Modułowe reaktory jądrowe w Polsce – Enea rozpoczyna współpracę z amerykańską firmą Last Energy
Enea i amerykański deweloper elektrowni jądrowych – Last Energy podpisały porozumienie, które zakłada wspólną realizację budowy małych modułowych elektrowni jądrowych. Technologia w pełni modułowego reaktora Last Energy pozwala na skrócenie czasu i obniżenie kosztów budowy elektrowni jądrowych oraz zapewnienie czystej energii. Współpraca wpisuje się w Strategię Rozwoju Enei, która zakłada powstanie nowych linii biznesowych, a także osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.
Firmy są wstępnie zainteresowane rozwojem, wybudowaniem i dalszą dystrybucją małych modułowych reaktorów SMR (ang. Small Modular Reactor) z zastosowaniem rozwijanej przez Last Energy technologii SMR 20 MW. List intencyjny zakłada również możliwości utworzenia wspólnej spółki na terenie Polski, odpowiedzialnej za wdrażanie technologii Last Energy w Polsce.
Dokument został podpisany podczas Kongresu 590. W wydarzeniu, poza przedstawicielami Grupy Enea i Last Energy, wziął udział wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.
– To jest historyczny moment, pokazujemy, że w praktyce budujemy bezpieczeństwo energetyczne Polski. Bezpieczeństwo w wymiarze wieloletnim. Enea to trzecia polska firma zaangażowana w energetykę jądrową. Chcemy, by energetyka jądrowa – ta tradycyjna, wielka i budowana przez państwo oraz ta w wymiarze mikro była naszą przyszłością. Cieszę się, że Enea idzie tą drogą. Gratuluję pozyskania dobrego i wiarygodnego partnera, który pomoże i poprowadzi ją tą trudną i nieznaną drogą. To czas, który będzie decydował czy wygramy ten wyścig, a Polska zachowa swoje bezpieczeństwo energetyczne – powiedział wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.
– List intencyjny otwiera możliwość dostępu do nowoczesnej, skalowalnej i bezemisyjnej technologii wytwarzania energii elektrycznej. Grupa Enea potencjalnie będzie mogła wykorzystać technologię SMR do budowy własnych mocy wytwórczych, a także w przyszłości oferować rozwiązania dla przemysłu i ciepłownictwa na terenie Polski. Komercjalizacja rozwiązań SMR pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo energetyczne, środowisko, a także konkurencyjność polskiej gospodarki. Wejście Enei na rynek małych, modułowych reaktorów jądrowych pozwoli w przyszłości na rozwój nowych linii biznesowych – powiedział Paweł Majewski, prezes zarządu Enea S.A.
Podstawą technologii SMR Last Energy jest modułowa budowa elektrowni oraz bazowy reaktor w sprawdzonej technologii PWR (ang. Pressurized Water Reactor) o mocy 20 MWe i 60 MWt. Moduły elektrowni powstają poza terenem budowy i są montowane w modelu blokowym. SMR Last Energy opiera się o sprawdzone w przemyśle standardy i dzięki wykorzystaniu gotowych komponentów modułowych zakłada możliwość montażu reaktora w 24 miesiące od ostatecznej decyzji inwestycyjnej. Zakładany czas eksploatacji elektrowni wynosi 42 lata.
– Partnerstwo z Grupą Eneą w Polsce ma na celu rozpoczęcie skalowania małych, modułowych elektrowni jądrowych. Dzięki takiemu modelowi dostaw możemy szybko i wydajnie dostarczać czystą energię i pomóc wzmocnić niezależność energetyczną Polski – powiedział Bret Kugelmass, CEO Last Energy.
Po potwierdzeniu zasadności ekonomicznej i technologicznej oraz uzyskaniu stosownych certyfikatów, firmy podejmą decyzję, co do zakresu dalszej współpracy w oparciu o dokonane analizy rynkowe oraz potrzeby Grupy Enea.
– Przed nami nowa era rozwoju technologicznego. Technologia SMR zmieni polski sektor energetyczny, a Grupa Enea będzie mogła, po potwierdzeniu zasadności biznesowej i technologicznej, aktywnie uczestniczyć w tym procesie. SMR zakłada elastyczność procesu produkcji oraz zastosowania reaktorów, i tym samym, będzie odpowiedzią na zmieniające się potrzeby i wyzwania rynku energii w Polsce. Podpisany dziś list intencyjny to nie tylko szansa na wykorzystywanie ekologicznego i bezpiecznego źródła energii. To również impuls do rozwoju innych obszarów biznesowych i innowacyjnych – podkreślił Jacek Dziuba, prezes zarządu Enei Innowacje.
Last Energy zapewnia pełen cykl rozwoju projektu w tym: projektowanie, budowę, finansowanie, serwis i utrzymanie instalacji, dostawę paliwa i odbiór odpadów, a także likwidację elektrowni po zakończeniu eksploatacji. Jednym z kluczowych inwestorów w Last Energy jest fundusz Gigafund. Współzałożycielem Gigafund jest Luke Nosek, który był współzałożycielem PayPal i pierwszym inwestorem typu venture capital w SpaceX. Łukasz Nosek zasiada w zarządach SpaceX i Last Energy.
Enea to jeden z największych w Polsce koncernów energetycznych współodpowiedzialny za bezpieczeństwo energetyczne kraju. Enea dostarcza energię do ponad 2,7 mln klientów. Firma realizuje Strategię Rozwoju, która zakłada „Zieloną zmianę Enei”, czyli zrównoważoną transformację Grupy budującą wzrost wartości, przy założeniu długofalowego celu – osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Enea planuje zrealizować ten cel dzięki dynamicznemu rozwojowi odnawialnych źródeł energii. Specjalizacją firmy będą magazyny energii, jako technologia kluczowa do zapewnienia stabilności OZE.
Podziel się na: