Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności.

Uwaga. Przeglądasz artykuł starszy niż rok – informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne

Enea zaprasza do Murowanej Gośliny na największe plenerowe widowisko historyczne

25 czerwca odbędzie się premiera najnowszej odsłony widowiska „Orzeł i Krzyż. Wielkie Zwycięstwa”. W tym roku, podczas 90 minutowego spektaklu w Parku Dzieje, widzowie zobaczą ponad 1000 lat historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem trzech wielkich zwycięskich bitew, które zmieniły bieg historii. Na polach w Murowanej Goślinie, w niezwykłej, historycznej scenerii, spotkają się setki wykonawców: zawodowi aktorzy oraz wolontariusze. Spektakle będą się odbywać z zachowaniem zasad sanitarnych. Od sześciu lat wydarzenie wspiera Enea.    

W czerwcu i w lipcu odbędzie się osiem spektakli. Widzowie zobaczą fragmenty bitwy pod Grunwaldem, szarżę husarską pod Wiedniem, przeniosą się do 1920 r. na pola Bitwy Warszawskiej. Narratorem będzie Stańczyk, w widowisku wykorzystane zostaną efekty specjalne oraz nowoczesne techniki dźwiękowe. Emocji dostarczą pirotechniczne wybuchy towarzyszące wojskowym potyczkom, wzniecane pożary, ognie i rozbłyski, huki. W naturalnej scenerii dwóch stawów zobaczymy elementy mappingu.

– Stajemy przed wyzwaniem zainteresowania widza historią naszego kraju. Widza przyzwyczajonego do ogromnych scen batalistycznych z hollywoodzkich produkcji. Przygotowujemy mocne, nocne show, w którym nie zabraknie jednak momentów refleksji i zadumy. Jestem pewien, że wykorzystując zapał i umiejętności naszych aktorów, kaskaderów oraz wiedzę i doświadczenie realizatorów, spełnimy pokładane w naszym spektaklu oczekiwania – podkreśla Filip Klepacki, reżyser spektaklu.

Organizowane w Parku Dzieje widowiska to wyjątkowe wydarzenia nie tylko dla miłośników historii. Za sprawą niezwykłego przedstawienia, każdego roku tysiące widzów – naszych pracowników i klientów – bierze udział w profesjonalnie i nowocześnie przygotowanej podróży po  dziejach Polski. Enea od lat wspiera ważne dla Polski i regionu inicjatywy, także jako aktywny uczestnik działań kulturalnych czy edukacyjnych – dodaje Anna Lutek, dyrektor Departamentu PR i Komunikacji w Enei.

Plenerowe widowiska w Murowanej Goślinie odbywają się już od 12 lat. Do tej pory obejrzało je niemal 60 tysięcy widzów. W tym roku goście odwiedzający Park Dzieje będą mogli wziąć  udział w tradycyjnej, starodawnej biesiadzie. Przed każdym widowiskiem będzie można przenieść się do dawnych czasów i zasiąść przy biesiadnym stole, aby ucztować, śpiewać i próbować swoich sił w staropolskich grach i zabawach.