post fb studia dualne
Uwaga. Przeglądasz artykuł starszy niż rok – informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne

Zakończyła się III edycja studiów dualnych w Grupie Enea

Na początku lutego do grona absolwentów dołączyło kolejnych pięciu studentów trzeciej edycji studiów dualnych. Studia o profilu praktycznym, realizowane przez Grupę Enea we współpracy z Politechniką Poznańską, od ponad trzech lat, niezmiennie cieszą się zainteresowaniem najzdolniejszych studentów Wydziału Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki. Trzy semestry nauki dualnej zakończył egzamin. Teraz przed młodymi adeptami elektrotechniki wybór dalszej ścieżki zawodowej.

W realizację tej edycji zaangażowanych było blisko 50 pracowników z ośmiu spółek Grupy Enea. Pracownicy z Enei, Enei Centrum, Enei Operator, Enei Serwis, Enei Wytwarzanie, Enei Oświetlenie, Enei Pomiary, Enei Nowej Energii po raz kolejny stali się wykładowcami dla młodych ludzi, którzy chcą zdobyć unikalną wiedzę.

Dzięki zaangażowaniu ekspertów pracujących w różnych obszarach funkcjonowania spółek Grupy Enea, od ponad  trzech lat z sukcesem realizujemy nasz program kształcenia dualnego. Nasi wykładowcy są bardzo wysoko oceniani przez studentów. Zapewniamy im najwyższą jakość kształcenia praktycznego, wspieramy w przygotowaniu do przyszłej pracy zawodowej. Po zakończeniu nauki na uczelni wyższej student może pochwalić się  dyplomem i zdobytym doświadczeniem zawodowym, co może ułatwić samodzielny start zawodowy. Wyróżniający się będą mieli szansę dołączyć do zespołu Enei po zakończeniu studiów magisterskich – podkreśla Krzysztof Hajdrowski, kierownik Biura Innowacji i Transformacji Klimatycznej w Enei oraz koordynator merytoryczny programu.

Działania podejmowane w ramach studiów dualnych wpisują się w plany Ministra Edukacji i Nauki, które zakładają wzrost udziału przedsiębiorstw i uczelni w praktycznym kształceniu studentów. Dzięki zaangażowaniu pracowników Grupy Enea i wykładowców Politechniki Poznańskiej, przygotowywane są kadry, które zapewnią niezbędne kompetencje branży energetycznej i spółkom Grupy. 

Podczas tej edycji studiów dualnych, młodzi energetycy, oprócz zajęć praktycznych, mieli możliwość zwiedzania farmy wiatrowej w Baczynie (woj. lubuskie) czy udziału  w zajęciach terenowych w Gronówku (woj. wielkopolskie). Największą liczbę zajęć praktycznych przeprowadzono w Enei Operator.

Układając harmonogram zajęć studiów dualnych w spółce Enea Operator kładziemy nacisk na praktykę w pełnym tego słowa znaczeniu. Głównym założeniem jest, aby w trakcie trzech semestrów studenci mogli wspólnie z wykładowcami oraz opiekunami praktyk poznać tajniki naszej działalności na obiektach energetycznych. Niestety z uwagi na wprowadzone obostrzenia sanitarne, studenci trzeciej edycji nie mieli zbyt wielu okazji do uczestniczenia w zajęciach w terenie. Priorytetem było bezpieczeństwo zarówno naszej kadry, jak i studentów – mówi Katarzyna Jarzębińska, dyrektor Departamentu Rozwoju Zasobów Ludzkich w Enei Operator.Wykładowcy, którzy zaangażowali się we współpracę w ramach programu kształcenia dualnego w Grupie Enea, stanęli na wysokości zadania i dostosowali obowiązki służbowe do możliwości poświęcenia czasu studentom, za co należą się im ogromne podziękowania. Odnalezienie się w rzeczywistości zajęć zdalnych było nie lada wyzwaniem – dodaje Katarzyna Jarzębińska.

Dzięki współpracy z Politechniką Poznańską możemy brać bezpośredni udział w pierwszych zawodowych krokach przyszłych specjalistów w zakresie elektrotechniki. Mamy ogromną nadzieję, że z większością absolwentów będziemy mogli spotkać się ponownie, chociażby na rozmowach rekrutacyjnych i wierzymy, że zapał do poszerzania wiedzy w zakresie elektroenergetyki zostanie z nimi na długie lata –  podkreśla  Katarzyna Wiśniewska, kierownik Biura Rekrutacji i Promocji Pracodawcy w Departamencie Zarządzania Zasobami Ludzkimi Enei Operator.

Poza zajęciami praktycznymi i wykładami podczas V, VI i VII semestru, studenci odbywali w spółkach Grupy Enea praktyki letnie oraz brali udział w śródsemestralnych indywidualnych zajęciach kształcenia zawodowego. Zajęcia praktyczne to czas, kiedy młodzi ludzie stawiają pierwsze kroki w zadaniach, które będą wykonywać w przyszłej pracy zawodowej, zarówno w obszarze wykonawstwa, projektowania, jak i zarządzania. Dotychczas studia dualne ukończyło piętnastu studentów, a kolejnych pięciu realizuje program w ramach trwającej obecnie IV edycji.