Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności.

Dwunasta edycja Enter Enea Festival już w czerwcu

Tegoroczny festiwal odbędzie się tuż przed długim weekendem czerwcowym. Na to wyjątkowe wydarzenie złożą się nowe muzyczne odkrycia, najlepsze wspomnienia minionych edycji i projekty przygotowywane specjalnie na Enter Enea Festival. Zapraszamy do Poznania, nad Jezioro Strzeszyńskie w dniach 13-15 czerwca. Wydarzenie niezmiennie, od ośmiu lat wspiera Enea, a od początku jego istnienia muzyczny kierunek nadaje mu Leszek Możdżer.

Od początku istnienia festiwal promuje indywidualne poszukiwania w muzyce. Dyrektor artystyczny, Leszek Możdżer zaprasza na scenę muzyków, z którymi albo spotykał się już na światowych scenach, albo tych, których sam chciałby usłyszeć na żywo. Wydarzenie co roku oferuje mistrzowski repertuar w sprzyjającej kontemplacji plenerowej scenerii.

– Każda edycja Enter Enea Festival to ważne kulturalne wydarzenie w kalendarzu wspieranych przez Eneę imprez. Cieszy nas, że już od ośmiu lat jesteśmy częścią tego projektu i obejmujemy naszym mecenatem coroczne jazzowe spotkania nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu – mówi Anna Lutek,  dyrektor Departamentu Public Relations i Komunikacji w Enei. – Jestem przekonana, że lista zaproszonych przez Leszka Możdżera gości zachwyci wielu melomanów i zagwarantuje publiczności najwyższy muzyczny poziom – dodaje Anna Lutek.

W tegorocznej edycji wystąpi m.in. – po raz pierwszy w Polsce – Chassol, francuski pianista i kompozytor muzyki filmowej, który nie boi się eksperymentować czy sięgać w swojej twórczości po muzykę pop. Jest gwiazdą międzynarodowych festiwali, m.in. lyońskiego Nuits Sonores czy Kunstenfestivaldesarts w Brukseli. Z północy Europy przyjadą do Poznania wirtuozi instrumentów dętych: norweski muzyk i kompozytor Daniel Herskedal ze swoim kwartetem i uznany fiński trębacz Verneri Pohjola. Wśród zaproszonych twórców nie zabraknie też kobiet: na scenę Enter Enea Festival powróci Marialy Pacheco, która występowała już przed festiwalową publicznością 10 lat temu. Tym razem wystąpi w duecie z Omarem Sosą, chwilę po premierze ich koncertowego albumu na cztery ręce.

Enter Enea Festival to trzy dni muzycznego spotkania w plenerze Jeziora Strzeszyńskiego, w towarzystwie dobranym przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego od pierwszej edycji. Festiwal łączy w sobie bezpretensjonalność, niezależność i swobodę, związaną z atmosferą imprezy plenerowej, z ekskluzywnością wynikającą z ograniczonej liczby widzów i – przede wszystkim – z doboru zaproszonych przez Leszka Możdżera artystów, którzy gwarantują najwyższy muzyczny poziom.

Wiele z projektów, które rozpoczęły się artystycznymi spotkaniami na Enter Enea Festival, zwieńczonymi premierami i wyjątkowym wykonaniem nowego materiału, miały swoje kontynuacje i trasy w Polsce i Europie. Przykładami mogą być: płyta „Komeda” Leszka Możdżera, której prawykonanie w czerwcu 2010 roku wyprzedziło płytę i jej trasę promocyjną, album „Polska” w wykonaniu trio Możdżer-Danielsson-Fresco, premiera duetu Leszek Możdżer-Gloria Campaner z 2017 roku czy współpraca Leszka Możdżera z Orkiestrą Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal.  Na scenie Enter Enea Festival odbyły się również premiery materiałów młodych, polskich twórców: Michała Salomona, Agi Derlak czy Marty Wajdzik.