12  Enter Enea Festival z gwiazdami światowego jazzu już w czerwcu (1)
Uwaga. Przeglądasz artykuł starszy niż rok – informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne

12. Enter Enea Festival z gwiazdami światowego jazzu już w czerwcu

Tylko dwa tygodnie zostały do rozpoczęcia 12. edycji Enter Enea Festival, który powraca do swoich oryginalnych terminów. Koncerty będą się odbywać wieczorami, tuż przed długim weekendem Bożego Ciała, a na scenie wystąpią muzycy z całego świata. Tradycyjnie nie zabraknie polskich premier i specjalnych wykonań przygotowanych z myślą o publiczności zgromadzonej nad Jeziorem Strzeszyńskim.

Enter Enea Festival to trzy wieczory w plenerach nad Jeziorem Strzeszyńskim, z artystami zapraszanymi przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego od pierwszej edycji imprezy. Festiwal łączy w sobie bezpretensjonalność, niezależność i swobodę związaną z atmosferą imprezy plenerowej, ekskluzywnością wynikającą z kameralnej liczby widzów, a przede wszystkim listy zaproszonych artystów, których występy gwarantują niezapomniane muzyczne przeżycia.

W tegorocznym programie znalazło się wiele muzycznych odkryć. Po raz pierwszy w Polsce wystąpi Chassol, francuski pianista, kompozytor muzyki filmowej, który nie boi się eksperymentować czy sięgać w swojej twórczości po muzykę pop. Jest gwiazdą międzynarodowych festiwali, m.in. lyońskiego Nuits Sonores czy Kunstenfestivaldesarts w Brukseli. Na scenie nad Jeziorem Strzeszyńskim wystąpi też francuski muzyk i kompozytor Hadrien Feraud, który do Poznania przyjedzie z autorskim zespołem 5-ISH. Z północy Europy przyjadą wirtuozi instrumentów dętych: norweski muzyk i kompozytor Daniel Herskedal ze swoim kwartetem i uznany fiński trębacz Verneri Pohjola.

Wśród zaproszonych twórców nie zabraknie też kobiet: na scenę Enter Enea Festival powróci Marialy Pacheco, która występowała już przed festiwalową publicznością 10 lat temu. Tym razem powraca w duecie z Omarem Sosą, chwilę po premierze ich koncertowego albumu na cztery ręce pt. „Manos”.

Na zakończenie, po raz pierwszy w Polsce, zagra indyjska królowa gitary basowej, Mohini Dey. Współpracowała z wieloma wybitnymi muzykami rodzimej sceny, a „Rolling Stone India” tak opisywał jej dotychczasowe dokonania: „Niewiele 21-latek może powiedzieć, że miało przyjemność współpracować z takimi geniuszami jak klawiszowiec, Jordan Rudess, trzykrotny zdobywca nagrody Grammy, wirtuoz gitary, Steve Vai czy świetny perkusista Marco Minnemann”. Obecnie jest basistką w zespole A. R. Rahmana, indyjskiego kompozytora muzyki filmowej i prowadzi autorskie projekty w Indiach i w Stanach Zjednoczonych, koncertując na całym świecie. Na koncercie z Mohini Dey gościnnie wystąpi Leszek Możdżer.

Polska scena reprezentowana będzie przez Adama Bałdycha, prezentującego w specjalnej odsłonie materiał z płyty „Poetry” z gościnnym udziałem Leszka Możdżera na fortepianie i włoskiego wirtuoza trąbki Paolo Fresu, oraz projekt Chojnacki/Miguła Contemplations.

Niezmiennie jesteśmy zaangażowanym i dumnym partnerem Enter Enea Festival. Już od 8 lat, dzięki współpracy z organizatorami budujemy renomę tego wydarzenia i bierzemy udział w przygotowaniu „muzycznej uczty” nad Jeziorem Strzeszyńskim. Z radością dołączamy do wspólnego zaproszenia melomanów na 12. edycję Enter Enea Festival, która z pewnością spełni oczekiwania fanów jazzu i oryginalnych brzmień – podkreśla Marcin Pawlicki, wiceprezes Enei ds. operacyjnych.

Tegorocznym projektem specjalnym będzie premiera utworu MONIUSZKO ALT_SHIFT_1 ESCAPE napisanego przez Leszka Możdżera i opartego na utworze Moniuszki Uwertura Fantastyczna „Bajka” na zamówienie Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. To z orkiestrą tej opery, pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak, utwór zostanie wykonany po raz pierwszy 14 czerwca.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja „Europejskie Forum Sztuki”, a sponsorem tytularnym od 8 lat jest Enea. Festiwal realizowany jest dzięki wsparciu Urzędu Miasta Poznania oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Karnety na Festiwal są w sprzedaży na portalach: goingapp.pl, eventim.pl, ebilet.pl

 

PROGRAM FESTIWALU 

13 czerwca

godz. 18:00

Marcin Zawicki

„Chorografia” – ABC Gallery

„Grzyby” – Poznań Visual Park

 

godz. 19:30

Verneri Pohjola Quartet (FI) 

Adam Bałdych Quintet & Paolo Fresu (IT) feat. Leszek Możdżer

Chassol (FR) 

 

14 czerwca

godz. 19:30

5-ISH (FR) 

Daniel Herskedal Trio (NO)

Leszek Możdżer & Orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak feat. Adam Bławicki, Bartek Królik, Łukasz Sobolak: Stanisław Moniuszko/Leszek Możdżer – Uwertura Fantastyczna „Bajka” – MONIUSZKO ALT_SHIFT_1 ESCAPE

 

15 czerwca

godz. 19:30

Chojnacki/Miguła Contemplations

Marialy Pacheco & Omar Sosa

MANOS

Mohini Dey feat. Gergo Borlai, Mark Hartsuch, Mike Gothard,

Daniel Szebenyi & Leszek Możdżer