Laureaci V edycji konkursu Enei „Moc na start” odebrali stypendia (1)

Laureaci V edycji konkursu Enei „Moc na start” odebrali stypendia

Tegoroczna edycja konkursu cieszyła się dużym zainteresowaniem. Najlepsze prace dotyczące nowych technologii w energetyce przygotowali uczniowie szkół patronackich, m.in. z Chodzieży, Bydgoszczy, Szczecina, Połańca czy Poznania. Laureaci odebrali czeki, każdy o wartości 3 000 zł. Stypendia przeznaczą na rozwój swoich energetycznych zainteresowań.

Już po raz piąty Enea zaprosiła uczniów szkół objętych patronatem Grupy do konkursu „Moc na start”. Jego celem jest wzmacnianie relacji między środowiskiem szkolnym a branżą energetyczną, która jak nigdy dotąd potrzebuje młodych wizjonerów i pasjonatów nowych technologii.

Jesteście pomostem łączącym nas z przyszłością energetyki. Jestem dumna, że tak licznie zechcieliście podzielić się z nami swoją wiedzą i tak profesjonalnie już teraz podchodzicie do tematu rozwoju nowych technologii w energetyce – powiedziała Agnieszka Flach, Dyrektor Departamentu Zarządzania Zasobami Ludzkimi GK.

Tegoroczna edycja wzbudziła w szkołach objętych patronatem Grupy Enea duże zainteresowanie. Na konkurs wpłynęło 40 prac z 18 szkół. Uczestnicy zgłębiali tajniki nowych technologii w energetyce, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami i wnioskami w przedstawionych pracach konkursowych. Jury, w skład którego weszli pracownicy Enei oceniało m.in. autorskie koncepcje wodorowego jednośladu na wakacyjną wyprawę oraz nowych źródeł energii elektrycznej, w tym na potrzeby misji kosmicznych, urządzeń Internetu Rzeczy, inteligentnych akcesoriów elektronicznych. Nagrodzono uczniów w dwóch kategoriach: dwuosobowych drużyn oraz prace indywidualne. Stypendia o wartości 3 000 zł, które zostaną przeznaczone na zakup pomocy dydaktycznych, w  tym sprzętów i programów do nauki zdalnej, trafiły do 10 laureatów z pięciu zwycięskich drużyn oraz 3 autorów najlepszych prac indywidualnych.

Rekordowa liczba zgłoszeń oraz poziom merytoryczny przesłanych prac pokazuje nam, że warto organizować takie konkursy i dawać okazję młodym entuzjastom energetyki do podzielenia się swoją wizją – mówi Łukasz Nowakowski, Dyrektor Departamentu Rozwoju Projektów Innowacyjnych i  Nowych Technologii GK.

Na spotkaniu podsumowującym V edycję konkursu „Moc na start” uhonorowano również grono pedagogiczne: opiekunów prac, którzy towarzyszą uczniom nie tylko w przygotowywaniu materiałów konkursowych, ale podczas całej drogi edukacyjnej, aż po rozwój zawodowy.

Konkurs „Moc na start” został objęty patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Grupa Enea od lat  współpracuje ze szkołami technicznymi i branżowymi, wspierając rozwój nowoczesnego, opartego o nowe technologie i współpracę z ekspertami szkolnictwa. Dzięki tej współpracy szkolne pracownie są wyposażane w urządzenia niezbędne do prowadzenia zajęć praktycznej nauki zawodu. Szkoły otrzymują również pomoc w opracowaniu programu nauczania opierającego się na innowacyjnych koncepcjach.