Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności.

Enea zaprasza na jazzowy weekend nad poznańskie Jezioro Strzeszyńskie

Po czerwcowych, pełnych energii koncertach Leszka Możdzera i Agi Derlak przyszedł czas na główną odsłonę 11. Enter Enea Festival. Między 13 a 15 sierpnia publiczność festiwalowa będzie mogła obejrzeć 9 koncertów muzyków z całego świata. Wydarzenie od siedmiu lat wspiera Enea.  

W pierwszym dniu festiwalu wystąpi wybitny wirtuoz skrzypiec, Mariusz Patyra w towarzystwie białoruskich muzyków: pianisty, Kiryła Keduka oraz wiolonczelisty, Mikhaila Radunskiego. Tego dnia zaplanowany został również wyjątkowy koncert prezentujący projekt Michała Urbaniaka „UrbSymphony”, z udziałem orkiestry Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, prowadzonej przez Katarzynę Tomalę-Jedynak. Muzykom będą towarzyszyć: Marcin Pospieszalski na basie, Frank Parker na perkusji, Michael “Patches” Stewart na trąbce, Michał Wróblewski na klawiszach i Leszek Możdżer.

W weekend nad Jeziorem Strzeszyńskim będzie można usłyszeć elementy andaluzyjsko-arabskich brzmień w muzyce izraelskiego pianisty Omri Mor, który wystąpi ze swoim trio, a także brzmienia folkowe, które zapewni Kapela ze Wsi Warszawa. Nie zabraknie gościnnych występów Leszka Możdżera na koncertach zaproszonych gości: ikony petersburskiego jazzu, Andrei Kondakov Trio, wirtuoza gitary, Adama Palmy, któremu na perkusji będzie towarzyszył Tomas Celis Sanchez oraz Marcin Pater Trio - formacja łącząca dźwięki wibrafonu, kontrabasu i perkusji. W tym roku usłyszymy również żywą legendę muzyki – amerykańską perkusistkę, Marilyn Mazur. Z polskich twórców zagra Marta Wajdzik Quartet, młoda siła europejskiej sceny.

11. Enter Enea Festival wyróżnia oryginalny program, który uwzględnia najciekawsze zjawiska i trendy w muzyce polskiej i światowej. Lista gości zaproszonych przez Leszka Możdżera jest imponująca. Spotkania z muzyką jazzową, dzięki lokalizacji nad Jeziorem Strzeszyńskim, mają swój niepowtarzalny klimat. Docenia go publiczność festiwalowa, która znakomicie odnajduje się w plenerowej przestrzeni. Enea z dumą tworzy historię tego festiwalu, zapraszając miłośników jazzu do nowych, muzycznych poszukiwań już w najbliższy weekend – mówi Anna Lutek, dyrektor Departamentu Public Relations i Komunikacji Enei.

Muzycznemu wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa Edyty Hul pt. „Currara”. Wernisaż rozpocznie się w piątek o godz. 18:00 w ABC Gallery. Wystawę będzie można oglądać do 24 września.