Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności.

Uwaga. Przeglądasz artykuł starszy niż rok – informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne

Enter Enea Festival Preludium

W tym roku miłośnicy jazzowych spotkań nad Jeziorem Strzeszyńskim mogą być zadowoleni podwójnie. Poznański Enter Enea Festival odbędzie się w dwóch odsłonach. Na przełomie maja i czerwca publiczność zaproszona zostanie na koncert Leszka Możdżera i premierę projektu Agi Derlak z gośćmi. 11. edycja festiwalu odbędzie się w sierpniu. Wydarzenie od siedmiu lat niezmiennie wspiera Enea.  

Od początku istnienia festiwal promuje indywidualne poszukiwania w muzyce, oferując spotkania w jazzowej stylistyce, sprawdzającej się w plenerowej odsłonie. Dyrektor artystyczny, Leszek Możdżer zaprasza na scenę muzyków, z którymi spotykał się już na światowych scenach, albo tych, których sam chciałby usłyszeć na żywo. Za każdym razem są to wyjątkowe osobowości sceniczne, o niepowtarzalnym języku muzycznym. Niektórzy z nich zyskali już uznanie światowej publiczności i krytyki, inni stawiają swoje pierwsze poważne kroki na scenie. Co roku festiwalowa publiczność ma również okazję do wysłuchania muzycznych propozycji, często premierowych, w wykonaniu Leszka Możdżera.  

Wydarzeniem wprowadzającym miłośników jazzu w program 11. edycji festiwalu będzie Enter Enea Festival Preludium, które odbędzie się 31 maja i 1 czerwca. W tych dniach będzie można posłuchać koncertu Możdżera oraz premierowej prezentacji płyty Agi Derlak, która wykona ją z zaproszonymi gośćmi: Dorotą Miśkiewicz, Jerzym Małkiem, Barbarą Derlak oraz jednym z najlepszych kwartetów smyczkowych na świecie, Atom String Quartet. 

Fani muzyki każdego gatunku czują ogromny niedosyt z powodu odwołania wielu imprez i koncertów w dobie pandemii. Tym bardziej cieszymy się, że teraz możemy zaproponować dwie odsłony spotkań z muzyką nad Jeziorem Strzeszyńskim – mówi Anna Lutek, dyrektor Departamentu Public Relations i Komunikacji w Enei. – Jestem przekonana, że lista zaproszonych przez Leszka Możdżera gości zachwyci wielu miłośników jazzu, gwarantując publiczności najwyższy poziom muzycznych wrażeń – dodaje Anna Lutek.    

Tegorocznej edycji festiwalu towarzyszy wystawa Marcina Zawickiego „To żyje”, realizowana przez ABC Gallery nad Jeziorem Strzeszyńskim. Wernisaż odbędzie się 31 maja o godz. 18:30. Wystawę będzie można oglądać do 16 lipca.

Organizatorem Enter Enea Festival jest Fundacja „Europejskie Forum Sztuki". Wydarzenie wspierają:  Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Miasto Poznań oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Sponsorem tytularnym festiwalu jest Enea.

Szczegółowy program Enter Enea Festival Preludium dostępny jest na stronie www.enterfestival.pl.