2569339

Grupa Enea rozpoczyna budowę farm fotowoltaicznych Dygowo I oraz Jastrowie II

Należąca do Grupy Enea, spółka Enea Nowa Energia rozpoczęła prace przy budowie farmy fotowoltaicznej Dygowo I. Podpisano także umowę na wykonanie farmy fotowoltaicznej Jastrowie II. Instalacje powiększą moc zainstalowaną w PV o kolejne 16 MW. To kolejne w ostatnich tygodniach projekty Grupy Enea z zakresu rozbudowy potencjału wytwarzania energii z odnawialnych źródeł.

W Grupie Enea szukamy wszystkich możliwości rozwoju odnawialnych źródeł energii. Nie tylko pozyskujemy nowe instalacje, ale tam gdzie to możliwe, rozbudowujemy moce przy już istniejących farmach należących do Grupy Enea. Takimi przykładami są właśnie instalacje PV Dygowo I i Jastrowie II – powiedział Paweł Majewski, prezes zarządu Enea S.A.

Obecnie, w ramach spółek Grupy, Enea posiada projekty z określonymi warunkami przyłączenia na ok. 525 MW. Z kolei w 2024 r. planuje dysponować projektami na ok. 800 MW z wydanymi pozwoleniami na budowę.

PV Dygowo I o mocy 8 MW składać się będzie z ok. 12 tys. tzw. bifacjalnych paneli fotowoltaicznych (absorbujących światło z dwóch stron, zarówno z przodu jaki z tyłu przy ułożeniu wertykalnym). Każdy z paneli będzie dysponował mocą 655 Wp, a na farmie będzie zainstalowanych 21 falowników o mocy 350 kW wraz z dwoma kontenerowymi stacjami transformatorowymi. Wybudowana na modułowej konstrukcji wsporczej farma ma wytwarzać rocznie ok. 8 GWh energii elektrycznej.

Farma Fotowoltaiczna Dygowo I będzie zlokalizowana w pobliżu Farmy Wiatrowej Bardy, która również należy do Grupy Enea. Instalacje będą posiadały ten sam punkt przyłączenia, dzięki czemu powstanie tzw. hybrydowa instalacja OZE, która efektywniej wykorzysta moce przyłączeniowe dzięki tzw.  cable poolingowi. Planowany termin ukończenia inwestycji to II kwartał 2024 r.

Enea Nowa Energia rozwija projekty odnawianych źródeł energii i realizuje wiele przedsięwzięć wzmacniających potencjał wytwórczy OZE Grupy Enea. W naszych planach są także inwestycje, które w niedalekiej przyszłości przyczynią się do zwiększenia krajowej generacji zielonej energii – podkreśla Wojciech Gąsowski, p.o. prezesa Enei Nowa Energia.

Enea Nowa Energia podpisała również umowę na realizację kolejnej inwestycji – Farmy Fotowoltaicznej Jastrowie II. Farma o mocy 8 MW zlokalizowana będzie na terenie gminy Jastrowie, nieopodal istniejącej już farmy PV Enei o nazwie Jastrowie I. Instalacja składała się będzie z ok. 12 tys. paneli, każdy o mocy 670 Wp oraz 30 falowników o mocy 250 kW wraz z dwiema kontenerowymi stacjami transformatorowymi. Instalacja rozpocznie pracę w 2024 r. Inwestycja ta realizowana jest w ramach Grupy Enea, a generalnym wykonawcą inwestycji jest Enea Serwis.

To kolejne ogłoszone w ostatnim czasie inwestycje OZE Grupy. W sierpniu Enea zakupiła Farmę PV Tarnów o mocy 10 MW w województwie dolnośląskim i funkcjonującą farmę PV Tykocin o mocy 2 MW w województwie podlaskim, a we wrześniu Enea Nowa Energia nabyła projekt Farmy Wiatrowej Bejsce o mocy 19,8 MW. Położona w województwie świętokrzyskim farma jest w trakcie budowy i rozpocznie pracę w 2025 r. Także we wrześniu Enea kupiła działającą farmę PV Genowefa w Wielkopolsce o mocy 35 MW. Równolegle, Enea prowadzi prace nad kolejnymi akwizycjami – są to projekty na różnym etapie zaawansowania. W zakresie projektów własnych OZE (tzw. greenfield) trwają zaawansowane prace związane z budową farm PV.

Enea Nowa Energia jest częścią Grupy Enea, zarządza projektami opartymi na odnawialnych źródłach energii (OZE), w tym elektrowniami wodnymi, farmami wiatrowymi i  fotowoltaicznymi oraz biogazowniami. Oddziały spółki zlokalizowane są na terenie całej Polski, w tym m.in. w Radomiu, Koronowie, Jastrowiu i Płotach.

Enea aktywnie uczestniczy w transformacji sektora energetycznego i rozwija innowacyjne projekty oraz odnawialne źródła energii. To jeden z największych koncernów energetycznych w Polsce, współodpowiedzialny za bezpieczeństwo energetyczne kraju. Dostarcza energię do ponad 2,7 mln klientów. Jest wiceliderem polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie produkcji energii elektrycznej. Grupa zarządza pełnym łańcuchem wartości na rynku energii elektrycznej: od paliwa, poprzez produkcję i dystrybucję energii elektrycznej, aż po sprzedaż i obsługę klienta. Enea jest notowana na GPW w Warszawie od 2008 r.