają moc zmieniania świata. A sport jest jedną z tych przestrzeni, w której takie wartości, jak wytrwałość, pasja i pokonywanie własnych ograniczeń są szczególnie ważne. Transformacja, także ta społeczna, wymaga odwagi. W Enei wiemy to doskonale – każdego dnia działamy na rzecz transformacji energetycznej, która zmienia kraj. I właśnie dlatego naturalnie włączamy się we wspieranie realnych możliwości dla kobiet – w sporcie, w nauce, w kulturze. Nie czekamy. Działamy – powiedziała Dalida Gepfert, wiceprezeska Enei ds. korporacyjnych.

– Film „Mistrzynie” pokazuje, że kluczowe zwycięstwa nie zawsze dzieją się na sportowych arenach z medalem na szyi. Są to momenty przełamywania własnych granic, walka z uprzedzeniami i trudne decyzje, które kształtują charakter. Wspierając produkcję tego filmu, chcemy promować inkluzywność w sporcie, inspirować małe dziewczynki i pokazywać, że marzenia o zostaniu mistrzynią są możliwe do spełnienia. Chcielibyśmy, żeby „Mistrzynie” dotarły ze swoją misją do szkół, lokalnych, amatorskich klubów sportowych, do naszych domów – wszędzie tam, gdzie rosną przyszłe liderki i bohaterki – powiedziała Magdalena Bartoś, wiceprezes ds. finansowych ORLEN S.A.

Cieszymy się, że na premierę tej wyjątkowej produkcji mogliśmy zaprosić gości do Westfield Arkadia, gdzie na co dzień robimy wszystko, aby centrum było miejscem otwartym, bezpiecznym, w którym każdy, niezależnie od wieku, tożsamości czy statusu społecznego, czuje się szanowany i akceptowany. Zależy nam, aby dzięki naszemu partnerstwu inspirujące historie polskich sportowczyń dotarły do jak najszerszej publiczności, dlatego już teraz zapraszamy 3 lipca na Westfield Summer Festival, podczas, którego odbędzie się bezpłatny pokaz filmu „Mistrzynie–powiedział Piotr Brzozowicz, General Manager Westfield Arkadia.

Bohaterki i twórczynie filmu, dzieląc się refleksjami na temat pracy nad dokumentem, podkreślały, że „Mistrzynie” to nie tylko film o sukcesach, ale przede wszystkim o drodze, która do nich prowadzi – często wyboistej, pełnej wyzwań i walki o własne miejsce.

– Mistrzostwo to ogromna odpowiedzialność, bo za każdym medalem stoi nie tylko indywidualna praca, lecz także wsparcie bliskich, rodziny, sztabu oraz całego systemu – powiedziała Justyna Górniak, producentka kreatywna.

Zaś Róża Kozakowska, jedna z bohaterek filmu podkreśliła, jak ważne jest pokazywanie kobiet – mistrzyń, które mogą stać się inspiracją dla kolejnych pokoleń: – Od zawsze słyszysz, że dziewczynki są delikatne. Że sport to nie ich świat. Że nie mają tej samej siły, odwagi, wytrwałości. A my? My pokazujemy, że to nieprawda.

Film „Mistrzynie” ukazuje wielobarwność i dynamikę kobiecego sportu poprzez sześć poruszających historii – olimpijek i paralimpijek – zawodniczek z różnych dyscyplin i na różnych etapach kariery. Bohaterki mówią szczerze o swojej drodze do sukcesu – nie tylko przez pryzmat zdobytych medali, ale przede wszystkim mając na uwadze wartości, kompetencje i cechy charakteru, które kształtują zarówno ich sportowe osiągnięcia, jak i codzienność.

Ada Sułek-Schubert – wieloboistka, która w swojej sportowej drodze mierzy się z presją i oczekiwaniami, poszukując równowagi między rywalizacją a życiem prywatnym. 

Aleksandra i Natalia Kałuckie – siostry bliźniaczki, które podbijają świat wspinaczki sportowej. Ich relacja i wzajemne wsparcie to opowieść o sile siostrzeństwa i dążeniu do mistrzostwa w atmosferze pełnego zaufaniu.

Karolina Naja – jedna z najbardziej utytułowanych polskich olimpijek, wielokrotna medalistka w kajakarstwie. Łączy karierę sportową na najwyższym poziomie z rolą mamy, pokazując, że pasja i macierzyństwo mogą iść w parze.

Róża Kozakowska – lekkoatletka i paralimpijka, mistrzyni świata w rzucie maczugą. Jej historia to przykład niezłomności i odwagi – nie tylko w sporcie, ale i w życiu codziennym.

Natalia Partyka – ikona  tenisa stołowego, która startuje zarówno w igrzyskach olimpijskich, jak i paralimpijskich. Jej historia pokazuje, że ograniczenia istnieją tylko w naszej głowie, a prawdziwa siła płynie z pasji i determinacji.

Za produkcję filmu odpowiada Papaya Films, studio znane z dokumentów o czołowych polskich sportowcach takich jak Robert Lewandowski, Jakub Błaszczykowski czy Wojciech Szczęsny. Jak zapowiadają producenci, „Mistrzynie” będą jednak zupełnie innym dokumentem niż te o piłkarzach – skoncentrowany nie na samych postaciach, ale na sporcie i jego fenomenie. Reżyserką dokumentu jest, wielokrotnie nagradzana na festiwalach w Polsce i za granicą, Justyna Tafel.

„Upór to korzeń sukcesu” Natalia Kałucka

Film składa się siedmiu rozdziałów: Ambicja, Odporność, Upór, Moc, Flow, Sukces oraz Mistrzostwo.  Każda z części pokazuje inną stronę mistrzostwa bohaterek. Widzimy jak dziewczyny od najmłodszych lat stawiały sobie ambitne cele mimo trudnych początków i często braku wsparcia. Widzimy ich siłę, gdy pokonują kryzysy, kontuzje oraz trudne chwile związane z presją otoczenia. Śledzimy, jak wytrwałość i niezłomność pozwoliły im przezwyciężyć liczne przeciwności na drodze do sukcesu. Natomiast rozdziały „Moc” i „Flow” dotyczą metafizycznego aspektu sportu, chwil, w których umysł i ciało działają w pełnej harmonii, dając bohaterkom siłę i pewność siebie.

„Chciałabym, żeby dziewczynki były na starcie traktowane tak samo, jak chłopcy” Natalia Partyka

Oprócz indywidualnych historii bohaterek, twórcy odnoszą się również do globalnych zjawisk, takich jak nierówność płci w sporcie. Pokazując w filmie najważniejsze dane, zwracają uwagę na m.in. mniejszy dostęp dziewczynek do zajęć sportowych w porównaniu do chłopców, wyższy wskaźnik rezygnacji z aktywności fizycznej w okresie dojrzewania oraz korzyści zdrowotne i społeczne wynikające z uprawiania sportu. Film porusza również kwestie zawodniczek, które są równocześnie matkami, dla których Międzynarodowy Komitet Olimpijski wprowadził zmiany w zasadach kwalifikacji oraz rosnącą obecność kobiet w mediach i sponsorowanych rywalizacjach. „Mistrzynie” ukazują, jak te zjawiska wpływają na bohaterki i przyczyniają się do zmian w sporcie.

Po zakończonym pokazie, licznie zgromadzeni goście mieli okazję wziąć udział w inspirującej rozmowie z twórczyniami i bohaterkami filmu. Miały one okazję opowiedzieć o kulisach produkcji, przeciwnościach, które pokonały w drodze do mistrzostwa oraz o nadziejach związanych z premierą filmu.

Film „Mistrzynie” zostanie zaprezentowany szerokiej publiczności podczas 21. edycji Festiwalu Millennium Docs Against Gravity – jednego z najważniejszych wydarzeń filmowych w Polsce poświęconego filmom dokumentalnym. Premierowy pokaz odbędzie się 17 maja o godzinie 18:00 w Warszawskiej Kinotece. Bezpłatne wejściówki na pokaz można odbierać od piątku (9 maja) w Centrum Festiwalowym. Dodatkowo film będzie można obejrzeć 3 lipca w ramach kina plenerowego podczas Westfield Summer Festival w  Westfield Arkadia.