FP 6
Uwaga. Przeglądasz artykuł starszy niż rok – informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne

Enea pozostaje mecenasem Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy

Enea już czwarty rok z rzędu wspiera Filharmonię Pomorską im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Jej działalność to przede wszystkim koncerty symfoniczne i kameralne z udziałem najwybitniejszych dyrygentów, wirtuozów i  zespołów z całego świata oraz inicjatywy edukacyjne dla wszystkich pokoleń melomanów.

Filharmonia Pomorska zaliczana jest dziś do czołowych instytucji muzycznych kraju, a jej zespół gwarantuje miłośnikom muzyki niezapomniane wrażenia i najwyższy poziom artystyczny. Z propozycji koncertowych i edukacyjnych korzystają mieszkańcy Bydgoszczy i regionu, nasi klienci i pracownicy. Znakomici muzycy, ciekawy repertuar i wydarzenia festiwalowe przekonują nas do tego, by kolejny rok z rzędu wspierać Filharmonię – mówi Anna Lutek, dyrektor Departamentu PR i Komunikacji w Enei

Filharmonia Pomorska jest cenioną instytucją kultury województwa kujawsko-pomorskiego, pełni funkcję muzycznego centrum Bydgoszczy, a także galerii sztuki i ośrodka inspiracji naukowych. Jej orkiestry (Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej i Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis) mają na swym koncie liczne nagrania płytowe, w tym uhonorowane nagrodą Fryderyka w 2015 r. Muzycy podejmują się wciąż nowych wyzwań. W czasie pandemii powstało wiele ciekawych muzycznych produkcji filmowych, które umieszczane są regularnie na kanale YouTube instytucji. Filmowane koncerty cieszą się dużym zainteresowaniem internautów, dzięki nim zdecydowanie poszerzyło się grono odbiorców z całej Polski i spoza kraju. Od 1958 r. prowadzona jest działalność edukacyjna od niemowlęcia do seniora. Organizowane są koncerty umuzykalniające, a także familijne cykle „Od brzuszka do uszka maluszka” i „Akademia WioliMisia”.

Cieszę się z kontynuacji współpracy z naszym dotychczasowym partnerem, firmą Enea. To dla nas dodatkowy zastrzyk… zastrzyk energii, który pomoże w realizacji śmiałych i bardzo ciekawych przedsięwzięć – podkreśla Maciej Puto, dyrektor Filharmonii Pomorskiej.

Filharmonia rozpoczęła prace nad projektem rozbudowy, remontu i przebudowy swojego gmachu. Podpisana została już umowa na opracowanie dokumentacji projektowej.

– Przed nami czas bardzo intensywnych przygotowań. Głęboko wierzę, że uda nam się wkopać pierwszą łopatę w połowie 2023 r., a jesienią 2026 zaprosić melomanów na koncert inauguracyjny w wyremontowanej Sali koncertowej. O postępach w realizacji inwestycji będziemy informować na bieżąco. Zmieniamy się dla melomanów, zmieniamy się dla muzyki – dodaje Maciej Puto.

Enea wspiera instytucje kultury. Od sześciu lat jest mecenasem Teatru Wielkiego w Poznaniu, w tym roku nawiązała współpracę z poznańskim Teatrem Muzycznym. Firma jest partnerem wydarzeń festiwalowych: Enter Enea Festival i Edison Enea Festival. Wspierała również piętnastą edycję Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.

W Bydgoszczy jest sponsorem tytularnym koszykarzy Enei Astorii Bydgoszcz, a od 2020 r. sponsorem strategicznym siatkarzy BKS Visła Bydgoszcz. Jest również tytularnym sponsorem zawodów Enea Bydgoszcz Triathlon.